Tip na článok
Keď začal prezidentov syn Ivo Gašparovič s výstavbou vily pod Bôrikom, stavebný dozor mal na starosti konateľ štátnej firmy Košecký.

Konateľ štátnej firmy dozeral na čiernu stavbu Iva Gašparoviča

Ivo Gašparovič si ako stavebný dozor vybral šikovného človeka, čo stíhal viacero funkcií a ešte mu vybavil, že čierna stavba prešla cez úradníkov.

Galéria k článku (3 fotografie )
V podnájme v štátnej firme: Toyota Landcruiser v apríli 2013. Zmluvne si ju prenajímala štátna firma. Jej štatutár si v stredu v pracovnom čase odbehol na fušku k prezidentovmu synovi.
Ako sa stavia „pivnica“: Stačí vytiahnuť múry a potom prisypať zeminou. Všetko s asistenciou stavebného dozoru.
Stavebný dozor a majiteľ vily: Ladislav Košecký, vpravo, a Ivo Gašparovič pri „podzemných“ častiach domu. A opäť Toyota za štátne.

Odvolaný konateľ štátnej firmy MH Development Ladislav Košecký sa počas výkonu funkcie pre štát stihol venovať aj súkromným kšeftom. Ako stavebný dozor dohliadal napríklad na výstavbu vily exprezidentovho syna Iva Gašparoviča. Práve pod jeho rukami vznikla stavba, ktorá dodnes nie je skolaudovaná, pretože je postavená v rozpore s pôvodným stavebným povolením.

Šikovný

Ladislav Košecký bol donedávna konateľom vo firme MH Development, ktorej vlastníkom je Ministerstvo hospodárstva SR. Osud tohto manažéra spečatili neštandardné zmluvy medzi jeho súkromnou firmou Mertimex a štátnym MH Development.

Košecký je jediný vlastník - a podľa výpisu z Obchodného registra až do februára tohto roku aj konateľ firmy Mertimex, ktorá prenajala štátnej firme, kde bol tiež konateľom, terénnu Toyotu Landcruiser. Zmluva bola uzavretá na celý rok 2013.

Z kasy štátneho MH Developmentu zaplatil Košecký každý mesiac do svojho Mertimexu 1 200 eur ako nájomné za používanie Toyoty. Za rok teda štát dal za jazdené auto nájomné 17 280 eur vrátane DPH.

Za tieto peniaze si firma mohla pokojne kúpiť nové auto. Aj s lacnejšiou prevádzkou. Pretože Landcruiser zožerie pri svižnej jazde po diaľnici aj dvadsať litrov na sto kilometrov.

Súkromná firma Mertimex teda rozhodne zarobila na prenajatej terénnej Toyote hneď dvakrát. Najprv na nájomnom a potom aj na preplácaní prevádzkových nákladov. Pritom zadok si v nej vyvážal ten istý človek. Ladislav Košecký.

Čítajte viac:

Požehnajú úradníci megavile Iva Gašparoviča? Neuveríte, čo vymysleli

Angažmán u juniora

Fakt, že na Toyote sa vozil väčšinou Ladislav Košecký, sa nám podarilo aj zdokumentovať. Tento expert totiž popri manažovaní štátnej firmy a vyťahovaní peňazí z vreciek slovenských daňovníkov stíhal aj fušky. A nie hocijaké. Keď začal prezidentov syn Ivo Gašparovič s výstavbou vily pod Bôrikom, bol to práve Košecký, kto mal na starosti stavebný dozor.

Takýto človek má povinnosti presne určené v stavebnom zákone. Sleduje postup výstavby, dohliada na to, či výstavba ide podľa schválenej projektovej dokumentácie a podľa stavebného povolenia, stará sa o dodržanie všeobecných technických požiadaviek, dodržanie podmienok územného rozhodnutia a stavebného povolenia, dbá na odstránenie nedostatkov, ktoré na stavbe zistil, ale aj kontroluje vedenie stavebného denníka a zúčastňuje sa na kolaudačnom konaní.

A, samozrejme, na stavbu chodieval v aute, ktoré mala prenajaté štátna firma od jeho súkromnej. Naozaj skvelo vymyslené.

Čítajte viac:

Susedia Gašparovičovho syna sú zúfalí: Zabarikádoval nás svojou vilou!

Cap záhradníkom?

Ani túto svoju funkciu však Ladislav Košecký nevykonával tak, ako mu to zákon prikazoval. Vila Iva Gašparoviča totiž vyrástla v rozpore so stavebným povolením a schválenou dokumentáciou. Gašparovičovci postavili úplne inú budovu, než mali schválenú. Vila pod Bôrikom mala mať podľa stavebného povolenia jedno podzemné a dve nadzemné podlažia.

V skutočnosti stavebník podzemné podlažie nevykopal. Postavil ho nad úrovňou terénu a zahrnul zeminou. Tú zafixoval železobetónovým múrom, ktorý meria na výšku takmer päť metrov. Samotnú vilu postavil o tri metre vyššiu, ako bolo schválené. Fakt, že stavba je v rozpore so stavebným povolením, zistili úradníci zo stavebného úradu v bratislavskom Starom Meste.

Keďže ich nepríjemné zistenia boli tŕňom v päte Gašparoviča juniora, spis si prevzal Krajský stavebný úrad a šalamúnsky vec „vyriešil“ dodatočným povolením stavby. Do príbehu sa významne zastareli aj susedia Iva Gašparoviča, ktorým sa nepáčilo, že ich záhradu tieni betónová opacha. A tak úradom napokon nezostalo nič iné, než zrušiť vydané kolaudačné rozhodnutie.

Jediný úrad, ktorý trval na pôvodnom zamietavom stanovisku, bol staromestský stavebný úrad, podľa ktorého stavebník porušil všetky regulatívy platné pre dané územie. Zhrnuté a podčiarknuté, aj keby sa konštrukčné zmeny pri výstavbe vily diali výlučne na pokyn majiteľov, stavebný dozor, teda Košecký, mal dodržať povinnosti, ktoré mu stanovuje zákon. A to sa nestalo.

Ladislav Košecký dozoroval čiernu stavbu. Fakt, že Košecký naozaj dohliadal na výstavbu, potvrdzujú aj dokumenty týkajúce sa trestného oznámenia, ktoré pre vybudovanie čiernej stavby podali na políciu Gašparovičovi susedia.

Polícia si ako svedka predvolala aj Ladislava Košeckého, lebo podľa uznesenia Okresnej prokuratúry Bratislava I z decembra 2012 „vykonával funkciu stavebného dozoru na stavbe predmetného rodinného domu“.

Toyota poslúžila

Košecký sa vozil na stavbu Gašparovičovej vily autom, ktoré je do terénu, akým je aj stavenisko, priam ideálne. Strieborná Toyota Landcruiser parkovala pred staveniskom veľmi často.

Lenže zatiaľ čo v roku 2012 si prevádzku auta platil Košecký z kasy svojej firmy Mertimex, v roku 2013 mu už na vyvážanie na stavbu platili slovenskí daňovníci. Tí tak nepriamo prispeli aj na výstavbu vily prezidentovho syna.

Košeckého zmluvy

Minister hospodárstva Pavol Pavlis odvolal Ladislava Košeckého preto, že ako štátny manažér uzatváral zmluvy v podstate sám so sebou. Rovnako si zo štátnej kasy dal preplácať svoje pokuty v celkovej výške 35 502 eur.

Zmluvy za štátnu firmu MH Development uzatváral Michal Hyža, ktorý vyplatil ďalších vyše 132-tisíc eur aj firme svojich rodičov INSO. Konateľom spriaznenej firmy bol Igor Hyža, ktorý zároveň prevzal konateľstvo v Košeckého firme Mertimex.

Po prevalení škandálu, ktorý inicioval poslanec Miroslav Beblavý, minister Pavlis nielenže odvolal Košeckého, ale prepustil aj Michala Hyžu a inicioval audit vo firme.

Polícia Košeckého obvinila z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Policajti Národnej kriminálnej agentúry začali v súvislosti s hospodárením MH Developmentu aj druhé trestné stíhanie vo veci.

VIDEO Plus 7 Dní