Vyrieknuté slová

 „Keby ja som bol prezidentom republiky a sudca, ktorýkoľvek iný, by zistil všetky skutočnosti a súvislosti tak ako ja, vzdám sa funkcie prezidenta republiky, nebudem sa uchádzať o žiadnu inú politickú funkciu, odídem do štátu, kde sa cítim dobre, napríklad do Spojených štátov amerických alebo Izraela a pozor, tým nechcem tvrdiť, že si vysoko nevážim americký ľud alebo židovský národ, ale takto by som konal ja,“aj tieto slová vyriekol sudca Radačovský krátko po vynesení rozsudku v kauze, ktorá sa týkala pozemkov v obci Veľký Slavkov. Ako je známe, o pôdu s výmerou 1,2 hektára sa s prezidentom Andrejom Kiskom súdil popradský zubár Ján Franc. Sudca napokon rozhodol, že lukratívne pozemky pod Tatrami patria lekárovi. 

Odpovedal na otázku

Hoci samotný verdikt nikto nespochybnil ani prezident Andrej Kiska, za spomenuté vyjadrenia si sudca Radačovský vyslúžil poriadnu dávku kritiky. Jeho slová sa rozhodol preskúmať dokonca minister spravodlivosti Gábor Gál. Silno totiž zaváňali  zaujatosťou sudcu voči jednej strane sporu. Miroslav Radačovský však tvrdí, že sa zaujatý rozhodne necítil. ,,Len som odpovedal na otázku novinára, ktorý sa ma opýtal, akoby som ja reagoval po takomto verdikte v pozícii prezidenta,“ vysvetľuje sudca.  

Čestné prehlásenie sudcu Radačovského.
Čestné prehlásenie sudcu Radačovského.
Zdroj: Tony Štefunko

Chce skončiť

 Aj vzhľadom na situáciu, ale najmä vraj preto, aby nevznikli pochybnosti o jeho nezaujatom rozhodovaní v predmetnej veci, keďže táto ešte nie je právoplatná, sa sudca Radačovský rozhodol, že zavesí svoj talár na klinec. ,,Vo veci som postupoval objektívne, nestranne a som presvedčený, že rozhodol som zákonne a v súlade so zásadou spravodlivosti.... v rámci sebareflexie  čestne prehlasujem, že po vypracovní rozsudku v tejto veci, t.j. po uplynutí lehoty 30 dní, písomne oznámim prezidentovi republiky, že sa vzdám funkcie sudcu ,“ napísal podľa našich informácií okrem iného sudca Radačovský v liste, ktorý v týchto dňoch adresoval ministrovi spravodlivosti.

Viac o celej kauze sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7dní.

Mohlo by vás zaujímať: