Tip na článok
Radoslav Števčík: Zľakol sa starosta? Po oznámení večierky o desiatej v bratislavských podnikoch v centre mesta, sa chystala protestná párty pod okna jeho bytu.

Kontroverzná bratislavská „večierka o desiatej“ zatiaľ nebude: Vystrašil starostu plánovaný žúr?

Prevádzkari podnikov v hlavnom meste dostali odklad. Ľudia sa v ich podnikoch môžu baviť. Až do najbližšieho mestského zastupiteľstva.

Obavy z likvidácie nočného života v slovenskej metropole, zatvárania podnikov a prepúšťania sa nateraz nenaplnili. Kontroverzné Všeobecné záväzné nariadenie (VZN), ktoré nariaďovalo väčšine prevádzkarov na území Starého Mesta zatvoriť svoje zariadenia o desiatej večer starosta Radoslav Števčík nepodpísal.

Na základe právnej analýzy poukázal na to, že niektoré jeho ustanovenia nie sú v súlade so zákonom, alebo prekračujú právomoci mestskej časti. Hrozba, že sa z najnavštevovanejšej oblasti hlavného mesta stane takmer mŕtva zóna však nepohasla. Individuálne rozhodnutia predchádzajúceho vedenia mestskej časti o otváracích hodinách totiž údajne odporujú zákonu a poslanci budú musieť nájsť spôsob, ako stanoviť presné pravidlá.

Nezákonný stav

Starosta bratislavského Starého Mesta považuje nedotiahnuté znenie VZN za zúfalý pokus staromestskej samosprávy riešiť problém, na ktorý kompetencie mestskej časti nestačia. Podľa neho totiž zlyháva hlavne štátna i mestská polícia, ktoré nedokážu zabezpečiť verejný poriadok v uliciach. Keďže mestská časť nemá k dispozícii represívne zložky, bez spolupráce s políciou, či živnostenským úradom nie je možné vyriešiť neustále narúšanie poriadku a nočného pokoja.

Zatiaľ nezatvoria: No zrejme iba do ďalšieho zastupiteľstva.Ilustračné foto: Robo Homola

Na novinárskom brífingu však upozornil, že samotné znenie VZN bolo nesprávne interpretované. „Rozhodnutím najvyššieho súdu bola (od júna 2016) zrušená osobitná prevádzková doba, ktorá umožňovala jednotlivým podnikom na základe individuálnych rozhodnutí bývalej starostky mať otvorené do rôznych nočných hodín,

vysvetlil.

„Po tom, ako tieto ustanovenia stratili platnosť, zostala vo VZN len všeobecná prevádzková doba do 22. hodiny a mestská časť nemôže rozhodnúť o inej. Ako dodal, cieľom poslaneckého návrhu teda nebolo podniky zatvárať, ale naopak predĺžiť súčasný stav s novými podmienkami. Podľa pôvodného znenia by do desiatej večer mohli fungovať len zariadenia s určenými technickými opatreniami a do piatej rána podniky v pivničných priestoroch.

Nevolili nás turisti

Napriek starostovmu vetu zmeny v centre Bratislavy po najbližšom mestskom zastupiteľstve zrejme nastanú. „Veľa počúvame o tom, že Staré Mesto patrí celej Bratislave a celému Slovensku. V tom prípade ale žiadam, aby sa celá Bratislava a celé Slovensko podieľali na údržbe a správe centra mesta, aby sme spoločne dokázali zabezpečiť verejný poriadok a nočný pokoj, zdôraznil Radoslav Števčík a upozornil, že samospráva bola zvolená tunajšími voličmi, nie turistami či návštevníkmi metropoly. Samotné stanovene pravidiel času predaja však podľa neho stačiť nebude. Očakáva pomoc nielen od polície ale aj od poslancov národnej rady.

Príliš hluční?: Podľa Števčíka vraj samosprávu nevolili turisti, ale obyvatelia Starého Mesta. Ani mnohým z nich sa však zatváracie opatrenie nepozdáva.Ilustračné foto: Robo Homola

Zlé jazyky tvrdia, že príčinou nepodpísania kontroverzného VZN nebolo ani tak porušenie zákona, ako obavy starostu z hlučnej zábavy pred jeho domovom. Po zverejnení nariadenia sa totiž na sociálnych sieťach začala šíriť pozvánka na takzvanú Party u Rada. Organizátori v nej zvolávali ľudí, aby sa v každý piatok po desiatej večer prišli baviť pod okná Radoslava Števčíka. Hoci išlo zrejme len o zlomyseľnú recesiu, v priebehu pár hodín účasť na tomto podujatí potvrdilo cez päťtisíc ľudí.

Či už je na tom niečo pravdy, alebo nie, v centrum Bratislavy bude žiť aj po desiatej večer. Ako nás totiž informovala hovorkyňa starostu Starého mesta, doterajší stav zatiaľ zachovajú.

VIDEO Plus 7 Dní