Už len zoologické záhrady alebo zariadenia oficiálne zapojené do programov ochrany budú môcť chovať veľké mačkovité šelmy, medvede či primáty. Parlament schválil zákon, ktorý ich chov súkromným osobám zakazuje. 

Po petícii

Ide o vládny návrh zákona, ktorý je inšpirovaný petíciou za zákaz chovu šeliem ""Klietka nie je záchrana. Spustil ju europoslanec Martin Hojsík a inšpirovala ho k tomu nielen práca dlhoročného ochranára, ale aj "slávna" fotka Zuzany Plačkovej na prechádzke po sídlisku s malým tigríkom. Vtedy sa okolo nej strhla veľká búrka, no upriamila pozornosť ľudí na šelmy držané v zajatí. "Ďakujem Ministerstvu životného prostredia za spoluprácu a predložený návrh a ďakujem aj poslankyniam a poslancom za to, že sa postavili na stranu ľudskosti a odbornosti a zahlasovali za ukončenie súkromného chovu tigrov a iných ohrozených šeliem a primátov," reaguje europoslanec na schválenie zákona.  

Môžu dožiť

Tigre, levy či medvede, ktoré už na Slovensku vlastnia súkromné osoby, im nikto nezhabe. Ak boli oficiálne ich držiteľmi pred platnosťou zákona, zvieratá u nich dožijú. Problém s chovmi šeliem je aj v tom, že najmä mláďatká bývajú využívané v rôznych kontaktných ZOO. Keď však vyrastú a už nie sú tak rozkošné, aby ľudia platili za možnosť ich pomojkať, ich chov sa stáva veľmi nákladným. Pred pár rokmi sa objavila šokujúca informácia o českom tigrom bitúnku, kde zabíjali tieto zvieratá na výrobu prípravkoch tradičnej čínskej medicíny.