Tip na článok
Lukratívne: Varehove firmy majú vlastniť 120 hektárov tokajských viníc. O tie sa vraj teraz hrá. Podobne ako o tokajské v pivniaciach.

Koniec kráľovstva: Na Varehovo impérium sa zlietajú supy

Z Varehovho impéria zostali len trosky, veľká časť majetku sa vraj rozkradla. Teraz sa hrá o tisícky litrov tokaja.

Galéria k článku (7 fotografií )
Mikuláš Vareha: Súd ho poslal na jedenásť rokov za mreže. Voči verdiktu sa odvolal.
Lukratívne: Varehove firmy majú vlastniť 120 hektárov tokajských viníc. O tie sa vraj teraz hrá. Podobne ako o tokajské v pivniaciach.
Lukratívne: Varehove firmy majú vlastniť 120 hektárov tokajských viníc. O tie sa vraj teraz hrá. Podobne ako o tokajské v pivniaciach.

O majetok Mikuláša Varehu, ktorého poslal Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici do väzenia za daňové podvody, sa rozpútala bitka. Po vyhlásení rozsudku, hoci zatiaľ ešte nie právoplatného, si u konateľky Varehových firiem podávajú kľučku veritelia. Chcú jediné - peniaze alebo statky niekdajšieho zemplínskeho zemepána. Samozrejme, okamžite. Vraj už čakali pridlho.

Neotáľajú

Financie či majetok si nárokujú bez platných rozhodnutí alebo iného relevantného dokladu. Odvolávajú sa na dobré slovo. „Až mi je smiešne. Keď Miki (Mikuláš Vareha, pozn. redakcie) vysvetľoval prokurátorovi a vyšetrovateľovi, že jeho ústne zmluvy medzi vlastnými firmami sú platné, vysmiali ho a brali to ako nezmysel. Teraz si hocikto príde a pýta majetok firmy na základe údajných ústnych dohôd s Mikim,“ hovorí Dana Bodnárová, priateľka Mikuláša Varehu a konateľka jeho firiem v jednej osobe.

Prví záujemcovia sa jej ozvali už pár minút po vynesení rozsudku. „Brúsia si zuby na to jediné a cenné, čo ešte ostalo - tokajské vinice, ovocné sady a tokajské víno. Myslia si, že je to tu plné ako v časoch, keď bol Miki ešte doma. Vážení, spamätajte sa, predbehli vás zlodeji, ktorí za dva roky, čo je v base, zlikvidovali všetko, čo nebolo privarené k betónu,“ dušuje sa Dana Bodnárová.

Veľká Bara: Hospodársky dvor bol v minulosti plný mechanizmov, teraz zíva prázdnotou. Majetok vraj rozkradli. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Poľovačka na pštrosy?

Z rozľahlého panstva, ktorým sa niekdajší veľkopodnikateľ Vareha rád chválil, zostal podľa jej tvrdení iba zlomok. V podstate fungujú len tri aktivity - benzínová pumpa, ovocné sady s tokajskými viničmi a drevovýroba. „Ideme v núdzovom režime, inak sa to nedá. Máme tisíc otvorených daňových kontrol. Prepustili sme takmer všetkých zamestnancov - zo šesťstopäťdesiat ich ostalo len desať,“ opisuje aktuálnu situáciu Dana Bodnárová.

Zmizli stáda jelenej zveri, diviakov i pštrosy pri ceste vo Veľatoch. Niekto prestrihol pletivo, ktorým boli chránené. „Čo viem, potom na ne poľovali,“ sťažuje sa konateľka Varehových firiem. Aj hospodárske dvory, kde choval tisíc oviec, stáda kráv, sliepky či prasatá, sú už minulosťou.

„Nič nie je. Čo sa dalo, pokradli. Zmizli i káble z hál, kde sa chovali zvieratá. Stovky áut a techniky. Všetko, čo sa dalo ako-tak speňažiť. Už nefunguje hospodársky dvor v Čerhove, Somotore, vo Svätej Márii, v Horeši, vo Veľkej Bare, v Karlovom Dvore, v Slovenskom Novom Meste,“ vyratúva ďalej Dana Bodnárová. Pestovanie tabaku je tiež minulosťou. Niekto dokonca ukradol aj vysušené tabakové listy, ktoré podnikateľ skladoval.

Baštou Varehovho biznisu zostáva benzínová pumpa v Slovenskom Novom Meste. Aj tu je však pusto. Box už nefunguje, drahý a jediný certifikovaný ring zíva prázdnotou. Drevené konštrukcie, ktoré vidno už zďaleka, chátrajú. Pred pumpou stoja autá, ktoré ešte ostali. Vrátane sanitky a dlhej limuzíny. „Tu ich máme pod nosom, pumpa funguje nonstop, tak sú strážené,“ prezrádza podnikateľova pravá ruka. Odtiaľto rozdeľuje prácu, ak nebehá po úradoch alebo nie je u Varehu v Banskej Bystrici.

Pštrosy: Najprv mali byť na mäso, neskôr pretekať. Kde dnes sú, nevedno. Foto: RUDOLF FELŠÖCI

Berie, kto môže

Cenu Varehovho majetku na Zemplíne odhadla v časoch aktívneho podnikania na miliardu korún, vyše 33 miliónov eur. Dnes nemá odvahu vyrátať, koľko z okázalého impéria zostalo. Každý vraj využíva, že zemplínsky zemepán sedí. „Nedá sa všetko strážiť, a tak kradli a kradli. Toto však boli tí drobní. Teraz sa hlásia o slovo veľkí, čo chcú Mikiho pýchu - tokajské pivnice a vinohrady. Časť už ukradli, teraz chcú aj ostatok,“ tvrdí Dana Bodnárová.

Mená konkrétnych ľudí zatiaľ hovoriť nechce. Vraj je ešte priskoro. Konateľka a Varehova priateľka tvrdí, že na políciu podali pre krádeže viac ako šesťdesiat trestných oznámení. Neznámi páchatelia mali podľa nej ukradnúť napríklad päťdesiat elektromotorov z odstavenej čističky obilia. V mlyne a sýpke pri Karlovom Dvore zas mali povytŕhať káble z rôznych strojov a zariadení.

Zo skladov pri Veľatoch neznámy záškodník vypustil zhruba stotisíc litrov tokajského samorodného vína. Polícia do našej uzávierky nepovedala, či boli trestné oznámenia opodstatnené, respektíve či sa podarilo nájsť a prípadne usvedčiť nejakých vinníkov.

Daňové vykrúcačky

Mikuláš Vareha, ktorého policajti zatkli začiatkom roka 2011, sa na svoje zúbožené panstvo tak rýchlo nevráti. Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici mu zatiaľ neprávoplatne nadelil jedenásť rokov za mrežami a pokutu stotisíc eur. Pre fiktívne obchody a následné daňové podvody mal spôsobiť škodu takmer za šesťdesiat miliónov eur.

Predsedovi senátu Špecializovaného trestného súdu trvalo čítanie zdôvodnenia rozsudku skoro dve hodiny. Senát okrem iného skonštatoval, že si Vareha na Zemplíne vytvoril vlastný daňový raj. „Ministri financií a odborníci len snívali o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorú zaviedol na Zemplíne Vareha...“ uviedol predseda senátu. Kráľ Zemplína, ako na východe Varehu volali, sa voči rozsudku odvolal. Od začiatku sa bráni, že jeho obchody boli reálne. Muž, ktorý pred rokmi rozdával jablká na školách s prezidentovou manželkou Silviou Gašparovičovou a zúčastnil sa aj na slávnostnej inaugurácii Ivana Gašparoviča v roku 2009, považuje proces za vykonštruovaný.

Prokurátor bol na rozdiel od Varehu s výškou trestu spokojný a chystá sa na ďalších. „Odkaz pre miestnych daňových bosov - neoplatí sa krátiť dane. Skôr či neskôr na každého dôjde,“ zastrája sa prokurátor Ján Šanta.

VIDEO Plus 7 Dní