V koaličnej kríze vyvolanej nákupom ruskej vakcíny Sputnik V zostal predseda Sme rodina Boris Kollár akýsi nepovšimnutý. Zahral sa na mediátora a inicioval rokovanie za okrúhlym stolom. Vzhľadom na jeho korona prešľapy v čase prísnych protipandemických opatrení sa zdá byť neutrálne vystupovanie neškodné.

Len, aby sa nezabudlo, koncom októbra vládna limuzína s Kollárom na palube havarovala, a to v čase prvého dňa platiaceho zákazu vychádzania. Lenže v aute s ním bola aj kamarátka Miroslava Fabušová a tá vraj potrebovala ísť do lekárne, na čo sa vzťahovala výnimka. Keď bol Kollár potom hospitalizovaný v Nemocnici sv. Michala podľa personálu ho navštevovali v noci ďalšie jeho kamarátky. Síce platil zákaz návštev, lenže podľa riaditeľa špitálu Branislava Deleja mohol primár oddelenia alebo oštetrujúci lekár udeliť čo? No predsa výnimku. Za Kollárom išli do nemocničnej izby rokovať aj jeho koaliční partneri, lebo to bolo „dôležité“. Navyše, Kollár predsa ležal v osobitnom trakte, tak čo?! Tento týždeň využil Kollár ďalšiu výhodu vyplývajúcu z jeho postavenia druhého najvyššieho ústavného činiteľa. Takmer nepovšimnute sa dal zaočkovať.

Teploty, zimnica, migréna

Hŕstka zo 150 poslancov národnej rady sa dala tento týždeň zaočkovať. Prvú ponuku na očkovanie v rámci kritickej infraštruktúry odmietli, tú druhú využilo 19 z nich vrátane Kollára. Väčšina sa tým nepochválila ani ako dobrý príklad k antivaxerom.

Vo štvrtok fotograf PLUS 7 DNÍ zachytil po očkovaní v Nemocnici sv. Michala nezaradeného poslanca, dnes člena strany Hlas, Richarda Rašiho a poslankyňu Za ľudí Vladimíru Marcinkovú. Raši povedal TV JOJ len toľko, že využil možnosť ponúknutú národnou radou. Raši pred časom kritizoval fakt v očkovacej stratégii, že neurčovala kto vlastne tou kritickou infraštruktúrou je. Dnes vie, že on do nej určite spadá a humbuk kvôli tomu rozhodne teraz nerobil.

Marcinková sa dala zaočkovať kvôli premorenosti v parlamente, keď covidu podľahol poslanec zo Smeru Ľubomír Petrák a niekoľkí ďalší sú vo vážnom stave a má tiež strach o malú dcéru. Marcinková mala po pichnutí vakcíny AstraZeneca vedľajšie účinky. „Teploty, zimnica, migréna, všetko bolo u mňa,“ opísala na Instagrame. Napriek tomu všetkých prosí, aby sa zaočkovať dali, ak teda majú takú možnosť.

FOTO Rašiho a Marcinkovej po očkovaní v GALÉRII

Potom, čo sa poslancov podarilo nasnímať po očkovaní, podpredseda Smeru Erik Kaliňák oznámil, že Kollár sa dal zaočkovať vakcínou Pfizer ako dáky papaláš. „Vakcín máme nedostatok, preto muselo ministerstvo zdravotníctva vydať prísny zákaz očkovania vakcínou Pfizer nových ľudí. Tento zákaz však zjavne neplatí pre Borisa Kollára, ktorý nemal najmenší problém druhého marca dôjsť do Nemocnice svätého Michala a dať sa zaočkovať prvou dávkou vakcíny Pfizer,“ hovorí Kaliňák. Ministerstvo zdravotníctva 24. februára potvrdilo týždenné pozastavenie očkovania prvou dávkou vakcíny vzhľadom na ich množstvo. Očkovanie učiteľov AstouZeneca pokračovalo bez obmedzení. Podľa našich informácií je zaočkovaný aj Kaliňákov stranícky kolega, smerácky poslanec Ľubomír Vážny. Toho Kaliňák vo svojej výčitke nespomína.

Ponuku na očkovanie dostali zákonodarcovia v januári, Kollár vtedy vyzýval, aby sa išli zaočkovať len, keď to bude nutné. Vtedy to odmietli a dali prednosť zdravotníkom a seniorom. Vo februári dostali ako kritická infraštruktúra ponuku na vakcináciu opäť. Tentoraz ju niektorí vrátane Kollára prijali. „Odporučili mi, aby som sa dal, tak som sa dal zaočkovať. Boli sme vyzvaní z ministerstva vnútra ako kritická infraštruktúra. Nie je na čo čakať a ten parlament zasadať musí. Keď som počul, že sa očkujú 18-roční taxikári a revízori, tak si myslím, že už stačilo, nie?,“ reagoval Kollár pre TV JOJ.

Očkovaciu stratégiu, ale neschvaľuje žiadny taxikár, či revízor, ale v gescii Ministerstva zdravotníctva. Od pondelka sa mimochodom mení. Očkovať sa bude podľa veku a zrušili sa všetky výnimky. Poslanci boli zaočkovaní v súlade s platnou očkovacou stratégiou, nikoho takpovediac nepredbehli, čo u nás nie je nič výnimočné, no zo svojho zaočkovania si nespravili ani propagačnú akciu v pozitívnom zmysle ako to bolo v prípade prvých zaočkovaných politikov.

Anketa
Prijali by ste ponuku sa zaočkovať, keby ste boli na mieste poslancov?

Hádam to nie je papalášizmus

Ponuku na očkovanie využil aj jeden z najstarších poslancov parlamentu Ján Benčík (Za ľudí). Na Facebook zavesil fotku vakcíny spoločnosti Pfizer a uviedol, že keďže je očkovanie poslancov témou dňa, patrí sa k tomu niečo napísať. „Patrím v parlamente do skupiny 15 poslancov z rizikovej skupiny 65+. Presnejšie, som štvrtý najstarší poslanec a v lete budem mať (aspoň dúfam) 73 rokov.“

Podľa Benčíka okrem dvoch dní, keď bol v karanténe ani raz nechýbal v pléne, ani na výboroch „Pričom dodržiavanie dištančnej vzdialenosti usporiadanie rokovacej sály neumožňuje a najmä poslanci Kotlebovej ĽSNS nariadenie o nosení rúška, nie vždy dodržiavali.“ Za určité riziko označuje aj cestovanie Bratislavy výhradne verejnou dopravou.

„Prvé očkovanie som absolvoval na základe výzvy z NR teraz, v utorok 2. marca. Očkovanie vybavilo vedenie parlamentu, za čo aj touto cestou ďakujem. Tak dúfam, že to nebude označené za neprípustný papalášizmus,“ vysvetľuje Benčík, prečo sa dal zaočkovať.

Benčík po očkovaní komplikácie nemal. Jeden a pol dňa ho pobolievalo rameno. „Len to bolo bolestivé pri určitých pohyboch ruky. Hoci mi radili vziať si preventívne paralen, nič som neužil. A som úplne v pohode.“

Nech rokujú v skafandri

O tom, prečo prijal ponuku zaočkovať sa, prehovoril na sociálnej sieti aj poslanec Peter Cmorej (SaS). Vo štvrtok poobede napísal, že zaočkovaný ešte nie je, ale pôjde, dokonca k tomu vyzýva aj kolegov, lebo národná rada rokuje stále prezenčne a „dokonca sme jediné „pracovisko“ na Slovensku kam pustili aj človeka bez negatívneho testu, lebo výkon mandátu a právo hlasovať. Áno, hovorím o našich jednobunkových kolegoch.“

Podľa Cmoreja nie sú poslanci testovaní a po schôdzi sa rozlezú po celom Slovensku. „Jeden kolega už zomrel, ďalší je vraj v nemocnici, viacerí majú ťažší priebeh, minimálne dvaja sa už nakazili opakovane. Ak je teda také ťažké zaviesť online rokovania (nekomentujem), jedna z možností, aby NR SR nefungovala ako Covid laboratórium a poslanci neohrozovali náš spoločný cieľ – poraziť pandémiu, je poslancov zaočkovať,“ myslí si Cmorej.

Pripomeňme, že koncom decembra dostali covid pozitívni poslanci výnimku, aby mohol parlament schváliť novelu ústavného zákona o predlžovaní núdzového stavu. Nakazení poslanci prišli samostatným vchodom a v pléne ich oddelili len fóliou.

FOTO poslancov, ktorí využili ponuku na očkovanie v GALÉRII

Cmorej nerozumie pózam, že sa niekto nechce očkovať prednostne. „Tak keď nechce ísť „prednostne“, tak nech ani nesedí bok po boku svojich kolegov v národnej rade, ako by sa nič nedialo. Takže ak zasadania NR SR nemajú byť rizikom, mali by sa povinne zaočkovať všetci poslanci aj zamestnanci národnej rady. A ak sa niekto nechce očkovať, poprípade chce byť za pekného, nech rokuje v skafandri,“ odkazuje poslanec za SaS.