„Dnes (18. 1. 2022) podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry  obžalobu na Špecializovaný trestný súd  Pezinok na obvineného Tomáša R. a Zoroslava K. za tri skutky z obdobia 2019 - do februára 2020 právne kvalifikované ako pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spáchaný formou účastníctva,“ informovala hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová.

Kryť mali výrobňu cigariet

Podľa špeciálnej prokuratúry ide „o poskytnutie úplatkov v stotisícoch eur za to, aby Kriminálny úrad finančnej správy (KUFS) umožnil bezproblémovú nelegálnu  výrobu cigariet, teda poskytol "tzv. ochranu" pred vyšetrovaním.“ Okrem Zoroslava Kollára čelí obvineniu aj Tomáš Rajecký. Toho polícia vlani hľadala pomocou medzinárodných zatykačov. Zadržali ho v Španielsku. Rajecký bol v minulosti uvedený na takzvaných mafiánskych zoznamoch.

Svedok Makó

Ako sme už vlani písali, s políciou spolupracuje na prípade bývalý šéf KÚFSu Ľudovít Makó. Práve on vypovedal, ako mali úplatky za ochranu pred KÚFSom tiecť. Kollár ho podľa jeho slov požiadal, aby sa stretol s piťovcom Tomášom Rajeckým. Ten Makóa vraj  oslovil, či by mohol dávať echo, keby malo k odhaleniu nelegálnej výrobne v Lipovej a neskôr aj vo Vajnoroch dôjsť. Za tieto službičky ponúkol Makóovi úplatok 100-tisíc eur mesačne. Tie mu potom podľa obvinenia odovzdával Zoroslav Kollár. Za Lipovú zinkasoval dvakrát po 100-tisíc a za Vajnory raz 100-tisíc eur. Podľa ich vzájomnej dohody si Kollár z každej sumy odobral 10 percent, čiže 10-tisíc eur.

Vo väzbe schudobnel: Milionár Zoroslav Kollár má na účte už len tristotisíc eur

Vo väzbe

Kollár je stále vo väzbe, ktorú mu súd predĺžil pred Vianocami do 20. februára. V prípade uznania viny je trestná sadzba za tento čin v rozpätí od 10 až do 15 rokov a  prípadný trest prepadnutia majetku.  S tým však môže byť problém. „Obvinený JUDr. Kollár podľa jeho vyjadrenia nevlastní žiadny nehnuteľný majetok (všetko predal tretím osobám alebo previedol na svoje deti), nemá mať žiadnu majetkovú účasť v obchodných spoločnostiach, či už v Slovenskej republike, alebo v zahraničí, a jeho aktuálne majetkové pomery majú predstavovať len úspory a peniaze na účte 200- až 300-tisíc eur. Na Slovensku má bývať len v prenajatých nehnuteľnostiach, kaštieľ v obci Nový život - Tonkovce vlastní jeho starší syn, na ktorého ho previedol v júli 2020,“ píše v jednom z uznesení súd.