Z roka na rok lepší. Aj preto je stále trénerom slovenského hokejového áčka. Aj na svetovom šampionáte, v poradí 86., vo Fínsku a v Lotyšsku, ktorý naši odštartujú duelom so susedným Českom, už v piatok 12. mája, bude Slovákov koučovať Kanaďan Craig Ramsay. Dnes 72-ročný tréner je pripravený znovu sa postarať o krásne chvíle pre celé Slovensko.
Stále vyhrávať
„Nerobím si plány, ale chcem stále vyhrávať. Byť v hre o tie najvyššie pozície a merať sa s najlepšími. Ak budeme dodržiavať systém a hrať našu hru, dokážeme hrať s každým,“ burcoval Ramsay hráčov v podcaste pre Oh My Hockey na sportnet.sk.
Skúsený kanadský odborník rozjasal Slovensko bronzom na vlaňajšej olympiáde v Pekingu vo februári a mal na dosah aj semifinále na svetovom šampionáte vo Fínsku o tri mesiace neskôr. Naši sa druhý rok po sebe prebili do štvrťfinále, no duel s Fínskom v Tampere nezvládli. Prehrali sme 2 : 4. „Mali sme ten zápas vyhrať. Aj preto si to chcem celé zopakovať,“ priznal v podcaste Ramsay. Aj to, že by mu nikdy nenapadlo, že na Slovensku strávi šesť rokov - v roku 2017 vystriedal na poste trénera Zdena Cígera.
Vlaňajšia štvrťfinálová prehra s Fínskom bol jeden zo zápasov, ktoré ho za päť rokov na našej lavičke mrzia najviac. Rovnako ako nešťastné prehry s Kanadou či Nemeckom v záverečných sekundách na MS v Košiciach pred štyrmi rokmi. Veta z úvodu však stále platí. Každý svetový šampionát pod Ramsayho vedením sa Slováci pomaly, ale isto, posúvali vpred.
No Ramsay už minulosť nerieši. Sústredí sa na nadchádzajúci turnaj. „Chcem vidieť energiu ako v Pekingu. Kvalitné výkony a snahu odviesť to najlepšie pre Slovensko. Žiadny turnaj neberiem ako rutinu. Vždy som nadšený, keď vyjdem na ľad,“ vraví Ramsay.
Ani Petrohrad, ani Budapešť
Pôvodne mal šampionát v roku 2023 hostiť Petrohrad, po invázii Ruska na Ukrajinu, však Rusko o možnosť organizovať vrcholné podujatie prišlo. Chvíľu to vyzeralo, že za Rusov zaskočí slovinská Ľubľana spolu s Budapešťou, maďarská strana však nedostala garanciu od vlády a tak sa hľadal vhodný adept do tretice. Prihlásilo sa fínske Tampere spolu s Rigou a práve v lotyšskej metropole a najväčšom meste krajiny sa v skupine B predstavia slovenskí hokejisti.
Na domáci tím narazíme už v sobotu, deň po otváracom zápase s Českom. Okrem nich nás čakajú ešte súboje s Kanadou, so Švajčiarskom, s Kazachstanom, nováčikom zo Slovinska, a na záver s Nórskom.
Bez Slafkovského, ale s Pánikom
Hviezda vlaňajšieho roka a jednotka draftu NHL Juraj Slafkovský pri tom nebude. Po zranení kolena a trojmesačnej prestávke sa ľavý krídelník Montrealu Canadiens vrátil na ľad až v marci tohto roku, navyše klub o jeho uvoľnení aj tak nechcel ani počuť. „Aj keby ma povolali, bol by som len polovičný. Tímu by som nepomohol. Nech tréneri povolajú niekoho, kto hral celú sezónu,“ zhodnotil situáciu realisticky pre zámorské médiá 19-ročný Slafkovský.
V príprave však v slovenských farbách korčuľoval na ľade napríklad Richard Pánik, hráč, ktorý v NHL odkorčuľoval vyše 500 zápasov. Rišo reprezentoval naposledy na MS 2019 v Košiciach. V Rige by dnes 32-ročný krídelník, ktorý naposledy bojoval za švajčiarske Lausanne, mohol byť lídrom nášho tímu. Mimochodom, na MS hral už v Kolíne nad Rýnom pred 13 rokmi.
Starosti v príprave
Slovákom sa v príprave príliš nedarilo. Po dvoch výhrach so Švajčiarskom prišli štyri neúspešné vystúpenia - dve prehry s Českom v Ostrave a dve tesne s Nemeckom v Žiline, respektíve Trenčíne, po ktorom si ešte dva razy zmerali sily s Rakúskom.
V Rige to však bude o inom a naši sú odhodlaní vylepšiť Ramsayho štatistiky ďalším úspešným turnajom. A konečne zbúrať štvrťfinálovú bariéru aj na majstrovstvách sveta. Lepšie ako ôsme miesto si Slovensko za posledných 19 rokov vybojovalo na MS len raz - v Helsinkách 2012 pri striebornom ťažení pod vedením českého kouča Vladimíra Vůjtka.
V GAlÉRII si pozrite Ramseyho krušné chvíle na slovenskej lavičke>>
Zloženie skupín
A: Fínsko, Švédsko, USA, Nemecko, Dánsko, Francúzsko, Rakúsko, Maďarsko
B: Kanada, Česko, Švajčiarsko, Slovensko, Lotyšsko, Nórsko, Kazachstan, Slovinsko
Program zápasov Slovenska na MS
Piatok 12. mája o 15.20: Slovensko - Česko
Sobota 13. mája o 19.20: Slovensko - Lotyšsko
Pondelok 15. mája o 15.20: Slovensko - Kanada
Štvrtok 18. mája o 19.20: Švajčiarsko - Slovensko
Piatok 19. mája o 19.20: Kazachstan - Slovensko
Nedeľa 21. mája o 15.20: Slovinsko - Slovensko
Utorok 23. mája o 11.20: Slovensko - Nórsko
Nominácia
Brankári: Samuel Hlavaj (HC Slovan Bratislava, 5 štartov v reprezentačnom A-tíme), Dominik Riečický (HC Košice, 4), Stanislav Škorvánek (HK Dukla Michalovce, 4)
Obrancovia: František Gajdoš (HK Nitra, 8 štartov v reprezentačnom A-tíme/0 gólov), Martin Gernát (HC Lausanne/Švaj., 69/8), Mário Grman (HC Vítkovice Ridera/ČR, 59/1), Michal Ivan (Bílí Tygři Liberec/ČR, 34/1), Samuel Kňažko (Columbus Blue Jackets/NHL, 33/1), Patrik Koch (HC Vítkovice Ridera/ČR, 51/1), Dávid Mudrák (HKM Zvolen, 16/0), Mislav Rosandič (Mountfield HK/ČR, 60/2)
Útočníci: Peter Cehlárik (Leksand IF/Švéd., 45/18), Viliam Čacho (HK Dukla Trenčín, 15/5), Marek Hrivík (Leksand IF/Švéd., 35/6), Libor Hudáček (HC Oceláři Třinec/ČR, 114/26), Martin Chromiak (Ontario Reign/AHL, 4/0), Miloš Kelemen (Arizona Coyotes/NHL, 18/6), Andrej Kudrna (HC Litvínov/ČR, 64/15), Róbert Lantoši (BK Mladá Boleslav/ČR, 53/9), Mário Lunter (BK Mladá Boleslav/ČR, 38/1), Oliver Okuliar (Mountfield HK/ČR, 11/2), Richard Pánik (HC Lausanne/Švaj., 53/7), Pavol Regenda (Anaheim Ducks/NHL, 30/9), Matúš Sukeľ (HC Litvínov/ČR, 57/9), Alex Tamáši (HC'05 Banská Bystrica, 27/4)