Tip na článok

Koľko stojí vražda? Plus 7 DNÍ prináša šokujúci cenník z podsvetia!

Týždenník PLUS 7 DNÍ priniesol počas svojej takmer dvadsaťpäťročnej existencie mnohé šokujúce odhalenia o mafii a jej bosoch. Tentoraz zmapoval ekonomické fakty týkajúce sa vyrovnávania účtov v podsvetí.

Galéria k článku (13 fotografií )

Prinášame prehľad cien, ktoré naháňajú hrôzu.

Vražda Júliusa Tótha

1 milión Sk (zhruba 33-tisíc eur) V máji 1997 zomrel v Čiernej nad Tisou majiteľ súkromnej bezpečnostnej služby a šéf gangu z Kráľovského Chlmca Július Tóth. Tótha zabil výbuch auta, ktoré parkovalo pred jeho podnikom hneď vedľa jeho osobného automobilu. Z vyšetrovania vyplynulo, že Tóth sa stal obeťou konkurenčného boja.

Tóthovu vraždu si podľa polície objednal Peter Muszka, údajne šéf konkurenčnej skupiny. Vo vyšetrovacom spise sa spomínajú aj ďalšie mená, ktoré sa mali podieľať na Tóthovej likvidácii, ako Karol Szatmári, Mikuláš Černák, bratia Ivan a Karol Mellovci, Jozef Roháč a Zsolt Ballok.

Muszka neskôr skončil s guľkou v hlave. Vysvitlo totiž, že po zavraždení Tótha zastrešoval svoju nekalú činnosť Černákovým menom, čo sa nesmelo robiť bez bosovho požehnania. Ďalším dôvodom na jeho odstránenie bola skutočnosť, že za Tóthovu likvidáciu nezaplatil dohodnutý milión korún (zhruba 33-tisíc eur).

Vražda Romana Deáka

10 miliónov Sk (takmer 332-tisíc eur) Romana Deáka zastrelili v októbri 1999 v bratislavskej Dúbravke devätnástimi ranami zo samopalu a z pištolí Luger kalibru 7,65 a 9 milimetrov, keď išiel k svojmu luxusnému Mercedesu. Strelci ho zasiahli do hrudníka a tváre. Likvidáciu muža považovaného za bosa bratislavského podsvetia si podľa polície objednal podnikateľ Marek Trajter.

Vyšetrovateľ Trajtera obvinil, že v lete 1999 zadal požiadavku na Deákovu vraždu obvinenému Ivanovi Cupperovi a Petrovi Havašimu. Za likvidáciu ponúkol desať miliónov korún (takmer 332-tisíc eur).

Po necelých trinástich rokoch boli obvinení piati ľudia od sýkorovcov. Zadržať sa podarilo troch z nich, a to Martina Kováča, Cuppera a Jurija Fejera. Ďalší dvaja obvinení - Róbert Lališ, alias Kýbel, a Martin Bihári, prezývaný Rus, sú na úteku.

Súdy na oboch vydali zatykače pre iné trestné činy. Na vražde sa vraj tiež podieľal Jozef Roháč, ktorého súdia za vraždu v susednom Maďarsku.

Vražda Alojza Házyho

2 milióny Sk (vyše 66-tisíc eur) Alojza Házyho koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia považovali za silného muža slovenského podsvetia. V júni 1998 ho zavraždili výstrelom z pištole neďaleko obce Ivanka pri Dunaji. Takmer po pätnástich rokoch obvinili policajti z vraždy mužov podsvetia - Igora Lavrinčíka, Alojza Kromku, Róberta Lališa a Miloša Kaštana.

K objednávke likvidácie Házyho sa pod ťarchou dôkazov priznal černákovec Kaštan. Motívom vraždy bol konkurenčný boj. Za likvidáciu nepohodlného Házyho zaplatil objednávateľ podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara dva milióny korún, čo by dnes zodpovedalo vyše 66-tisíc eurám.

Kaštan spravil s prokurátorom dohodu o vine a treste. Priznal sa k dvom objednávkam, za čo dostal štrnásť a pol roka.

Vražda Miroslava Sýkoru

1,5 milióna Sk (takmer 50-tisíc eur) Miroslav Sýkora je v bratislavskom podsvetí legendou aj po svojej smrti. Podľa neho dostala meno jedna z najväčších a najagresívnejších mafiánskych skupín na Slovensku - sýkorovci. Keď prišiel Sýkora vo februári 1997 na parkovisko hotela Holiday Inn na Bajkalskej ulici v Bratislave, spustili na neho paľbu. Jeden z najväčších mafiánskych bosov bol mŕtvy.

Takmer po šestnástich rokoch od vraždy policajti oznámili, že sa im podarilo vyriešiť Sýkorovu popravu. Získali svedectvo muža prezývaného Čučo a z vraždy obvinili štvoricu mužov - Ľuboša Ferusa, Marka Ľuptáka, Richarda Benčiča a Milana Majtána.

Polícia tvrdí, že Sýkorovu popravu si objednal Ferus, ktorý zaplatil Petrovi Križanovičovi, prezývanému Duran, jeden a pol milióna korún (takmer 50-tisíc eur).

Vražda Viliama Andrášika

26 555 eur Viliam Andrášik zmizol v marci 2007 a jeho rodinný dom na Kľukatej ulici v bratislavskom Prievoze získal nový majiteľ. Andrášikovo telo našli v decembri 2009 vo vodnej nádrži pri Bytči. Policajti zistili, že Andrášika vylákali z domu, naložili ho do auta a odviezli k jazeru pri Bytči. Tam mu na telo priviazali tri kotúče na činky s váhou šesťdesiat kilogramov a hodili ho do vody.

Vyšetrovateľ obvinil z vraždy kvarteto mužov vrátane Milana Strúhala, prezývaného Tiger. Polícia tvrdí, že za Andrášikovu vraždu zaplatila Zuzana Znamenáková 26 555 eur. Ženu považovanú za šéfku takzvanej bytovej mafie obvinili z návodu na vraždu. Zatiaľ ju odsúdili za podvody s nehnuteľnosťami na šestnásť rokov väzenia.

Vražda Michala Škorvagu

30-tisíc eur Michala Škorvagu, podnikateľa z Rovinky, sa pokúsili zlikvidovať v marci 2011. Obeť plánovaného útoku zastavila na čerpacej stanici v Rovinke. Keď ešte sedela vo svojom aute, zbadala čiernu Škodu Octavia s bratislavským číslom, ako prudko pribrzdila.

Vnútri sedeli dvaja muži v kuklách - jeden za volantom, druhý na zadnom sedadle. V zadnom okne sa objavila zbraň, ktorá len cvakla, no výstrel nevyšiel - strelcovi zlyhala zbraň.

Policajti obvinili z pokusu o vraždu troch mužov zo známej mafiánskej skupiny prezývanej sýkorovci. Ku všetkému sa priznal jeden z bosov skupiny Ladislav Bališ, ktorý všetko vyrozprával vyšetrovateľovi.

„Prišiel za mnou Martin Kováč, bol úplne roztrasený, že jemu to úplne horí, že by som chalanom mohol povedať, či by ho nemohli zabiť. Ja som teda išiel za chalanmi a povedal som im, že ten človek, čo si to objednal, navrhuje, že keby ten človek, čo ho sledujú, išiel dole, tak dá tých 30-tisíc eur.“

Vražda Mariána Karcela

1 milión Sk pre každého z vrahov Marián Karcel bol kľúčovým svedkom v procese s černákovcami. Rozstrieľali ho v roku 2000 za bieleho dňa pred jeho rodinným domom v Kynceľovej pri Banskej Bystrici. Jeho telo zasiahlo dvadsaťosem rán.

Priamo na vražde sa mali podieľať traja ľudia - Branislav Adamčo, ktorý strieľal, Michal Moravčík, ktorý ho na miesto činu priviezol, a šofér. „Týždeň po vražde nám vyplatili milión korún (zhruba 33-tisíc eur). Adamčo dostal 600-tisíc Sk (takmer 20-tisíc eur). Mne pripadlo 300-tisíc Sk (necelých 10-tisíc eur) a šofér získal zvyšok,“ prezradil svedok Moravčík.

Vražda Petra Čongrádyho

1 milión Sk (zhruba 33-tisíc eur) Peter Čongrády bol považovaný za bosa bratislavského podsvetia. V septembri 2004 skončil po tom, čo ho v Bratislave na Pečnianskej ulici rozstrieľali. Čongrádyho likvidáciu si podľa aktérov streľby objednali majitelia herní s automatmi Sergej Miňajlenka a Ivica Tolič. Dôvodom mala byť informácia, že Čongrády sa chystá dať ich zavraždiť.

Trojicu mužov, ktorí mali Čongrádyho zlikvidovať, zohnal Ivan Beňo. „Keď Čongrádyho Mercedes zastavil, otvorili sme dvere na zadnom priestore pickupu a v poradí prví strelci a potom ja sme vybehli von. Ako strelca na Čongrádyho vybrali Vlada Smetanu a za strelca na ochrankára vybrali Petra Koperu a v tom poradí aj išli za svojím cieľom.

Ja som naštartoval auto, v ktorom sme boli ukrytí. Celá akcia trvala pár sekúnd, počul som výstrely, ktoré padali rýchlymi, jednotlivými ranami, nie dávkou. Bolo ich do desať,“ priblížil jeden z vykonávateľov popravy dramatické udalosti.

Čongrádyho zasiahli do hlavy a rôznych častí tela, jeho ochrankára do ľavého stehna a útok prežil. Sľúbená odmena za akciu bola jeden milión korún, približne 33-tisíc eur, na hlavu.

VIDEO Plus 7 Dní