Volajú po reforme a sú si istí, že kríza s vírusom ľuďom ukáže, že prekopať systém, v akom funguje slovenská politika, skutočne treba. Vláda totiž podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka hádže množstvo povinností na samosprávy, ale akosi zabúda, že na to, aby mohli lepšie fungovať, treba im aj peniaze a zvýšené kompetencie.

"V zle nastavenom systéme sa však zle riadi, zle šetrí, zle rozhoduje, ťažko vysvetľuje, zle žije. Covid jednoznačne ukazuje, že systém, ktorý zdedila táto vláda, po 12-rčnom vládnutí  Smeru, je slabučký, neefektívny a pre ľudí nezrozumiteľný. Jediná vec, ktorá v tomto systéme funguje, je samospráva. Namiesto toho, aby ju niekto posilňoval, tak si ľudia, ktorí sú dnes na dôležitých postoch vo vláde, v NRSR a v štátnom aparáte užívajú svoju moc a nechcú sa jej vzdať. Často rozhodujú o veciach, ktorým nerozumejú pretože v území nežijú a potom musia primátori a starostovia v teréne situáciu zachraňovať, lebo ten systém, ten štátny systém, nefunguje," hnevá sa na politikov úradujúcich na Hradnom kopci a v palácoch republiky v hlavnom meste.

Aj primátori a starostovia sú však politici. Znamená to, že oni si menej užívajú moc ako politici na národnej úrovni? "Mnohí poslanci národného parlamentu sú na rozdiel od primátorov a starostov celý čas v úplnej anonymite a žiadny volič si nevie vyhodnotiť čo poriadne robia. To u nás v samosprávach neplatí," vysvetľuje rozdiel, ako ho vníma.

"Tá ich moc, ktorú si oni môžu užívať je teda oveľa väčšia, pohodlnejšia a preto návykovejšia. Častokrát rozhoduje centrálna vláda a parlament aj o takých veciach, o ktorých by bez problémov dokázal rozhodnúť župan, primátor, starosta lokálni poslanci. Štát, teda vláda a poslanci na tom kopci, to väčšinou funguje tak, že zákonom prenesú veľa kompetencií na samosprávy, ale nedajú nám na ich plnenie financie," dodal Richard Rybníček.

Celý rozhovor s primátorom Trenčína si prečítajte v PLUS 7 DNÍ