Jeho meno svietilo na zozname 50. najhľadanejších zločincov na úteku a skončil v rukách kolumbijskej polície. Slovák Michal Píš bol na červenom zozname Interpolu, úrady ho označili za nebezpečného zločinca. Podľa detektívov Kolumbijskej polície bol identifikovaný ako varič metamfetamínu zo Slovenska. Podozrivého Slováka dolapili v nedeľu ráno (12.3) v prímorskom meste Cartagena, kde sa zdržiaval ako turista. Bývať mal v lukratívnej štvrti Manga. Tamojšia polícia sa rozhodla zakročiť, keďže mala podozrenie, že sa Píš chystá opustiť krajinu. Protidrogové komando s jeho zadržaním vraj malo aj určite problémy, keď podľa jeho vzhľad nekorešpondoval s fotografiou, ktorou disponovali v databázach Europolu. Identifikovať Slováka sa vraj podarilo kvôli snímkam holandských úradov, jeho totožnosť odhalili podľa podsaditého tela a potetovaných rúk.

FOTO Najhľadanejšieho Slováka a obchodníka s drogami nájdete v galérii

Slovenská polícia nebezpečného Michala považuje za hlavného organizátora obchodu s drogami, ktorý mal prebiehať od roku 2018 nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike. Mal obchodovať najmä s pervitínom, pričom mesačné obraty skupiny šplhali až na 170-tisíc eur, ktoré skupina zarobila za predaj 10 kíl drog.
Stíha ho za obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok. V Holandsku polícia spája členov jeho drogovej skupiny aj s viacerými vraždami. Píš sa trestnému stíhaniu vyhýbal a preto bolo na neho v roku 2021 vyhlásené národné, aj medzinárodné pátranie. V minulosti už bol právoplatne odsúdený za drogovú trestnú činnosť, no a teraz mu podľa slovenskej polície hrozí až 20 rokov za mrežami.

"V súčasnosti je hľadaná osoba obmedzená na osobnej slobode v Kolumbii," informovala o zadržaní Píša slovenská polícia. Štafetu teda preberá ministerstvo spravodlivosti, ktoré má zaobstarať vydanie zločinca na Slovensko. Rezort už pripravuje v zrýchlenom režime žiadosť a potrebné materiály, potvrdil Timotej Lauko z tlačového oddelenia ministerstva. "Kým slovenské úrady predkladajú dokumenty na vydanie Píša, kolumbijská polícia vyšetruje, či spomínaný obchodník s drogami nadviazal po príchode do krajiny kontakt s miestnymi gangmi," informuje kolumbijský denník el Colombiano.

Parketári

Podľa informácií televízie JOJ, ktorá na zatknutie Slováka v Kolumbii upozornila, hľadaného Michala Píša na Slovensku vyšetrovali v rámci kauzy Parketár. V lete 2022 vyšetrovatelia Národnej kriminálnej agentúry zrealizovali rozsiahlu akciu v úzkej spolupráci s policajnými zložkami v Rakúsku a Maďarsku. Krátko po nej obvinili 16 ľudí. Tí sa podľa polícii mali od roku 2016 zaoberať distribúciou kokaínu a pervitínu, stretávali sa so špičkami drogových kartelov z Mexika a Rumunska. Do skupiny vraj boli zapojení aj ľudia okolo futbalového klubu Slovan či slovenských bojovníkov MMA.

Nelegálni obchodníci sa ani nesnažili pred ostatnými skrývať. Stretnutia s mexickými a rumunskými drogovými bosmi prebiehali v známych viedenských hoteloch, dokonca aj v loby baroch. Ani v Bratislave sa predajcovia drog veľmi netajili, dílerom odovzdávali na realizáciu až kilové množstvá drog v ľudnatých alokáciách, napríklad pred Digital Parkom v Petržalke, pred vchodom do OC Retro v Ružinove či na parkovisku pri bratislavskej zoo.