Len chcela upozorniť na čudné okolnosti prešetrovania výsledkov finančnej kontroly, ktorá sa týkala podozrivého míňania peňazí v Bojnickom zámku. Už onedlho však bude bez práce. Februárové vystúpenie kontrolórky Slovenského národného múzea (SNM) Daniely Nehezovej na pôde Národnej rady SR má dohru.

Po sedemnástich rokoch pôsobenia v tejto inštitúcii jej rady opúšťa. Musí, nemala na výber. Vlastne možnosti boli iba dve - buď odíde dobrovoľne, dohodou, alebo ju jednoducho vyhodia. Lebo účasťou na tlačovke poslancov z klubu OĽaNO Jozefa Viskupiča a Jána Mičovského vraj porušila niekoľko zákonov a nariadení.

Upozornenie

„Touto cestou si Vás dovoľujeme upozorniť, že dňa 8. 2. 2016 ste ako zamestnanec Slovenského národného múzea porušili pracovnú disciplínu…“ Takto sa začína upozornenie, ktoré nedávno dostala kontrolórka SNM Daniela Nehezová. Osobne jej ho odovzdal generálny riaditeľ tejto inštitúcie Viktor Jasaň.

Tvrdil jej pritom, že dokument prišiel priamo z ministerstva kultúry. Mal to byť akýsi podnet či podklad na začatie procesu jej prepustenia. V papieri, ku ktorému nebol priložený žiadny sprievodný list, sa s hrôzou dočítala, čo všetko vraj februárovým vystúpením na pôde parlamentu porušila. Bolo to vraj niekoľko zákonov. Keď to pojmeme laicky, kompetentní jej v podstate vyčítajú, že nečušala, že si dovolila verejne prehovoriť o praktikách v SNM i v rezorte kultúry, o snahách zmanipulovať výsledky minuloročnej finančnej kontroly na Bojnickom zámku, o nátlaku vyvíjanom na jej osobu.

Nič viac, nič menej. Žiadne podrobné čísla, závažné dokumenty, interné listiny na svetlo sveta neťahala. Daniela Nehezová len prišla, lebo inú možnosť, ako upozorniť na nekalé praktiky, už nemala. Kto klame?: Lenže potvrdzuje sa, že čosi také sa na Slovensku neodpúšťa. Kontrolórku SNM dva mesiace po jej „skutku“ predvolali ku generálnemu riaditeľovi Jasaňovi, ktorý jej odovzdal údajný odkaz z ministerstva kultúry týkajúci sa porušenia pracovnej disciplíny.

Aby to však nevyzeralo, ako to naozaj vyzerá, ponúkol jej, že odísť môže aj dohodou a dokonca s nejakým odstupným. Veď nebude dlhoročnú zamestnankyňu vyhadzovať ako špinavú bielizeň. Nech si ministerstvo vypisuje, čo chce. Pán generálny riaditeľ si vie zachovať ľudskú tvár. A tak Nehezová pod tlakom udalostí pristúpila na to, že z SNM odíde na základe dohody.

„Áno, odchádzam z SNM. Nie však z vlastnej iniciatívy,“ potvrdila. K udalostiam sa najskôr ani nechcela vyjadriť. Urobila tak až po tom, ako generálny riaditeľ Jasaň predostrel svoju verziu rozviazania pracovného pomeru s kontrolórkou.

Poprel totiž existenciu akéhosi upozornenia na porušenie pracovnej disciplíny. Viktor Jasaň tvrdí, že s pani Nehezovou sa na odchode veľmi slušne dohodol ešte minulý rok, keď dovŕšila 65 rokov. „Malo sa tak stať už koncom minulého roka, ale potom som ešte chcel, aby urobila správu a niektoré veci dokončila. Dohodu sme preto urobili až teraz,“ vysvetlil. Prečo mu práve jej vek vadil, keď medzi podriadenými má viacero ľudí, ktorí sú na odchod do dôchodku oveľa zrelší, napríklad takí sedemdesiatnici, ako šéf Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan či riaditeľ Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku Miroslav Sopoliga, ťažko povedať.

Autorstvo upozornenia pre Danielu Nehezovú popiera aj ministerstvo kultúry, ktoré prostredníctvom hovorcu Jozefa Bednára uviedlo, že nič také do SNM neposlalo. „Zamestnanca Slovenského národného múzea môže na prípadné porušenie pracovnej disciplíny upozorniť iba samotné SNM ako jeho zamestnávateľ,“ konštatoval Bednár. Kto teda upozornenie na údajné porušenie pracovnej disciplíny v súvislosti s vystúpením kontrolórky na pôde Národnej rady vypracoval, ostáva veľkou záhadou.

Bordel

Dianie okolo Daniely Nehezovej so znepokojením sleduje aj poslanec Jozef Viskupič, „Dozvedel som sa o tejto záležitosti, ktorú podľa mňa inicioval minister kultúry. Jednoducho zatlačil na generálneho riaditeľa SNM. Dostali sme sa tak do situácie, že pani kontrolórka, ktorá urobila vyhlásenie v Národnej rade, za prítomnosti podpredsedu výboru pre kultúru a médiá, majúceho v gesčnej pôsobnosti aj kontrolnú právomoc, je vymobovaná zo svojho pracovného miesta. Namiesto toho, aby jej kompetentní poďakovali a odmenili ju za poctivú prácu, robia všetko pre to, aby odišla. Je to ďalšia ukážka, ako sa mocní stavajú k statočným ľuďom. Je to odsúdeniahodné.“

V krátkosti pripomeňme, že kauzu odštartovali závažné nedostatky vyplývajúce z výsledkov minuloročnej finančnej kontroly v Múzeu Bojnice, ktoré spadá pod SNM. Išlo napríklad o čudné prideľovanie státisícových zákaziek firmám istého reštaurátora či pofidérna oprava nadrozmerného lustra. S alarmujúcimi výsledkami sa zodpovední nevedeli stotožniť.

Vrcholom bolo počínanie pracovníkov ministerstva kultúry, ktorí si na dianie v Bojniciach posvietili skutočne svojsky. V mene kontrolórky Nehezovej vypracovali dodatok, ktorý mal z jej pôvodnej správy vypustiť všetky problematické časti. Podpisom takéhoto dokumentu by v podstate sama zo seba urobila hlupaňu, ktorá ani netuší, čo je oprávnená kontrolovať.

„To som odmietla. Vyvíjali na mňa nátlak, dokonca mi vulgárne vynadali, len aby sa to ututlalo. Nemala som preto inú možnosť, ako ísť na Generálnu prokuratúru a podať trestné oznámenie,“ povedala Daniela Nehezová na februárovej tlačovej besede. Ministerstvo tieto tvrdenia popiera a hovorí, že nič také sa nedialo. Naša redakcia má však tieto dokumenty k dispozícii.

Aktuálne prebieha v Múzeu Bojnice vládny audit. Logicky by mal preveriť, ako zámockí páni v minulosti nakladali s finančnými prostriedkami. Dozvedeli sme sa však, že úradníci podľa všetkého skúmajú kvalitu finančnej kontroly. Čiže nie počínanie vedenia Múzea Bojnice na čele s riaditeľom Jánom Papcom, ale vládny audit si na mušku zobral prácu kontrolórky Nehezovej.

Chcela zostať, musela odísť

O okolnostiach odchodu z SNM nám porozprávala kontrolórka DANIELA NEHEZOVÁ.

Je pravda, že odchádzate z SNM?

Áno, je to pravda.

Prečo?

V stredu 20. apríla som bola oficiálne pozvaná ku generálnemu riaditeľovi, ktorý mi oznámil, že bol na ministerstve a dostal na mňa papier, kde je napísané, že som porušila zákon, že dostanem kárne a vyhadzov.

Máte takýto papier k dispozícii?

Áno, mám ho v rukách. Je vypracovaný presne na moju osobu.

Ako stretnutie s generálnym riaditeľom dopadlo?

Povedal mi, že má pripravenú dohodu, ktorú mi ukázal. Chcela som tri dni na rozmyslenie. Potom sme sa opäť stretli a dohodu predloženú generálnym riaditeľom som podpísala s podmienkou, že mi odovzdá papier z ministerstva, kde bolo uvedené, aké zákony som porušila. Ten som aj dostala, ale bez sprievodného listu.

Čo presne je v dokumente uvedené?

Že 8. februára 2016, keď som vystúpila v Národnej rade SR, som porušila pracovnú disciplínu.

Čiže na výber ste mali dve možnosti, buď podpíšete dohodu, alebo vás prepustia pre porušenie pracovnej disciplíny?

V podstate áno, buď pôjde na mňa kárne opatrenie a prepustia ma, alebo podpíšem dohodu.

Keby k tomu nedošlo, naďalej by ste chceli a zostali v SNM pracovať?

Samozrejme.