Informácie o sledovaní novinárov, ich monitoringu a následnom reportingu tým, ktorí si za to zaplatili, sú len ďalším bahnom, ktoré sa po vražde novinára vyplavilo na povrch. Ak sa na poľovačke na „pisálkov“ mal podieľať  aj bývalý novinár, je to o to šokujúcejšie.

Vynechajme teraz toľko omieľanú otázku, prečo nemal Janko zabezpečenú ochranu, hoci žiadal políciu o pomoc, pretože mal strach z vyhrážok Mariána Kočnera. Museli by sme totiž riešiť otázku zlyhania štátu nielen v ochrane médií, ale aj jeho občanov. Hoci práve fakt, že novinárov niekto cielene sledoval, jeho dôvodné obavy o život ešte podčiarkujú.

Ak niečo stále prekvapuje, tak to je fakt, že Marian Kočner sa v úlohe hlavného podozrivého napriek týždňom, ktoré ubehli od razie v Komárne, stále oficiálne nespomína. Vieme len to, že Kočner má blízko k Alene Zs., ktorú zatiaľ polícia označuje za objednávateľku vraždy. Znamená to, že polícia má na neho málo dôkazov? Že polícia taktizuje? Alebo, čo by dnes už málokto bol ochotný pripustiť, a to, že  tento kontroverzný podnikateľ v prípade vraždy novinára jednoducho prsty nemá?

Autorka tohto komentára už pred týždňom upozornila, že ak by Kočner zháňal na novinárov informácie, sám v tom isto nebol. Kuciaka asi nesledoval, nemonitoroval a nefotil Kočner. Isté je len to, že to mal robiť profík, novinár alebo súkromný policajt.  Možno to bol len jeden človek, možno ich bolo viac. Nie náhodou sa tak z bahna vynorilo jedno meno - Peter Tóth, dlhé roky Kočnerova pravá ruka. Či on  bol tým profíkom, novinárom alebo súkromným policajtom v jednej osobe, oficiálne nevieme. Kočner bol veľmi kontaktný, s novinármi sa rád stretával, dával rozhovory, reagoval na esemesky. A takmer vždy bol na týchto na stretnutiach prítomný aj Peter Tóth, niekedy viditeľný, inokedy takmer nie. To, že bol Kočner arogantný je o ňom pomerne známe. Za to sa však stále ešte do basy nezatvára. Dokonca sa  novinárom venoval aj osobne v relácii Na pranieri – vraj, aby ukázal, kto o ňom píše. Možno potom stojí za zmienku, prečo prišiel s reláciou až po smrti novinára Jána?

Medializovanú informáciu, že bývalý novinár a siskár Peter Tóth mal pre Kočnera sledovať asi jeden a pol roka minimálne piatich novinárov, vrátane zavraždeného Janka, sa na svojom webe snažil Tóth dementovať. Spôsobom skôr nešťastným – napáda sledovaných novinárov, označuje ich tvrdenie za lži, snaží sa identifikovať a spochybniť novinárske zdroje. Obhajuje sa tvrdením, že ide o únik informácií nezodpovedajúcich realite. O čom hovorí? Aký únik informácií? „Prinajmenšom v tom zmysle, že žiadne priznanie sa Petra Tótha neexistuje“ – citujme bývalého novinára. A svoje tvrdenie zdupľuje -  „S určitosťou však môžeme povedať, že výpoveď s menom a podpisom zakladateľa stránky Ďateľ.sk Petra Tótha v ňom nie je.“

Nuž, čítajme medzi riadkami. Hovorí, že unikli informácie. Len nezodpovedajú realite. Nehovorí, že nebol vypovedať. Nehovorí, že nesledoval  novinárov. Nehovorí, že nespolupracoval s Kočnerom. Vraví len, že žiadne priznanie sa Petra Tótha neexistuje.

Dobre, tak hrajme jeho hru. Nemusel predsa vypovedať pod svojím menom – mohol vypovedať ako utajený svedok. Na takéto utajenie svedka v prípravnom konaní dáva súhlas prokurátor. A to v prípade, ak je dôvodná obava, že oznámením totožnosti, bydliska, prípadne miesta pobytu svedka je ohrozený jeho život, zdravie, telesná integrita alebo ak také nebezpečenstvo hrozí jemu blízkej osobe. Toľko zákon.

Ak ale vypovedal ako utajený svedok, prečo tak dlho váhal? Ak naozaj sledoval novinárov, tak len preto, aby ich kompromitoval? Alebo ponúkal informácie o ich každodenných zvykoch, pobyte, stretnutiach, kontaktoch? A ak je skutočne ohrozený na živote, má dôvod sa obávať zatknutého Mariana Kočnera? Teraz určite nie. Koho sa teda môže obávať?

Nuž, dúfajme, že prokurátori dozorujúci vyšetrovanie vraždy Kuciaka a jeho priateľky majú voľné ruky. Budú ich potrebovať k odchyteniu „zvieraťa“, z ktorého má zjavne aj Tóth veľký strach.