Tip na článok

Kontroverzný policajný funkcionár Ján Vaľo: Teplé lukratívne miestečko v štátnej firme!

Potichučky a nenápadne sa v uplynulých dňoch odohrala jedna mimoriadne zaujímavá personálna rošáda. Niekdajšieho policajného viceprezidenta, ktorý sa preslávil napríklad aj „vykradnutou“ diplomovou prácou a ktorého stiahli z postu policajného pridelenca v Prahe, prichýlila jedna zo strategických štátnych firiem.

Galéria k článku (4 fotografie )
SEPS: Expolicajt Vaľo má v štátnej akciovke na starosti aj ekológiu a protipožiarnu ochranu.
Víkendová pohoda: Expolicajt Vaľo „venčí“ psa neďaleko svojho domu v Rovinke. Trestnú činnosť brata majiteľa firmy, ktorá dom stavala, riešil policajný útvar, ktorému Vaľo šéfoval.

Ján Vaľo sa zrejme inšpiroval kariérou svojho niekdajšieho šéfa Jaroslava Spišiaka, ktorý šéfuje bezpečnosti v Slovnafte. Vaľo stráži bezpečnosť a životné prostredie v rámci Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústavy (SEPS).

Štedrý plat?

My povieme, koľko môže plebs vedieť. Asi takýto prístup najprv zaujala štátna firma SEPS, keď sme sa zaujímali o novú posilu vo firme v podobe expolicajta Jána Vaľa.

Víkendová pohoda: Expolicajt Vaľo „venčí“ psa neďaleko svojho domu v Rovinke. Foto: Plus 7 dní

Čo Vaľo robí a za aký plat, nám však hovorca štátnej firmy SEPS najprv nepovedal. Vraj oni sami rozhodnú, za akých okolností, kedy a či vôbec odpovedia na úplne jednoduchú otázku, akú pozíciu pán Vaľo vo firme zastáva, či na jeho miesto v akciovej spoločnosti, ktorej stopercentným akcionárom je ministerstvo financií, bol vypísaný konkurz a koľko mu za jeho odborné služby firma platí. SEPS je akciovka, ktorá prevádzkuje prenosové elektrizačné sústavy v celej Slovenskej republike.

„Bezpečná a spoľahlivá prevádzka prenosovej sústavy znamená plnenie záväzkov voči obyvateľom Slovenskej republiky, zákazníkom, partnerom a akcionárovi. Rešpektujúc túto hodnotu podporujeme dlhodobé hospodárske záujmy Slovenska, medzinárodnú kooperáciu prevádzkovateľov prenosových sústav a dodržiavanie energetických legislatívnych nariadení. Všetkým účastníkom trhu s elektrinou garantujeme nediskriminačný a transparentný prístup k prenosovej sústave a k dodávkam elektriny. Verejnosti poskytujeme včasné, úplné, pravdivé a zrozumiteľné informácie o službách,“ píše sa na internetovej stránke firmy, ktorej celkové výnosy sa v roku 2015 vyšplhali na sumu 401 miliónov eur.

Nájdete si to na internete

Jánovi Vaľovi sme sa dovolali bez problémov cez spojovateľku. Na druhý pokus na svojej klapke zodvihol slúchadlo. Potvrdil, že od 1. septembra tohto roku šéfuje sekcii bezpečnosti. Detaily neuviedol, vraj je to všetko na webe. „A čo ako mám dodať k tomu? Kam by som mal akože ísť, tak asi robím to, čo som robil celý život a čomu rozumiem,“ vysvetlil v skratke.

SEPS: Expolicajt Vaľo má v štátnej akciovke na starosti aj ekológiu a protipožiarnu ochranu. Foto: Július Dubravay

Vedeniu firmy sme adresovali doplňujúce otázky. Zaujímalo nás, čo bývalý policajt robí, či prešiel konkurzom, a ak áno, spomedzi koľkých uchádzačov ho vybrali, aká je jeho náplň práce a tabuľkový plat. Šéfa komunikácie akciovej spoločnosti vo vlastníctve štátu Norberta Deáka sme poprosili o doručenie odpovedí na tieto pomerne jednoduché otázky v priebehu dvoch pracovných dní.

Po telefonáte s ním sme však ostali v pomykove, keď pán hovorca vysvetlil, že oni sami sa rozhodnú, v akom termíne a v akom rozsahu nám odpovede doručia. Na poslednú chvíľu, osem hodín po avizovanom termíne uzávierky, napokon odpovede prišli. Viac-menej však neobsahovali ani konkrétne informácie o spôsobe obsadenia pozície šéfa bezpečnosti, ani o jeho plate.

„Pozícia, na ktorú nastúpil v našej spoločnosti JUDr. Ján Vaľo, bola obsadená v súlade s príslušnou dokumentáciou riadenia spoločnosti. Mzda a výška odmien sú v zmysle zákona č 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov považované za ekonomický údaj, ktorý je podľa § 4 predmetného zákona osobným údajom. JUDr. Ján Vaľo ako výkonný riaditeľ sekcie bezpečnosti SEPS zodpovedá za bezpečnostnú politiku spoločnosti najmä z pohľadu ochrany prvkov kritickej infraštruktúry, za bezpečnosť ochrany zdravia pri práci, za protipožiarnu ochranu a taktiež za oblasť životného prostredia,“ informoval vedúci odboru komunikácie Norbert Deák.

My len doplníme, že podľa informácií z internetovej stránky by mal niekdajší elitný policajt strážiť okrem protipožiarnych predpisov vtáctvo, ktoré prelietava v trasách elektrických vedení.

(až)

Kto je Ján Vaľo

Väčšinu svojej kariéry strávil vo viacerých funkciách v rámci Policajného zboru SR. Na vysoké pozície sa dostal počas ministrovania Vladimíra Palka v roku 2002, darilo sa mu aj za ministrovania Roberta Kaliňáka v rokoch 2006 až 2010. Za ministra Daniela Lipšica v roku 2012 skončil v pozícii policajného viceprezidenta a štyri roky strávil ako policajný pridelenec v Českej republike, kde výška jeho platu mohla dosiahnuť až 9-tisíc eur. Jeho dcéra na seba v tom čase upozornila, keď jazdila osobným autom s diplomatickou značkou. Hoci Slovenská republika prispievala finančne formou náhrad na jej pobyt v Prahe, mladá dáma sa zdržiavala v Bratislave. Pritom výška náhrad sa odvíja od toho, koľko dní strávi rodinný príslušník diplomata v zahraničí. Rodina Jána Vaľa vtedy na otázky týždenníka PLUS 7 DNÍ, koľko dní sa slečna Vaľová zdržiavala v Prahe, odmietla odpovedať. Samotný Ján Vaľo na seba upozornil, keď prasklo, že svoju diplomovú prácu na záver štúdia na policajnej akadémii v roku 1999 na 60 percent odpísal od iného študenta. Neskôr písal aj rigoróznu prácu, po jej odovzdaní získal titul JUDr. Tam už sa poistil a svoju prácu dal utajiť. Verejnosti ju sprístupnia až sedemdesiat rokov po jeho smrti.

VIDEO Plus 7 Dní