Sme rodina a musíme si pomáhať. Hlavne medzi sebou. Zdá sa, že heslo neúspešného prezidentského kandidáta Milana Krajniaka - Prezident pomáha činmi - berie vážne predseda strany Sme rodina Boris Kollár. Vo vzťahu k svojim ľuďom ho len trochu preonačil - Predseda pomáha činmi. Milionár a multiotecko sa prejavil ako štedrý kamarát. Podpredsedovi svojej strany poslancovi Petrovi Pčolinskému požičal desaťtisíce. Na exekúcie.

Exekučná amnestia

Osemtisíc sem, deväťtisíc tam a potom neuveriteľných 80-tisíc eur. Poslancovi Pčolinskému visia podľa registra exekúcií na krku nezanedbateľne vysoké dlžoby. Dve menšie, v hodnote 16 a 33 eur pochádzajú z roku 2010. Jedna v hodnote 7 979,82 eura z roku 2008, 9 294,29 začal dlhovať o rok neskôr a rovných 80-tisíc eur spred dvoch rokov. So súdnymi trovmi a poplatkami exekútorov to tvorí dokopy viac ako 100-tisíc!

Nuž, zdá sa, že veľavážený poslanec vo svojom minulom živote k peniazom veľmi zodpovedne nepristupoval. „Samozrejme, že si za svoje problémy môžem sám. Bola to moja mladícka nerozvážnosť,“ uznáva 37-ročný politik. Zaujímavé je, že v roku 2017 Pčolinský s manželkou kúpili byt v Bratislave. Kataster pri ňom eviduje hypotéku, ktorú im banka zrejme schválila napriek exekúciám.

Pomáhajú: Boris Kollár požičal svojmu podpredsedovi. Vrátiť môže, keď bude mať.
Zdroj: TASR

Ako k týmto dlžobám podpredseda strany Borisa Kollára prišiel? Pčolinský vysvetľuje, že menšie sumy z exekúcií sú pokuty za rýchlu jazdu, tie niekoľkotisícové vraj vznikli, keď mal problém splácať úver. A tá najvyššia zo začiatku roka 2017? Z finančnej krízy, vraví. „Pracoval som v poisťovníctve. Firma v roku 2009 skončila. Bol som na pomerne vysokej manažérskej pozícii, pod sebou som mal asi šesťsto ľudí. V čase vrcholiacej finančnej krízy nastal moment, že ľudia začali rušiť poistky. Keď vám klient zruší zmluvu, vy musíte vrátiť províziu. A tým, že som mal pod sebou toľko ľudí, bral som z nich takzvané rozdielové provízie. Za celú skupinu sa mi to nabalilo, a tak firma odo mňa vymáhala tieto provízie za celú skupinu,“ vysvetlil.

Pomoc od predsedu

Kým register eviduje exekúcie ako aktívne, poslanec Pčolinský tvrdí, že je to chyba systému. „Tie exekúcie sú dávno ukončené,“ povedal o položkách, ktoré sú však v registri exekúcií stále evidované ako nesplatené. „Vzhľadom na to, že súdy sú zahltené exekučnými konaniami, ešte to nebolo vymazané. Ale exekúcia je dávno vyrovnaná a ukončená. Niekedy čakáte aj rok-dva, kým vám príde zo súdu rozhodnutie o formálnom ukončení exekúcie,“ vysvetľuje a dodáva, že podľa svojej pamäti zaplatil dlhy pred dvomi-tromi rokmi. Keď už bol poslancom.

Na splatenie dlhu sa musel opäť zadlžiť. Požičal si od predsedu strany, za ktorú sedí v parlamente. Papier na pôžičku nemá. Celý proces podľa Pčolinského prebehol kamarátskou dohodou. „Povedal mi, že v budúcnosti, keď budem mať, splatím. Bola to ústna dohoda,“ komentoval džentlmenskú dohodu Pčolinský. Na to, či Boris Kollár svojmu kolegovi verí a ako vníma dôveryhodnosť človeka, ktorého chce poslať do europarlamentu, sme sa opýtali aj samotného šéfa hnutia. Telefón nedvíhal a na SMS do uzávierky neodpovedal.

Hovorkyňa súdu Plus 7 dní napísala, že ohľadom najvyššej exekúcie poslanca Pčolinského evidovanej ako 80-tisíc eur, bol podaný návrh na zastavenie exekúcie na základe návrhu oprávneného, ktorý doposiaľ exekučnému súdu nepredložil. „Predmetná exekučná vec tak dnešnému dňu nie je právoplatne skončená," doplnila Ivana Petrufová.  Zo zvyšných štyroch menších exekúcií sú dvepodľa ich informácií zastavené a v dvoch stále prebieha konanie.

Rodinná záležitosť: Pčolinského matka bola v roku 2017 šéfkou Centra pomoci občanov, ktoré prišiel otvoriť jej syn. Riešili tiež exekúcie.
Zdroj: Internet

Problémy s hazardom?

Podľa našich informácií finančné problémy poslanca Pčolinského súviseli aj so stávkovaním. Poslanec priznal, že v časoch, keď robil pre poisťovňu, občas vyšli s kolegami do kasína, ale poprel, že by jeho dlhy súviseli s týmito výletmi. „Nie, išlo o dlh z normálneho obchodného sporu, ako som opísal. Nikdy som sa netajil, že som exekúciami prešiel. Aj keď si pozriete moje vystúpenia, priznávam to a vďaka vlastnej skúsenosti rozumiem ľuďom s exekúciami. Dokázal som ich všetky splatiť a nemám problém o tom hovoriť,“ vraví poslanec.

V tom, že jeho strana aj jej prezidentský kandidát s veľkým nasadením bojujú za exekučnú amnestiu, Peter Pčolinský konflikt záujmov nevidí. Amnestia by sa vzťahovala len na odpustenie časti trovov. „Máme príliš veľa exekúcií na Slovensku. Ľuďom s nimi treba pomôcť. Treba aj osvetu, aby mladí veľmi zvažovali svoje finančné možnosti pred tým, než sa zadlžia. Lebo životná situácia sa môže rýchlo zmeniť,“ varuje spoluobčanov. Exekúcii dnes na Slovensku čelí vyše 950-tisíc fyzických osôb. Polovica z nich má na krku viac ako jednu.