Kde sa vzal, tu sa vzal, s Borisom Kollárom sa zhruba pred rokom do politiky dostal kučeravý, bradatý advokát. Hnutiu Sme rodina nachystal Štefan Holý ekonomický program, ktorý bol síce sexi pre sociálne naladený ľud, ale poriadne sfušovaný podľa odborníkov. Koaliční partneri Holého videli ako problém na ministerstve dopravy, či dokonca financií, a tak z neho spravili vicepremiéra bez riadneho portfólia. Dva mesiace po vzniku novej vlády mu však nový zákon pridelil moc, o ktorej nesníva ani ministerka spravodlivosti.

Čože to má na starosti?

„Myslel som si, že ide stavať sociálne byty, a teraz vidím, že ide pozerať na prsty advokátom. Ja by som asi pre toto do politiky nešiel,“ čuduje sa jeden z Holého bývalých spolupracovníkov nad prerodom ekonomického experta na akéhosi audítora kontrolóra.

Ešte ani samotnému vicepremiérovi nie je celkom jasné, čo sa má vlastne svojimi novými kompetenciami v štáte dosiahnuť. „Pribúda mi útvar právnych a konzultačných služieb, to je to, čo budeme teraz kreovať do budúcna. Ide nám o nastavenie správneho pomeru medzi tým, čo štát robí sám v právnej oblasti, a medzi tým, čo nakupuje v externom prostredí,“ opisuje svoju novú náplň práce.

Nejde však o duplicitnú robotu? Veď štát predsa už má „preverovacie“, kontrolné úrady. Niektoré skúmajú, kde sa dá ušetriť v budúcnosti, a iné hovoria, čo sa dalo robiť lacnejšie v minulosti. Či tak, alebo tak, poskytujú svoje odporúčania a zamestnávajú stovky ľudí.

Navyše pravidlá o tom, ako by sa mali odborné posudky či externí advokáti obstarávať, sa vlani pritvrdili. Prijalo sa nariadenie, ktoré káže štátnym firmám a inštitúciám na právnikoch šetriť, kde sa dá.

„Ak sa to rešpektuje, tak v poriadku, ale ak nie, radi by sme to videli. Nariadenie z minulého roku sa týka právnych zastupovaní, my to rozširujeme o konzultačné služby či iné podobné služby. Nechcem predikovať nejaký výstup toho, čo budeme auditovať. Uvidíme však, aký je stav,“ povedal mocný vicepremiér.

Nuž dobre, kontrola, hoci dvojitá či trojitá, nie je nikdy na škodu. Ak to má ušetriť milióny, všetci sa potešíme.

Potešenie na opačnej strane

Háčik je však v tom, čo bude Holého nová moc znamenať v praxi. Vicepremiér získa prístup k podrobnostiam o všetkých právnych prípadoch a konzultačných službách štátu, teda nielen jeho aparátu, ale aj ministerských akcioviek. Bude rozhodovať o tom, čo by sa s nimi malo ďalej robiť. Zákon o svojich kompetenciách pripravoval sám Holý. Jeho pracovná verzia mu dávala moci ešte viac. Jeho útvar mal právne a iné odborné služby nielen „preverovať“, ale rovno „riadiť ich zabezpečovanie“.

Podľa našich informácií s tým mali viacerí ministri problém, medzi nimi aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

„Vzhľadom na to, že legislatívny proces prebieha v skrátenom legislatívnom konaní, priestor na oboznamovanie s konkrétnym návrhom je obmedzený. Ministerka spravodlivosti mala možnosť oboznámiť sa s jeho textom a dať k nemu pripomienky. Výsledný text je podobou kompromisu medzi koaličnými stranami,“ napísal Kolíkovej hovorca Peter Bubla.

Proti sa ozvala aj komora advokátov, ktorú vedie exminister Tomáš Borec. Namietali proti netransparentnosti diskusie, na ktorej sa nemohli zúčastniť, či vytvoreniu priestoru na korupciu. Je tu tiež riziko, že snaha šetriť bude na úkor expertízy. Lebo špičkoví advokáti väčšinou pracujú v špičkových firmách za platy neporovnateľné s platmi štátnych právnikov.

„Ak bude štát vo veľkých sporoch zastupovať štátny advokát, asi mi bude potešením byť na opačnej strane,“ komentuje pyšne advokát významnej právnickej firmy.

Zaujímavá zmluvička

Zaujímavé je tiež, že práve Holý má dohliadať na to, aby sa peniaze daňových poplatníkov nemíňali na to, na čo sa nemusia. Vlani jeho firma Noesis Strategies vypracovala analýzu pre Železnice SR (ŽSR) za 299-tisíc eur!

Železnice chceli zistiť „alternatívne spôsoby financovania“. Holý teda riešil to, čo malo záujem presadiť vo vláde Sme rodina pre viaceré štátne podniky - ich vyňatie z okruhu verejných financií tak, aby sa mohli zadlžiť. Odborníci tento nápad na začiatku novej vlády zmietli zo stola. ŽSR odmietli Holého analýzu zverejniť a vôbec nie je jasné, či mala nejaký význam.

Takže si to zhrňme. Pán, ktorý ešte vlani dodával poradenskú službu, ktorej potreba, cena aj obsah vyvolávajú otázniky, bude teraz môcť rozhodovať o nutnosti podobných analýz. Nová vláda má zmysel pre paradox.

Referencia od bývalého šéfa

Holý si svojou analýzou vyrobil ešte jeden problém. Časť práce pre ŽSR mala totiž na starosti advokátska kancelária, v ktorej strávil dvanásť rokov svojej kariéry - Lansky, Ganzger & Partner. Medzi Holým a jeho dlhoročnými kolegami preto vznikol odborný konflikt. Kým dnešný vicepremiér tvrdil, že si štátne firmy môžu veselo brať nové úvery, jeho bývalí spoločníci vôbec nesúhlasili.

Rakúsky právnik Gabriel Lansky vyslovil na adresu Štefana Holého dosť ostré slová: „Niekedy právnici a politici radi hľadajú nové spôsoby a triky, ako pravidlá formálne neporušiť a zároveň dlhy zvýšiť. Väčšina týchto trikov, zavádzaní a klamstiev vôbec nie je inovatívna a nová a v minulosti boli už viackrát použité, ale experti povedia, že tieto nápady neboli v drvivej väčšine úspešné. Niektoré z týchto priehľadných trikov chce použiť pán Štefan Holý pri svojich plánoch s vašimi železnicami,“ vyjadril sa v nedávnom rozhovore.

Ku Kollárovi cez Krajniaka

Výber Holého za vicepremiéra vo vláde „nových politikov“ je bizarný aj z iného dôvodu. Pracoval totiž pre Vladimíra Poóra a sedel s ním vo dvoch firmách. Ako je známe, Poór mal blízko k Mečiarovmu HZDS i k Ficovmu Smeru. Ale na tom zrazu nezáleží a vraj to nič o Holom nehovorí. Veď svet je malý, advokáti musia mať nejakých klientov, no a čo by nepomohol jeden Trnavčan druhému Trnavčanovi? Holý hovorí, že jeho vzťah s Poórom je čisto profesionálny.

Ako sa vlastne úspešný advokát Holý, ktorý sám hovorí, že sa na svoje zárobky v rakúskej firme nemohol sťažovať, dostal k Borisovi Kollárovi? „Zoznámil nás Milan Krajniak (dnes minister práce - pozn. red.), s ktorým som sa poznal dlhšie súkromne,“ prezradil.

A čím si tak veľmi a tak rýchlo získal lídra Sme rodina, že ani nie za rok od získania členskej karty sa stal jedným z najdôležitejších ľudí hnutia? Holý hovorí, že on ani nevie, a Kollár na naše otázky neodpovedal. spr