Výsledky komunálnych volieb komentovali aj zahraničné médiá. Agentúra Reuters spomenula nielen vraždu Jána Kuciaka, ale aj protesty, ktoré nasledovali. „Podpora vládneho Smeru sa scvrkla v nadväznosti na vraždu investigatívneho novinára, ktorá vyvolala masovú vlnu protestov,“ píše Reuters.

Lídra najsilnejšej vládnej strany Roberta Fica prekvapila najmä prehra dlhoročného primátora v Nitre Jozefa Dvonča s aktivistom Markom Hattasom. Vysvetľoval to tak, že niektorí ľudia majú z volieb „fun“. „Nie je to celkom tak, že musí prísť generačná výmena. To máme teraz každého, kto má 60 rokov, zastreliť? Vyhodiť ho z politiky?“ reagoval nasledujúci deň po voľbách Fico. Aktivistovi Hattasovi odkázal: „Som zvedavý, čo ten chlapec v tej Nitre urobí.“ Áno, aj takéto dozvuky mali voľby. Pozrime sa na to, čo zaujímavé sa ešte udialo.

Voliči sa nehrnuli.
Voliči sa nehrnuli.
Zdroj: Plus 7 dní

V „Pártyslave“ to vrelo

Azda najsledovanejšie boli voľby v hlavnom meste. Štyria horúci kandidáti, z ktorých jeden - Ján Mrva za opozičnú koalíciu - sa už od začiatku neukazoval ako veľmi horúci, zviedli ľúty boj. Architekt Matúš Vallo, manažér Václav Mika a súčasný primátor Ivo Nesrovnal stáli v prieskume tesne za sebou.

Masívna kampaň oslovovala Bratislavčanov odvšadiaľ, špeciálne budúci víťaz Vallo vyskakoval už azda aj z chladničky. Tesné prieskumové čísla už v konečnom výsledku neboli. Vallo vyhral nad Václavom Mikom o 14 percent. Získal totiž viac ako 36 percent hlasov voličov. O debakel sa postaral opozícii ultrakonzervatívec Mrva, ktorý liberálnejšie zmýšľajúcich Bratislavčanov neoslovil pre svoje výroky o gejoch či konšpiráciách.

Verili si

Noc v štábe budúceho primátora Matúša Valla pripomínala skôr párty ako konvenčné očakávanie predvolebných výsledkov. Dôvod na radosť podporovateľov z Teamu Vallo však bol oprávnený. „V Bratislave sa dnes odohrala veľká vec. Dokázali sme to,“ privítal víťaz volieb svojich blízkych podporovateľov nad ránom v budove Novej Cvernovky. „Prinášame nášmu mestu novú generačnú skúsenosť, novú energiu a nový pohľad na mesto,“ dodal Vallo pred aplaudujúcim zhromaždením podporovateľov.

Budúci primátor zároveň verí, že zmeny v Bratislave predznamenajú ďalšie zmeny v krajine. Nezávislý kandidát strávil deň tradičnou návštevou tržnice a prechádzkou so psom. „Chcel som ísť ešte do kina, ale potom som si povedal, že radšej nepôjdem,“ dodal s úsmevom.

Výmena stráží: Kreslo primátora namiesto Nesrovnala obsadil Matúš Vallo.
Výmena stráží: Kreslo primátora namiesto Nesrovnala obsadil Matúš Vallo.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ

Vallo sa nevyhol ani otázke, či sa nebude uchádzať o miesto vo vrcholovej politike. „Priznám sa, že som o tom ani neuvažoval. Mesto je moja vášeň, mesto je niečo, čo ma baví, a budem ďalej robiť na tom, aby Bratislava bola lepším mestom,“ prezradil.

Medzi hosťami v jeho volebnom štábe bolo vidieť kandidátku na prezidenta Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú či predsedu strany Progresívne Slovensko Ivana Štefunka. Volebný štáb Matúša Valla navštívil aj spevák Ivan Tásler, Lasky z Pary, teda jeho kolega z kapely, aj spevák z Korben Dallas či herečka Zuzana Fialová.

Ako sme nedávno písali, tento 41-ročný Bratislavčan je vnukom jedného z najlepších slovenských básnikov a komunistického ministra kultúry Miroslava Válka. Vallovou matkou je jediná básnikova dcéra a aktuálne šéfka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová.

Premiér odvolil: Peter Pellegrini navštívil volebnú miestnosť v rodnej Banskej Bystrici.
Premiér odvolil: Peter Pellegrini navštívil volebnú miestnosť v rodnej Banskej Bystrici.
Zdroj: UV SR

Náročná kampaň

Porazený kandidát na primátora Bratislavy Václav Mika priznal, že kampaň bola náročná. „Antikampaň bola neželaná, ale v istých momentoch silná,“ doplnil. Miku prišiel povzbudiť bývalý guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko, herečka Zuzana Haasová aj herec Ľubo Roman. Volebný štáb Václava Miku bol oddelený od zástupcov médií, čo sa stretlo s kritikou. Dvere strážili esbéeskári a hostia mali na rukách pásky.

Dusná atmosféra bola u doterajšieho primátora Iva Nesrovnala, ktorý napokon zotrval v kresle len jedno volebné obdobie. „Uspávanie syna ma ani vo volebný deň neminulo,“ posťažoval sa nervózny Nesrovnal, ktorý zjavne uspal aj svojich voličov. Počas volebnej noci ho sprevádzala celá rodina vrátane partnerky Adely, sestry a mamy. Medzi hosťami pobehovali aj v neskorú hodinu jeho deťúrence - 5-ročná Adelka a 2-ročný Teo. Súčasný primátor hlboko po polnoci uznal, že neobháji svoj post, a Vallovi blahoželal k úspechu. Tento trend je podľa Nesrovnala aj v iných mestách a podľa jeho vyjadrenia je v tom „veľká politika“. Zatiaľ nevie, čo bude robiť po prehratých voľbách, asi si vraj vezme pár dní či týždňov voľna. 

Antikampaň.
Antikampaň.
Zdroj: Plus 7 dní

Návraty

Nielen v krajských mestách priniesli komunálne voľby mnoho prekvapení. Voliči zaujímavo rozhodli napríklad aj v Poprade či v meste Nováky, kde sa vďaka ich hlasovaniu do pozície primátora po štvorročnej pauze vrátia bývalí dlhoroční šéfovia radníc.

Rozhodol jeden hlas

V meste pod Vysokými Tatrami to bude Anton Danko opradený kauzami, ktorý Pop­rad v minulosti riadil dvanásť rokov. „Som milo prekvapený a šťastný, je to veľký záväzok pre mňa, že mi Pop­radčania po štyroch rokoch opäť dali dôveru,“dostal zo seba krátko po voľbách Anton Danko. V súboji porazil známeho milionára a podnikateľa ruského pôvodu Alexeja Beljajeva. Ten už vyhlásil, že bude pozorne sledovať vývoj mestskej politiky. „Podporím všetko dobré, ale dôrazne sa verejne postavím proti akýmkoľvek nešvárom a nekalým praktikám,“ povedal okrem iného muž, ktorý začal svoju megavilu v bratislavskej mestskej časti Devín stavať načierno.

V Novákoch do najvyššej funkcie nastúpi Dušan Šimka, pre ktorého to bude ôsme volebné obdobie. Víťazom volieb sa stal na základe získania 533 hlasov, čo je len o desať viac, ako dostal jeho súper, súčasný primátor Daniel Daniš. „Vraciam sa do staronového prostredia, kde som pôsobil 24 rokov. Preto nebudem potrebovať čas na zaúčanie, ale môžeme hneď naplno pracovať. Najmä po období, ktoré Nováky zažili v posledných štyroch rokoch,“ uviedol na margo svojho víťazstva Šimka.

Ani jeden z uvedených pánov sa však, čo sa dĺžky primátorovania týka, nechytá na starostu podtatranskej obce Štrba Michala Sýkoru, ktorý v tejto pozícii zostane aj nasledujúce štyri roky. Vykonáva ju nepretržite už od roku 1981! Na rozdiel od predchádzajúcich volieb sa však prvý raz stalo, že v dedine s viac ako 3 300 občanmi sa nenašiel žiadny súper, ktorý by sa Sýkorovi postavil. A to vraj do poslednej chvíle čakal, či sa na jeho miesto nenájde zodpovedný a mladý nástupca. Svoju registráciu podal pár hodín pred uzatvorením kandidátok. Na zvolenie mu napokon stačil jediný hlas.

Nastala výmena politickej generácie.
Nastala výmena politickej generácie.
Zdroj: Plus 7 dní
Päťtisícový primátor.
Päťtisícový primátor.
Zdroj: Plus 7 dní