Tip na článok

Kontroverzný Slovák položil českú vládu. Dozvedel sa to nad tanierom sviečkovej

Predseda českej vlády Sobotka už nechce byť v jednej koalícii s Andrejom Babišom, ktorý stále nedokázal dôveryhodne vysvetliť pôvod svojho rozprávkového majetku

Galéria k článku (7 fotografií )
Andrej Babiš umelcov dusí povinnosťou používať elektronickú evidenciu tržieb.
Andrej Babiš umelcov dusí povinnosťou používať elektronickú evidenciu tržieb.
Andrej Babiš umelcov dusí povinnosťou používať elektronickú evidenciu tržieb.

Demisia vlády v Prahe je prekvapením. Pôvodne sa totiž očakávalo len to, že premiér Sobotka odvolá Andreja Babiša z postu ministra financií. Napokon sa však rozhodol pre radikálny ťah a posiela ku dnu celú vládu. Tento krok len demonštruje politický výtlak pôvodom slovenského miliardára v českej politike.

Andrej Babiš sa informáciu o páde vlády dozvedel počas svojej návštevy Rychnova nad Kněžnou. Ako píše server aktualne.cz, práve si pochutnával na sviečkovej.

Babišova strana dlhodobo kraľuje rebríčkom voličských preferencií a určite by dokázala využiť vo svoj prospech aj zosadenie svojho lídra z ministerského postu. Babiš sa už v dnes (3. mája) stretne s českým prezidentom Milošom Zemanom. Po ich schôdzke by sa mohlo vyjasniť, či krajinu čakajú predčasné voľby, alebo dovládne súčasný kabinet v demisii. Možnosťou je ešte aj úradnícka vláda, čo už Zeman v roku 2013 spravil.

Stará nevraživosť

„Považujem za neudržateľné, aby Andrej Babiš zostal ministrom financií. Preto táto vláda podáva demisiu,“ vyhlásil český premiér Bohuslav Sobotka. Jeho nevraživosť voči Babišovi je taká silná, že si ho neželá na ministerskom poste ani v prípade, že by jeho vláda mala dovládnuť do volieb v demisii.

Dôvodom na takýto radikálny krok sú nevyjasnené Babišove majetkové pomery. Konkrétne ide o korunové dlhopisy Babišovej firmy Agrofert, ktoré miliardár so slovenským koreňmi sám kúpil a teraz mu z nich plynie ročne 90 miliónov korún, ktoré nemusí vôbec zdaňovať. Sobotka to pred pár mesiacmi komentoval prekvapivo vulgárne:

„Povedané jednoduchým trumpovským jazykom: Korunové dlhopisy boli cesta, ktorú využil miliardár A. Babiš na to, aby dôkladne ojebal český štát,” doslova napísal český premiér Sobotka v statuse na Facebooku. Hovorí, že to bolo chvíľu legálne. Ja tvrdím, že je to veľké pokrytectvo, keď inkasuje peniaze z Agrofertu, bez toho, aby ich zdanil a zároveň sa tvári, ako bojuje s daňovými únikmi. Toto je šaškovanie,“ dodal premiér.

Je to zbabelec

Babiš podozrenia o pochybnom pôvode majetku a daňových machináciách odmieta. Napriek tomu však nedokázal dôveryhodne vysvetliť svoju verziu príbehu novinárom ani koaličným partnerom. Verejnosť mu však stále verí, čo dokazujú posledné prieskumy. Jeho strana ANO má stále najvyššie preferencie na úrovni zhruba 30 percent. Sobotkova ČSSD osciluje na polovičných hodnotách okolo 15 percent.

Sobotka sa pustil do riskantnej hry, v ktorej chce za každú cenu zvíťaziť a preto je ochotný obetovať aj vlastnú vládu. „Ak by som navrhol Babiša len odvolať, mohol by som z neho spraviť v nasledujúcich mesiacoch mučeníka. Už niekoľko dní sa na tú úlohu pripravoval,” vyhlásil český premiér.

Pre Andreja Babiša je Sobotka “zbabelec,” ktorý len poškodil všetkých ministrov a ich vládu. Ohlásenú demisiu celého kabinetu považuje za “tragické a nepochopiteľné” riešenie. Sobotka chce zložiť funkciu do rúk prezidenta už tento týždeň. Potom bude veľmi záležať na tom, čo urobí Miloš Zeman. Situáciu, keď má v rukách mocenské karty si veľmi užíva a už v minulosti sa rozhodol vymenovať úradnícku vládu, ktorej členovia mu vyhovovali.

VIDEO Plus 7 Dní