Tip na článok
Gustáv Husák síce urobil slušnú politickú kariéru, v osobnom živote však šťastie nemal.

Komunista-paroháč: Husáka manželka povádzala s hercom

Symbol normalizácie, zradca ideálov Pražskej jari, podporovateľ okupácie. Aj tieto prívlastky sa spájajú s posledným komunistickým prezidentom Gustávom Husákom, ktorý sa narodil pred sto rokmi. V podvedomí verejnosti je zafixovaný ako prisluhovač Sovietskeho zväzu a ikonické stelesnenie sivého totalitného režimu, jeho politický i súkromný život však bol mimoriadne dramatický. Rany mu uštedril nielen osud, ale aj režim, ktorému veril.

Rodák z bratislavskej Dúbravky sa komunizmu upísal už v útlej mladosti, keď ako šestnásťročný vstúpil do Komunistického zväzu mládeže. Ako študent práva sa neskôr stal členom Komunistickej strany Československa, v ktorej odštartoval úspešnú politickú kariéru. V jej polovici však dostal od vlastného režimu facku. V roku 1950 Husáka spolu s Vladimírom Clementisom a Lacom Novomeským obvinili z „buržoázneho nacionalizmu“ a o tri roky na to odsúdili na doživotie. Z väzenia mu pomohla až amnestia prezidenta Antonína Novotného v roku 1960.

Očaril ho Brežnev

Hoci bol v 60-tych rokoch Husák jednou z hlavných osobností reformného prúdu v KSČ a stúpenec Dubčekových ideálov počas Pražskej jari, postupne z ideálov komunizmu s ľudskou tvárou upustil. Na moskovské rokovania v auguste 1968 odišiel odporca okupácie a vrátil sa z nich spojenec Leonida Brežneva. Legendárnou sa stala fotografia, na ktorej si obaja politici dávajú bozk priamo na ústa.

Po abdikácii Ludvíka Svobodu v roku 1975 Husák završuje svoju kariéru vo funkcii prezidenta Česko-Slovenska, ktorú po revolúcii v roku 1989 dobrovoľne zložil.

S Leonidom Brežnevom (vľavo) si rozumeli. Foto: Profimedia.sk

Paroháč a vdovec

Navzdory úspešnej politickej kariére v osobnom živote Gustáv Husák nemal veľa šťastia. Prvá žena Magda, ktorá bola jeho životnou láskou, nezvládla skúšku vzťahu počas Husákovho väzenia. Manžela v jej posteli vystriedal slovenský herec a rodinný priateľ Ctibor Filčík, ktorý sa síce staral nielen o Husákovu ženu ale aj o synov, pre komunistického predáka to však bola ťažká rana a napokon požiadal o rozvod.

„Bohužiaľ, tých deväť rokov, ktoré strávil v kriminále, a odlúčenie, urobili svoje. Vo vzťahu k Filčíkovi bola na jednej strane vďačnosť - svojim spôsobom bol skôr priateľ rodiny ako rival - na druhe strane to bol zásah, ktorý Gustáv nemohol prijať. Bol som v tom čase asi jediný, s ktorým o tom hovoril. Bolo to osobné sklamanie, ktoré asi dlho vnútri riešil," povedal pre ahaonline.cz bývalý československý premiér Lubomír Štrougal.

Rodina bola pre Husáka všetko. "Jeho dvaja synovia preňho znamenali veľa, hoci to tak nevyzeralo, lebo navonok nedával najavo city," dodal Štrougal.

Rozchodiť sklamanie pomohla Husákovi jeho druhá manželka Viera Millerová, ktorá sa predtým rozviedla s právnikom Jozefom Millerom. Ani v tomto prípade nebol osud k Husákovi zhovievavý. Redaktorka a prekladateľka v roku 1977 tragicky zahynula pri páde vrtuľníka, ktorý ju v prevážal do Bratislavy po zranení v kúpeľoch.

Manželku mladšiu o desať rokov Gustáv Husák prežil o štrnásť rokov. Zomrel 18. novembra 1991 v Bratislave.

VIDEO Plus 7 Dní