Provokovali parkovaním svojich luxusných tátošov na zákazoch státia, na miestach pre invalidov - veď oni predsa na pokuty majú dosť. Okázalo sa stretávali s politickými špičkami, trávili s nimi dovolenky, jeden z nich dokonca premiérovi prenajímal jeden zo svojich bytov, druhý bol zas premiérov priamy sused. Dnes ich spája to, že Marián Kočner  sedí v base a Ladislav Bašternák si včera vypočul verdikt prvostupňového súdu o piatich rokoch natvrdo, pri ktorom mu možno aspoň vyschlo v ústach. Ale, ako inak, odvolal sa a vrátil sa späť do svojej obrovskej luxusnej vily pod Slavínom. Pardón, už prepísanej na manželku. Však času mal na to dosť, prečo by mu kompetentné orgány zaistili majetok, všakže?

Divadlo okolo Ladislava Bašternáka krásne dokresľovali slová jeho prominentného advokáta  Petra Filipa, ktorý inak zastupuje aj Jozefa Majského. Ten na otázku, prečo má kanceláriu v Bonaparte, reagoval slovami, že je na to pyšný. Na druhej strane sa musí Filipovi nechať, že na rozdiel od väčšiny mocných právnikov v službách štátu, on si svoju plácu (palmáre) zaslúži a pravdepodobne je jeden z mála majiteľov bytov alebo nebytových priestorov v Bonaparte, ktorý nemá problém preukázať legálne nadobudnutie peňazí na ich kúpu. Avšak, aj diablov advokát by si mal dať pozor, Bonaparte začína byť akoby prekliate, postupne sa viacero jej obyvateľov potýka so súdom, len nájomník Robert Fico sa stále tvári ako voš „pod imunitou“.

Hoci pred dvoma rokmi vravel, že ak bude vlastník jeho bytu Bašternák obvinený, tak sa presťahuje. Ten už bol uznaný vinným, sám sa k činu priznal, ale Fico svojich slov nedostál. Slovo robí chlapa – sa už dnes zjavne nenosí. Možno by to sťahovanie predsa len mal zvážiť, lebo karma Bonaparte, pri ktorého stavbe sa porušili hádam všetky možné pravidlá, asi naozaj nie je dobrá. Bolo by vhodné, ak by si pán poslanec  švihol. Bohvieako dlho bude mať ešte ochranku,  a kto mu bude pomáhať s balením jeho skromného "sociálnodemokratického" majetku?

Bašternák, alias Malý Lacko, ktorý sa cez jeho obľúbené autíčka priblížil k politikom, s ktorými  už roky zdieľa nehnuteľnosti v Bonaparte, na Donovaloch a vlastne všade, kde sa to mihne prominentmi, sa možno aj čuduje, čo sa to vlastne okolo neho deje. Hoci v slušnej krajine by už dávno bol ako podnikateľ podozrivý, u nás až dnes získal od štátu pečiatku daňového podvodníka. Majiteľ bytu  expremiéra Roberta Fica bol roky prakticky neohroziteľný. Ak toto Ficovi nesmrdí, tak má asi naozaj zlý čuch. Prinajmenšom na ľudí, alebo v jeho blízkosti ten smrad musí niečo prerážať.

Autorka komentára si však pri týchto kvázipodnikateľoch neustále kladie otázku: Naozaj treba viniť len ich? Veď je prinajmenšom jasné, že  kompetentní predstavitelia štátnej moci sa ich biznisu iba prizerali, tolerovali im to, hoci médiá roky upozorňovali na podozrivé transakcie. To, že s Bašternákom obchodoval aj exminister Robert Kaliňák a že u neho stále ešte býva Robert Fico, je nechutné, trápne a úbohé. Ale treba si povedať na rovinu, že to, či „Naši ľudia“ okázalo porušujúci zákony budú na Slovensku žiť buď ako v raji alebo ako v pekle, závisí predovšetkým od najmocnejšieho muža v tomto štáte a tým nie je nikto iný ako Jaromír Čižnár.

Bašternáka včera jeho šofér odviezol domov do luxusnej vily. Odvolal sa  a súdy sa budú tak, ako je to na Slovensku zvykom, viď kauzu Majský,  roky naťahovať.  A títo ľudia si budú naďalej užívať nakradnuté milióny buď vďaka krytiu z najvyšších miest, alebo z dôvodu ich dlhodobého zlyhávania.  Otázka je, čo je horšie.