Nepochopili, že to oni držia v rukách víťazné karty a že krčmové reči už naozaj nikoho nezaujímajú - dnes fičia sociálne siete. A častokrát práve tie – prezentáciou, antikampaňou či len aktivitou samotných kandidátov a takzvanou kontaktnou kampaňou – rozhodnú o tom, či sa voliči nechajú zmobilizovať, aby urobili dôležitý krok od počítača či mobilu k volebnej urne.

Predsa len však niečo v týchto voľbách zarezonovalo, a to zmena vo vnímaní klasických politických strán. Už dávnejšie sa hovorí o ich kríze, a tá počas víkendu vyskočila do popredia. Politológovia viac ako kedykoľvek predtým skloňujú krízu politických strán, ktoré zjavne dostali debakel a tiež hlásajú, že jasnými víťazmi týchto volieb sú nezávislí kandidáti.

 

Hlavné mesto malo štyroch silných kandidátov. Že ide o veľa podčiarkovala divoká antikampaň. Aj tu sa ukázala v plnej kráse kríza politických strán. Dokonca aj nový bratislavský primátor Matúš Vallo nevyhral vďaka podpore Progresívneho Slovenska, či podpore Beblavého, ale napriek ich podpore.

Tu si len neodpustím malú poznámku, k tomu čo opäť prebehlo na sociálnych sieťach. V prípade nezáživných a vtieravých povolebných prejavov pána Štefunka, ale aj už otrepaného útoku na médiá  zo strany Róberta Fica sa nutne natíska zjavná paralela. V prípade Progresívneho Slovenska a aj Smeru má ich vrcholné neasertívne vedenie problém jasne odkomunikovať ich predsedom, že by si už konečne mali priznať realitu: nehrať sa na žaby na prameni a uhnúť z cesty skutočným lídrom, hoc aj "mladým chlapcom". Lebo preferencie ich strán neťahajú ale naopak ich svojim správaním alebo vystupovaním zrážajú.

 

Ale vráťme sa k voľbám. Nielen v hlavnom meste získal hlasy nekonvenčný kandidát. V Nitre poslal do zabudnutia smeráckeho Dvonča aktivista Marek Hattas. Kontroverzná Vaľová svojich rodných Humenčanov už takisto nepresvedčila a trnavský hipster Bročka si drží vysokú podporu už druhé volebné obdobie. Nuž, vládnemu Smeru sa krajské mestá doslova vysmiali do tváre. Netreba však zabudnúť, že mu stále patrí vidiek.

Opozícia tiež pomrvila čo sa dalo. Jej bratislavský kandidát Mrva zožal fiasko, čo sa dalo aj očakávať. Predsa len paškvil v podobe podpory liberálnej SaS konzervatívnemu Mrvovi sa ani inak nazvať nedá. Bratislavčania chválabohu netrpia stratou pamäti a pamätajú si, akú paseku po sebe v Bratislave nechali konzervatívni primátori a starostovia. Nesrovnalovi dala zas gól do vlastnej brány Ficova podpora, od ktorej sa sám primátor urýchlene - ale už zjavne zbytočne - dištancoval.

Mlčanie vládnych strán po voľbách bolo veľavravné.  Svedomie nech si však spytujú aj opozičné, predsa len nás o pol roka čakajú prezidentské voľby a o rok zas parlamentné. Nuž, profipolitici majú čo robiť, aby si obnovili dôveru ľudí, ktorí radšej dajú svoje hlasy každému inému len nie im. V tejto súvislosti snaha SNS o presadenie ešte skostnatelejších zákonných pravidiel pre politické strany, inšpirujúce sa v 19. storočí, nemôže mať za následok nič iné, ako akceleráciu ich úpadku.