Doteraz malo Slovensko nárok na trinásť zástupcov, po odchode Británie z EÚ, bude mať 14 europoslancov. Väčšina z nich sú nové tváre. Čo však bude s tými "starými"? Niektorí hájili farby Slovenska v europarlamente až tri volebné obdobia, iní pobudli len jedno. Na čo majú nárok?

Prilepšenie

Za eurodôchodky obyčajných Slovákov sa vraj bijú, tie svoje už majú zabezpečené. Lebo práve a len dôchodok je to, na čo majú exposlanci EP nárok. Aj to nie všetci, ktorým mandát skončil. Len tí, ktorí dovŕšili vek 63 rokov. Od vlaňajšieho júna má tak na 1 532 eur dôchodku z rozpočtu únie právo aj neúspešný kandidát SNS Jaroslav Paška. Ten totiž pôsobil v Bruseli jedno volebné obdobie medzi rokmi 2009-14. Mandát síce už ani teraz, ani pred piatimi rokmi neobhájil, ale má 64 rokov a tak mu od vlani chodí na účet aj európske prilepšenie. Paška je okrem dôchodcu na euro úrovni aj regulérnym poslancom slovenského parlamentu a v ňom za svoju prácu berie mesačne 4 800 eur v hrubom vrátane paušálnych náhrad.

Šťastní dôchodcovia

V roku 2019 skončili v europarlamente dlhoročné tváre KDH - 70-ročná Anna Záborská a 66-ročný Miroslav Mikolášik. Obaja dosiahli vek, od ktorého majú nárok na starobný dôchodok zo svojej práce pre úniu. "Tento dôchodok predstavuje 3,5 % platu za každý celý rok výkonu mandátu, ale úhrnom najviac 70 % platu. Náklady na tieto dôchodky sú hradené z rozpočtu Európskej únie," napísala šifrovane Soňa Mellak z Informačnej kancelárie EP na Slovensku. 

Poďme teda rátať, koľko si od leta budú v hrubom pripisovať. Záborská má tak ako Mikolášik na konte tri mandáty, čiže 15 rokov pobytu v Bruseli. Plat europoslancov je od vlani 8 757 eur a 70 centov. Jedno percento je teda 87,577, to vynásobíme 3,5 a následne ešte číslom 15. Eurodôchodok Mikolášika a Záborskej tvorí 4 597 eur a 80 centov v hrubom.

Anna Záborská sa 25. mája uchádzala aj o svoj štvrtý mandát. S kolegom, ktorý bol v roku 2014 zvolený do europarlamentu za OĽaNO, Branislavom Škripekom, založila Kresťanskú úniu. Táto strana síce získala viac ako Bugárov Most alebo Kollárovo hnutie Sme rodina, ale mandát nezískala.

Dôchodok 3 065 eur bude mať aj 79-ročný Eduard Kukan, lebo odslúžil dve volebné obdobia, teda 10 rokov v europarlamente. Toľko dostane "na starobu" za mesiac aj bývalý smerák, 64-ročný Boris Zala.

Počkajú si

No a niektorí bývalí europoslanci si ešte na peniaze za svoju prácu pre EÚ musia ešte počkať. Nárok na dôchodok ešte nemajú, lebo sú na to príliš mladí. To je prípad Moniky Smolkovej zo Smeru. Má 62 rokov. Jej kolega Vladimír Maňka bude čakať ešte dlhšie, lebo do unijného starobného dôchodku mu ešte chýbajú štyri rôčky. Potom si však príde na väčšiu sumu ako Smolková, lebo Maňka v Bruseli pôsobil od roku 2004 - 2019. Dlho bude čakať József Nagy z Mostu-Híd. Má čerstvo po 50-ke. "Šťastie" má Pál Csáky z SMK. Slúžil síce len jeden mandát, ale ukončil ho práve včas. Tento rok mal 63 rokov a tak má nárok na dôchodok 1 532, 59 eur.