Tip na článok
Poslanec Ján Marosz: Má trochu inú predstavu o zákaze interrupcií ako kotlebovci.

Konzervatívny poslanec: Chce zariadenia, kde by ženy donosili deti, ktoré nechcú

Poslanec OĽaNO Ján Marosz zaujal svojím videním protiinterrupčného zákona. Chce, aby ženy porodili deti, aj keď ich nechcú. Nazval to elegantným zdrojom detí. Ako to vysvetlil?

Galéria k článku (4 fotografie )
Írsko: Po 35 rokoch prísneho zákazu interrupcií rozhodli Íri v referende, že ich povolia. Nefungoval a spôsoboval utrpenie. U nás sa snažia politici o opak.
Kotleba kedysi: V uniforme pospolitosti. Aj jeho návrh na zákaz interupcií akoby z oka vypadol zdôvodneniam zákona o ochrane plodu za slovenského štátu.
Marian Kotleba: V jeho návrhu je možnosť povoliť interrupcie v troch prípadoch. Ultrakonzervatívcom sa to nepáči.

Diskusia o interrupciách sa poriadne rozrastá. Okrem Kotlebu, ktorý predložil do parlamentu návrh zákona na ich zákaz aj s troma výnimkami, prichádzajú so svojimi nápadmi ďalší a ďalší. Napríklad poslancovi OĽaNO Jánovi Maroszovi sa nepáči, že kotlebovci by dovolili interrupciu v prípade poškodenia plodu. Nazýva to eugenikou. Sám priznáva, že súčasný zákon považuje za benevolentný a rozhodoval sa, že Kotlebov návrh podporí. Aj preto s kolegami rokoval o návrhu, ktorý by išiel naprieč politickým spektrom.

Zariadenia či väznice?

Poslanec Marosz však nechce len zakazovať. Ako vysvetľuje, je potrebné vytvoriť pre ženy možnosti, aby na potrat ísť nemuseli a dieťa porodili a potom poskytli na adopciu. „Nech si pokojne povie: dieťa nechcem, ale ten rok ‚zmiznúť do zahraničia‘ – cháp do ‚štátneho zariadenia pre nechcene tehotné‘ – sa mi oplatí,“ napísal podľa Denníka N Marosz na Facebooku. Podľa neho nepôjde o povinnosť. Hoci to môže pôsobiť pozitívne, najmä keď to prezentuje slušne pôsobiaci človek ako je Marosz, podobné, i keď nie štátne zariadenia, sa už vo svete vyskytli. A nedopadlo to dobre. „Známe boli Magdalénske práčovne, akési azylové domy pre ´padlé ženy´, prevádzkované rímskokatolíckymi kostolmi v Írsku. Často išlo o slobodné matky, predčasne vyspelé ženy, prostitútky alebo zneužívané dievčatá, prijaté do azylu aj proti ich vôli. Odhaduje sa, že za 150-ročnú históriu bolo prijatých okolo 30 000 žien. Za kruté zaobchádzanie, izoláciu, dlhoročné fyzické a psychické násilie, odoberanie detí a dokonca aj masové hroby mladých žien sa v roku 2013 Írska vláda ospravedlnila. Posledný takýto azylový dom bol zatvorený v roku 1996,“ hovorí sociologička Barbora Holubová.

Elegantný zdroj detí

Poslanec Marosz sa okrem iného vyjadril takto: „Sú veľmi dlhé poradovníky párov, ktoré nemôžu mať deti, práve na bábätká. Toto by mohol byť elegantný zdroj detí na adopciu.“

Ako toto tvrdenie obhájil? A ako si predstavuje riešenie problematiky interrupcií?

VIDEO Plus 7 Dní