Prestávajú sa ostýchať. Zatiaľ len mimo Slovenska, ale proces „legalizácie“ sa evidentne začal. Slotovci sa oficiálne prihlásili k dvaapolmiliónovej vile na chorvátskom ostrove Rab. Čo na to asi vravia Slotovi exministri, ktorí teraz tvrdnú v base? Zaželajú pánovi bývalému predsedovi, veľkému národovcovi Jánovi Slotovi, nech si aj za nich užíva slniečko a zdravý morský vzduch?

Slotovi chlapci

Zbaliť si veci a vstúpiť za hrubý múr väznice bolo pre Igora Štefanova nesmierne ťažké. Odďaľoval tú chvíľu, azda mal aj zajačie úmysly. Ale keď po ňom polícia vyhlásila pátranie, zvíťazil zdravý rozum a Štefanov sa odovzdal do rúk osudu. Osudu, ktorý si sám vybral. Štefanov ako šéf Agentúry na podporu regionálneho rozvoja sa postaral o to, aby sa k lukratívnemu tendru vyhlásenému v roku 2007 dostalo len pár ľudí blízkych Slovenskej národnej strane a hlavne jej vtedajšiemu predsedovi Jánovi Slotovi. Oznam o megatendri na propagáciu eurofondov a právne služby v hodnote sto­dvadsať miliónov eur bol vyvesený len štyri dni a iba na nástenke na chodbe ministerstva, kam sa mohli dostať len zamestnanci s magnetickou kartičkou. Preto sa o ňom začalo hovoriť ako o nástenkovom tendri. Do súťaže sa prihlásil jediný uchádzač - konzorcium firiem Zamedium a Avocat - a ten súťaž aj vyhral. Najvyšší súd konštatoval, že vďaka tomuto nezákonnému tendru firmy dosiahli zisk tri a pol milióna eur!


Za machinácie pri verejnom obstarávaní a za zneužívanie právomoci verejného činiteľa musí Štefanov zaplatiť tridsaťtisíc eur a odsedieť si deväť rokov. Vlastne „len“ deväť rokov. Jeho nadriadený Marian Janušek bude hniť v base o dva roky dlhšie. Janušek nebol pri dohadzovaní štátnych kšeftov pre „svojich“ až taký aktívny ako Štefanov, ale ako vtedajší minister výstavby a regionálneho rozvoja niesol zodpovednosť, takže aj postih voči nemu je tvrdší.
Janušek aj Štefanov boli nominanti SNS, Janušek navyše pôsobil v rokoch 2002 až 2006 ako Slotov zástupca, keď on primátoroval v Žiline.

Samé blufy

Nástenkový tender označil Slota za veľký bluf. Hovoril: „Prosím vás, nech to bolo aj v zošite! No a čo?!“ Nástenkový tender ani škandál s emisiami Slotu nezaboleli, počas vyšetrovania nebol ani len vypočutý. A pritom bolo zrejmé, že si užíva majetok, na ktorý si legálne nemohol zarobiť. O tom, ako sa vozil v drahých autách, napríklad v civilnej verzii formuly, užíval si nadštandardné bývanie a pilotoval športovo-cestovné lietadlá i stíhačku, napísali novinári desiatky článkov. Jeho príjmy od roku 1990 až do roku 2012 sú totiž ľahko spočítateľné, celé toto obdobie vykonával verejné funkcie. Otázky ohľadne majetku Slota vždy odbil tvrdením, že on nie je vlastníkom luxusných vecí, ktoré užíva. Na námestí v Žiline býva iba v podnájme, lieta v kamošovej stíhačke, jachta pomenovaná po jeho tretej manželke nepatrí jemu. Ani dnes, keď sa už Slota z politiky stiahol, nedokáže užívať dôchodok inak ako vo veľkom štýle, ale stále akoby u kamoša. Udomácnil sa na okraji dediny Turie blízko Žiliny v rozsiahlom a dobre stráženom komplexe. Celý objekt oficiálne patrí firme Lesoenviro, za ktorou podľa zistenia denníka Sme stojí miliardár Anton Siekel.


O parádnej vile na chorvátskom ostrove Rab Slota tvrdil, že mu ju na dovolenky požičiava jeho kamarát z Afriky Georges Gansé. Gansé robil istý čas Slotovi osobného asistenta a, ako sa prevalilo oveľa neskôr, vo svojom rodnom Benine občas hostil veľmi čudné persóny zo Slovenska. Napríklad niekdajšieho riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva Ľubomíra Skuh­ru a šéfa Vojenskej spravodajskej služby Juraja Šeba.  Spomínanú vilu v Chorvátsku vlastnila firma Laganj a aspoň podľa Obchodného registra patrila Gansému.

Chorvátsky sused

„V dome nebol nikdy nikto iný okrem Slotu a jeho najbližšej rodiny. Apartmány neprenajíma, neorganizuje tu ani párty pre priateľov. Ide o striktne súkromnú záležitosť,“ uisťoval nás pán Bandurina, ktorý sa považuje za Slotovho chorvátskeho suseda. Z balkóna svojho domu má dokonalý výhľad na Slotovu terasu a hlavne prehľad o všetkom, čo sa týka nehnuteľnosti. Slota mu zveril kľúče od vily, aby v čase jeho neprítomnosti na všetko dozrel, pravidelne vetral i polieval kvety. Pre pána Bandurinu je Slota bohatý pán. V jeho vile sa nachádza veľká hala a štyri dvojizbové apartmány. Dva hore a dva dole. Ku každému patrí vlastná kuchyňa a kúpeľňa. Nábytok vo vile dal Slota spraviť na mieru, všetko z kvalitných materiálov. Pán Bandurina sa dobre pamätá aj na to, ako Slota prišiel k vile „V deväťdesiatych rokoch, v časoch balkánskej vojny, tunajší ľudia nemali peniaze, preto predávali všetko, čo sa dalo. Vtedy Slota kúpil tisícdvesto štvorcových metrov za dvestotisíc mariek. Pravdaže, nie na svoje meno. Zákon vtedy nedovoľoval cudzincom skupovať nehnuteľnosti v Chorvátsku. Museli si nájsť niekoho z domácich a s jeho pomocou založiť firmu. Tak to spravil aj Slota. Dnes už na Rabe stavebný pozemok nezoženiete, ceny nehnuteľností preto astronomicky stúpajú. Odhadujem, že ak by Slota chcel vilu predať, dostal by dva a pol milióna eur, možno aj viac.“

Nové časy?

Slotovi boli reči nejakého pána Bandurinu ukradnuté, ešte aj v roku 2016 popieral, že by mal s vilou na Rabe niečo spoločné. Teda okrem mnohých dovoleniek, ktoré v nej strávil. O firme Laganj vraj ani len nepočul, zastrájal sa žalobou, ak ho budeme s ňou spájať. Ale to už naši redaktori mali v rukách výpis z chorvátskeho obchodného registra, podľa ktorého bol Ján Slota zakladateľom firmy Laganj. Zistili tiež, že táto firma tri roky po sebe neplnila svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona, preto ju z obchodného registra neľútostne vymazali. A tak z jedného dňa na druhý prestal existovať aj vlastník vily na Rabe. Slotovci sa asi zapotili, kým dali veci do poriadku, ale dnes je už podľa chorvátskeho katastra nehnuteľností vlastníkom vily i pozemku Ján Slota. Nie nejaká firma, nie zástupná osoba. Aj keby Ján Slota s adresou pobytu uvádzanou na Tajovského ulici v Žiline mal byť Ján Slota mladší, teda syn bývalého predsedu Slovenskej národnej strany, nič to na veci nemení. Slotovci vyhlásili začiatok konca svojej pretvárky. Koniec skrývania. Za čudne nahonobený majetok sa už asi prestávajú hanbiť.

Mohlo by vás zaujímať: