Tip na článok
Poslanci parlamentu: Podľa SaS by nemali mať zároveň funkciu primátora či župana.

Koniec bezbrehému ryžovaniu politikov? Sulíkovci chcú zakázať poslancom vysoké manažérske funkcie

Poslanec a zároveň župan či primátor. Žiadne také, podľa poslancov SaS je to nefér voči občanom.

Galéria k článku (4 fotografie )
Juraja Drobu podporovala pravicová koalícia strán SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska.
vuc volby droba
Zákon možno podporí aj OĽaNO: Erika Jurinová aj Jozef Viskupič totiž ohlásili, že sa po nástupe do županských funkcií, vzdajú parlamentu.

Trojica zástupcov preto predložila na prebiehajúcej schôdzu parlamentu zmenu zákona, ktorou by poslancom zakázali kumuláciu funkcií. „Zdá sa nám to nefér voči občanom. Primátor aj župan sú manažérske funkcie, ktoré treba vykonávať na minimálne 110 percent. Keď má niekto zároveň k tomu funkciu poslanca národnej rady, asi to nie je možné,“ myslí si Juraj Droba.

Ten sa stal v ostatných voľbách predsedom Bratislavského samosprávneho kraja a ohlásil, že nástupom do funkcie sa vzdá postu poslanca.

Prísť o plat nestačí

Ako trojica z SaS vysvetľuje, v súčasnosti platí mäkkší a „pre závistlivú časť verejnosti príťažlivejší“ model založený na princípe viacero funkcií, ale len jeden plat. „Tento model však ako predkladatelia odmietame, pretože pri ňom okrem iného existuje roziko, že za volebným úspechom daného politického subjektu bude okrem iného aj prepojenosť záujmov v procese rozhodovania na celoštátnej úrovni, na ktorom sú hmotne zainteresované tisícky ľudí,“ vysvetľujú navrhovatelia. A dodávajú, že „samotný plat funkcionára je preto na mocenskej šachovnici zanedbateľný a títo funkcionári ho ľahko oželejú“.

Podpora koaličných strán na túto zmenu je neistá. „Nerobím si ilúzie,“ vraví Droba. Možno však zákon podporí OĽaNO, ktorého dvaja poslanci Erika Jurinová a Jozef Viskupič, ohlásili po zvolení na županské posty rovnaký krok ako Droba. Vzdajú sa poslaneckej stoličky.

VIDEO Plus 7 Dní