"Som veľmi rada, že som dostala pozvanie zúčastniť sa na intronizácii nového cisára Naruhita a osobne mu za Slovensko poblahoželať. Tradičného rituálu intronizácie sa zúčastnili prezidenti a králi z celého sveta a s viacerými z nich som mala možnosť rozprávať sa. Dynastia japonských cisárov je najdlhšie vládnucou dynastiou na svete. Cisári z tohto rodu vládnu krajine už 1500 rokov," napísala na svoju sociálnu sieť Zuzana Čaputová. Tieto dni je na pracovnej ceste v ďalekom Japonsku.

Slovenská hlava štátu je známa tým, že robí diplomaciu aj svojim oblečením. Do šiat, ktoré si obliekla na Ukrajinu skryli jej protokolárni a módni radcovia klas, ako  symbol plodnosti tamojšej zeme, v Maďarsku zas zvolila kostým pripomínajúci národný folklór.  Do Japonska si niesla dvojo šiat na veľkolepý deň, kedy na trón nastúpil  Naruhito. Na ceremoniál si zvolila šaty kratšie, ako sme mohli vidieť u kráľovien, či u pozvaných prvých dám. Navyše záberov z vnútra pavilónu, kde sa konala starodávna tradičná ceremónia bolo málo a voči prezidentke nevyšli práve najlichotivejšie. Výraz tváre mala dosť utrápený, čo Japonci nemajú veľmi radi. Z okolia prezidentského paláca sme sa dozvedeli, že slovenská hlava štátu sa pri "cvaknutí" práve usádzala a tak sa skutočne záber nepodaril.

Zuzana Čaputová vo večernej róbe na bankete u japonského cisára.
Zuzana Čaputová vo večernej róbe na bankete u japonského cisára.
Zdroj: Kancelária prezidentky

Večer sa pred cisárom krajiny vychádzajúceho slnka už Zuzana Čaputová zaskvela tak, ako ju počas reprezentovania krajiny poznáme. Dokonale upravená, s vyčesanými vlasmi, ako odporúča protokol a s tmavomodrou róbou až po zem.