Tip na článok
Zrušia gastrolístky?: OĽaNO navrhuje, aby zamestnanci mohli dostať stravné rovno, bez prostredníka.

Koniec gastráčov?: Opozícia žiada - dajte ľuďom radšej peniaze, než obedové lístky!

Už niekoľkýkrát je v parlamente návrh na zrušenie gastrolístkov. Podávajú ho Obyčajní ľudia a zdôvodňujú ho neúmerným zaťažením zamestnávateľov, ale aj ukrajovaním z hodnoty, ktorú by mohli dostať zamestnanci, ak by nebolo tohto medzičlánku.

OĽaNO chce, aby bolo prispievanie na stravu priame a nie cez obedové lístky. „Administratíva spojená s nákupom a spočítavaním stravných lístkov neúmerne zaťažuje zamestnávateľov aj prijímateľov lístkov. Čo je však najdôležitejšie, pomerne veľkú časť z hodnoty stravných lístkov si nechávajú spoločnosti, ktoré ich vydávajú,“ vysvetľuje líderka OĽaNO Veronika Remišová.

Ako dopĺňa, v pomere k tržbám patria k najziskovejším firmám na Slovensku. „Z toho vidno, že si z hodnoty lístkov ukrajujú viac, ako je spravodlivé. Navrhujeme preto, aby zamestnávateľ po dohode s odbormi alebo zamestnancom mohol vyplácať príspevok na stravovanie priamo zamestnancom spolu s výplatou,“ hovorí Remišová.

Len po dohode

„Stravné lístky sa najnovšie vydávajú aj v elektronickej podobe na platobnej karte a dá sa za ne kúpiť v podstate akýkoľvek tovar, človek ich vôbec nemusí použiť na nákup teplého jedla. Nemajú preto žiadny význam, môžu sa bez problémov nahradiť peniazmi,“ myslí si Remišová.

Návrh podľa nej umožňuje nahradiť stravné lístky peňažným príspevkom iba v prípade, že s tým zamestnanci súhlasia. „Návrh uľahčuje život zamestnancom a zjednodušuje podnikanie zamestnávateľom. Ak ho koalícia nepodporí, iba tým dá najavo, že zisky gastrolístkových firiem sú jej prednejšie, ako záujmy ľudí,“ vysvetľuje.

Do daňových rajov?

A dodáva, že spolumajiteľom jednej z významných gastrolístkových firiem je človek označovaný za oligarchu blízkeho viacerým politickým stranám. „Zisky viacerých takýchto firiem navyše podľa nedávnych zistení unikajú cez daňové raje. Zrušenie povinných gastrolístkov navrhoval aj Protimonopolný úrad SR, ktorý pri predaji lístkov zistil viaceré kartelové dohody, pri ktorých sa tieto firmy snažili obohatiť na úkor nás ostatných,“ dodáva líderka OĽaNO s tým, že verí, že návrh poslanci podporia. Podobné návrhy však už boli v parlamente niekoľkokrát a doposiaľ sa nič závažné nezmenilo.

VIDEO Plus 7 Dní