Nepredávam svoje portfólio, len sa presúvam do Česka, - reaguje známy podnikateľ Vladimír Poór na reči o odchode zo Slovenska. Kolujú nielen po Trnave, kde žije tento bohatý mecenáš trnavského futbalového Spartaka, momentálne si užívajúceho majstrovský titul. Mečiarov privatizér a jeden z najbohatších ľudí Slovenska napokon pre PLUS 7 DNÍ pristúpil na krátky rozhovor.

O odchode uvažujú viacerí

„Rodina, podnikanie, futbal. Život je krátky a uteká neskutočne rýchlo,“zafilozofoval si nedávno pre médiá, ktorým sa roky priam úzkostlivo vyhýbal. Reagoval na otázku, či by nebolo dobré spomaliť. Napokon sa rozhodol pre oveľa razantnejší krok - odchod zo Slovenska. Rošády vo firmách súvisia s jeho sťahovaním do Prahy. Nespresnil, či odchádza s celou rodinou, alebo presúva len svoj biznis. Prízvukoval, že pracovné a rodinné aktivity prísne oddeľuje. Ako pre týždenník PLUS 7 DNÍ podotkol, nie je jediný podnikateľ, ktorý v súčasnosti takto uvažuje. Niektorých straší preskupovanie politických síl pred blížiacimi sa voľbami a s tým spojená strata pozície na trhu, pre iných je údajne neprijateľné podnikateľské prostredie.

Vladimír Poór, ktorý roky miešal karty nielen v biznise, ale aj v slovenskej politike a rád o sebe tvrdil, že chce vychádzať s každým, vplyv na politické špičky stráca. Je to jasné aj z jeho nedávnej komunikácie s primátorom Trnavy, ktorý mu nie je naklonený. Peter Bročka dal totiž podnet na Európsku komisiu a žiadal, aby preskúmala, či pri výstavbe štadióna a nákupného centra nedostal nepovolenú štátnu podporu. Veľkopodnikateľ si myslí, že primátor takýmto konaním ohrozil jeho biznis. Či toto bola povestná posledná kvapka, ktorá rozhodla o presune časti aktív za rieku Morava, nepovedal. Keď sme sa ho na primátora opýtali, reagoval stručne: „K nemu sa vyjadrovať nebudem.“ Nebolo by to prvýkrát, čo bol Poórov biz­nis ohrozený práve zmenou politickej klímy.

Mečiarov privatizér

Pamätníci si isto vybavia éru takzvanej Mečiarovej privatizácie. Kariéra pôvodne čašníka a krčmára Vladimíra Poóra začala stúpať a majetok mu rástol raketovým tempom. Až takým, že v rozhovore spred dvadsiatich rokov trpko priznal, že ľudia si o ňom myslia, že kúpil polovicu Slovenska. Preslávil sa najmä privatizáciou podniku Nafta Gbely - hoci nie práve pozitívne. Tú získala v roku 1996 spoločnosť Druhá obchodná, v ktorej mal Poór podiel cez firmu Arad. Fiktívnymi zmluvami údajne z Nafty Gbely zmizlo 300 miliónov korún. Poór dokonca čelil vyšetrovaniu, ale nič mu nedokázali. Podnik však počas Dzurindovej vlády získal späť Fond národného majetku. 

Trnavský mecenáš nestratil len Naftu Gbely, ale aj priazeň Vladimíra Mečiara. Ten si servítku pred ústa nedával, hovoril o Poórovi, že ho chcel odstaviť „čašník z Trnavy“. Netrvalo dlho a Poór sa v nových politických vodách rýchlo zorientoval. Stal sa sponzorom strany Smer, ktorej rady posilnilo niekoľko jemu blízkych ľudí. Jeden príklad za všetky - niekdajšia Poórova kolegyňa z gastrobiz­nisu Renáta Zmajkovičová, ktorá sa v rámci najsilnejšej slovenskej politickej strany vyšvihla na vysoké pozície.

Panstvo na Cerovom vrchu: Podľa listu vlastníctva má vyše hektára zastavaných plôch a nádvorí, štyri budovy a kaplnku. Sídlo je ohradené múrom a sú tam aj poľovnícke posedy.
Panstvo na Cerovom vrchu: Podľa listu vlastníctva má vyše hektára zastavaných plôch a nádvorí, štyri budovy a kaplnku. Sídlo je ohradené múrom a sú tam aj poľovnícke posedy.
Zdroj: Martin Domček

Zmena akcionára

Preto prekvapilo, že v jeho firmách ostatné mesiace prichádza k preskupovaniu. Pred pár rokmi rovnaký krok urobil Milan Fiľo, ďalší známy biznismen s kontaktmi na Smer, ktorý presunul svoju centrálu do Prahy. Fiľo vysvetľoval svoje rozhodnutie tak, že u našich západných susedov majú nižšie zdanenie. Hoci roky obaja profitovali aj zo štátnych dotácií, dnes Poór podobne ako Fiľo hovorí, že pro­stredie na Slovensku nie je podnikateľom naklonené. „Nechcem sa miešať do politiky, ale je pravda, že na Slovensku sa ťažko podniká, nezostáva nám na investície,“ poťažkal si Vladimír Poór, ktorého meno podľa aktuálneho výpisu z Obchodného registra svieti v 23 firmách.

Podnikatelia zoskupení okolo veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra konsolidujú svoj biznis už dlhšie. Vlani sa zbavili zadlženej srbskej vagónky Goša, predvlani Poór vycúval z farmácie. Zbavil sa totiž svojho tretinového podielu vo firme G. V. Pharma z Hlohovca, ktorá ovláda vyše 17 percent akcií spoločnosti Biotika zo Slovenskej Ľupče. Do biznisu s liekmi po­dľa zistenia Hospodárskych novín vstúpil bývalý šéf rezortu dopravy za Smer a súčasný riaditeľ Sociálnej poisťovne Ľubomír Vážny. Vláda v minulosti Poórovi odklepla štátnu dotáciu vo výške 12 miliónov eur na sklárne v Poltári - výrobu však napokon nespustil. 

Klub je jeho srdcovka

Posledné roky sa Poórove aktivity točili najmä okolo výstavby Štadióna Antona Malatinského - štát naň dal trinásť miliónov a pri jeho otvorení bol aj vtedajší premiér Robert Fico. O predaji nákupného centra City Arena, ktoré je súčasťou nového štadióna v Trnave, sa tak­isto hovorilo dávnejšie. Spoločnosť, ktorá vlastní nákupné centrum, nedávno zmenila akcionára. Rokovania trvali takmer rok a cena ostáva predmetom obchodného tajomstva. Vladimír Poór predal nákupné centrum, ktoré spustilo svoju prevádzku pred troma rokmi, investorovi Petrovi Korbačkovi. „Sme radi, že ostala u slovenského investora,“ uviedol k transakcii.

Nie div, že v súvislosti s plánovaným odchodom sa spomína aj predaj Spartaka Trnava. Majiteľ úspešného futbalového klubu v Malom Ríme hovorí, že sú to klebety. „Nikdy som nepovedal, že chcem klub predať. Ak sa však nájde silný spoluinvestor, ktorý Spartak posunie na vyšší level, nebudem sa mu brániť. Mne na trnavskom futbale záleží. Správne hovoríte, je to moja srdcovka, nechal som tam kus života. Hľadám spôsob, aby sa trnavskí fanúšikovia mohli z ich úspechov tešiť naďalej,“ rozhovoril sa.

Panstvo na Cerovom vrchu

Hoci patrí medzi najvplyvnejších ľudí v trnavskom regióne, oficiálne je de facto bezdomovec. Podľa katastra nevlastní ani dom, ktorý si uvádza ako trvalé bydlisko. Na liste vlastníctva je napísaná Edita Poórová, jeho manželka. Okrem toho Vladimír Poór často navštevuje obrovské panstvo na Cerovom vrchu. Sídlo mu papierovo nepatrí, ale je napísané na firmu Albit, v ktorej ako spoločník figuruje Poór a jeho spriaznená duša Marta Rovenská. Tá vlastní aj okolité pozemky, a to cez firmu Adonaj. Podľa listu vlastníctva má usadlosť obohnaná kamenným múrom vyše hektára zastavaných plôch a nádvorí, štyri budovy a kaplnku. Sídlo, ku ktorému vedie jedna cesta, návštevníkom ponúka komfort a anonymitu.

Či sa známy a vplyvný oligarcha rozhodol urobiť vo svojom živote hrubú čiaru za minulosťou, alebo napokon k našim susedom presmeruje len biznis, nevedno. Na margo klebiet, že odchádza zo Slovenska zo zdravotných dôvodov, úprimne povedal: „Klebety sa vždy šíria. Ako vravieva moja manželka - Keby si nemal kritikov, nebol by si zaujímavý. Takže som asi pre niekoho zaujímavý. Zrejme aj pre vás.“