Tip na článok
Staroturanský regál: Až sedem druhov piva varia v štýlovom pivovare Turák & vnuk.

Na Kopaniciach: Oblasť Bielych Karpát preslávila nielen slivovica!

Môžete tu kyslík predávať - rozplýva sa nad oblasťou myjavských a staroturianskych kopaníc farmár Vojtech Tĺčik.

Galéria k článku (8 fotografií )
Staroturanský regál: Až sedem druhov piva varia v štýlovom pivovare Turák & vnuk.
Minifarma v Lubine: Deti spoznajú miniatúry hospodárskych zvierat, môžu sa ich dotýkať, kŕmiť a dosýta sa vyšantiť aj na iných atrakciách.
Lubinské kopanice: Ležia na slovensko- -moravskom pohraničí, pár kilometrov pod dominantou chotára Veľkou Javorinou.

Malebný región zmagnetizuje pohľad návštevníka svojimi kľukatými cestičkami lemovanými rozľahlými lúkami i horami, domčekmi zastrčenými v diaľke na lazoch, kde mal každodenný život svoje vlastné tempo i pravidlá.

Minifarma v Lubine: Deti spoznajú miniatúry hospodárskych zvierat, môžu sa ich dotýkať, kŕmiť a dosýta sa vyšantiť aj na iných atrakciách.
Minifarma v Lubine: Deti spoznajú miniatúry hospodárskych zvierat, môžu sa ich dotýkať, kŕmiť a dosýta sa vyšantiť aj na iných atrakciách.
Foto: Norbert Grosz

Minifarma v Lubine: Deti spoznajú miniatúry hospodárskych zvierat, môžu sa ich dotýkať, kŕmiť a dosýta sa vyšantiť aj na iných atrakciách. Foto: Norbert Grosz

„Žijem tu už päťdesiat rokov, ale aby ma brali ako pravého kopaničiara, museli by tu žiť tri-štyri generácie mojich predkov,“ poznamená muž, ktorý svojou prácou a podnikateľským citom urobil z kopaníc ukážkový vidiecky raj.

Vedie slivovica

Keď sa spomenú myjavské či staroturianske kopanice, každému hneď zíde na um kvalitná slivovica. „Sú tu najväčšie slivkové plantáže v strednej Európe - 55-tisíc rodiacich stromov sliviek a 50-tisíc jabloní,“ vymenúva Vojtech Tĺčik. Niekdajší riaditeľ roľníckeho družstva v Podkylave zasvätil farmárčeniu celý život.

Lubinské kopanice: Ležia na slovensko- -moravskom pohraničí, pár kilometrov pod dominantou chotára Veľkou Javorinou.
Lubinské kopanice: Ležia na slovensko- -moravskom pohraničí, pár kilometrov pod dominantou chotára Veľkou Javorinou.
Foto: Norbert Grosz

Lubinské kopanice: Ležia na Slovensko-moravskom pohraničí, pár kilometrov pod dominantou chotára Veľkou Javorinou. Foto: Norbert Grosz

„Keď tunajšie slivky zničil vírus šárka, najväčší ovocinár docent Ivan Hričovský všetko zmanažoval a priviezli sem slivky z Juhoslávie. Rodia už dvadsaťsedem rokov,“ spomína. A tak sa tradícia udržiava.

Desaťročia, storočia. Vo vychýrenej Myjavskej pálenici zaplatíte za 52-percentný alkohol 5,40 eura, v pálenici v Brestovci o pár centov menej. „U nás stála pálenica už pred vojnou v roku 1938, ale v roku 1974 sa to všetko zvalilo a postavila sa nová - pálenica s muštárňou a so sušiarňou,“ opisuje Pavol Majtán. O klientelu nemajú núdzu.

„Problém je len spotrebná daň,“ povzdychne si. „Dôchodca s 350 eurami na mesiac si rozmyslí, či si dá úrodu vypáliť. Zväčša si to nemôže dovoliť,“ dodáva. V Brestovci sa páli všetko okrem marhúľ - tie v tejto oblasti nájdete zriedka. V kurze sú okrem sliviek najmä jablká, duranzie, hrušky i belice. A čo odporúča odborník?

Pálenica v Brestovci: Po dohode sa môžete oboznámiť s procesom pálenia, zamestnanec Pavol Majtán je naslovovzatý odborník na kopaničiarske liehoviny.
Pálenica v Brestovci: Po dohode sa môžete oboznámiť s procesom pálenia, zamestnanec Pavol Majtán je naslovovzatý odborník na kopaničiarske liehoviny.
Foto: Norbert Grosz

Pálenica v Brestovci: Po dohode sa môžete oboznámiť s procesom pálenia, zamestnanec Pavol Majtán je naslovovzatý odborník na kopaničiarske liehoviny. Foto: Norbert Grosz

„Slivovička a duranzovica - o tie je najväčší záujem. Vypálené na 51,5 percenta. Ale tento rok bude slabá úroda, jarné mrazy veľa poničili,“ prizná. A za koľko zoženiete liter typického kopaničiarskeho moku? Cena slivovice sa pohybuje okolo 15 eur, jabĺčkovica je približne o dve eurá lacnejšia.

Bryndziar zo Starej Turej

Hovorí sa, že alkohol je metla ľudstva a s touto skúsenosťou sa stretávali aj naši predkovia. Hovoria o tom i dobové záznamy zo Starej Turej. V roku 1871 boli v mestečku pri hostincoch dve menšie pálenice a domáci sa až príliš často pozerali na dno pohárika.

Hlavu v smútku z toho mala aj mestská rada. V roku 1936 v Starej Turej a na kopaniciach bolo až štrnásť hostincov. Piť sa ani v tomto storočí neprestalo, len pálenice zakapali. Od roku 2004 bolo mesto, ktoré kedysi preslávil podnik Chirana, bez pálenice. Vlani však na kopci s prekrásnym výhľadom - nielen na mestský športový areál, ale aj na najvyšší vrch Bielych Karpát Veľkú Javorinu - vyrástla pálenica i pivovar Turák & vnuk.

„V Trenčianskom kraji, pod ktorý patríme, sa vypáli až osemdesiat percent destilátov z celého Slovenska. Je tu dvadsaťšesť páleníc,“ hovorí majiteľ Maroš Straka. Starú Turú s priľahlými kopanicami však nepreslávilo len pálené. „Od nás pochádza Ján Vagač, zakladateľ prvej bryndziarne na Slovensku,“ hovorí zástupkyňa primátorky mesta Zuzana Zigová.

Na stene mestského úradu odhalili svojmu rodákovi v roku 2004 pamätnú tabuľu. Milovníci vojnovej histórie si v tejto oblasti tiež prídu na svoje. V Nárcii, na konci osady Topolecká, nájdete pamätník obetiam protifašistického odboja. Vyčíňanie Nemcov, ktorí hľadali partizánov na sklonku vojny, pripomínajú aj pozostatky vypálených domov s pamätnými tabuľkami rodín, ktoré v nich bývali.

Zo Starej Turej sa za posledné desaťročie stalo moderné mesto. Novovybudovaný mestský športový areál, ktorý patrí súkromníkovi, ponúka lacné ubytovanie i športové vyžitie. Nájdete v ňom nocľah za 15 eur a ako bonus máte na skok do modernej kolkárne, plavárne, posilňovne či na tenisový kurt za päť eur na hodinu.

A keď sa nabažíte mestečka pod Javorinou, čaká vás množstvo iných atrakcií.

„Metropola pod slamou“

Tak prezývali Myjavu v rovnomennom románe spisovateľky Zuzky Zgurišky. K typickým znakom dnes už okresného mesta patrí dominantné postavenie luteránov. Evanjelici našli útočisko práve v Myjave, v Starej Turej, v Brezovej pod Bradlom a na okolitých kopaniciach.

Pavol Majtán hovorí, že na kopaniciach sa usádzali práve evanjelici, ktorí chceli uniknúť prenasledovaniu. So životom na Myjave a jej kopaniciach sa zoznámite aj v Gazdovskom dvore v časti Turá Lúka. Expozícia ponúka náradie a veci dennej potreby obyvateľov kopaníc z konca 19. storočia. Areál v Turej Lúke pri evanjelickom kostole môžete navštíviť celoročne, denne okrem pondelkov.

Vstupné je jedno euro, deti do desať rokov majú vstup zdarma. V letných mesiacoch príde vhod aj myjavské letné kúpalisko a plaváreň. Ak vyhladnete, nemusíte chodiť ďaleko - kúsok od plavárne narazíte na originálnu reštauráciu U Freda. Spoznáte ju ľahko - pred jej vchodom je replika kamenného auta Freda Flintstona z populárneho seriálu. „Jedlá pripravujeme spôsobom ako naše babky - bez bujónov a podobných prísad. Mäso berieme od osvedčeného mäsiara - čerstvé. Vieme, že ak nám ho cez týždeň privezú, cez víkend ešte niekde behalo,“ opisuje prevádzkovateľ Martin Malý.

„Obsluhujem i varím,“ hovorí muž, ktorý tento kraj zbožňuje. „Je to najkrajšia oblasť okrem Tatier. Ale tie sú príliš drahé,“ poznamená. „Napríklad na Starej Myjave sa môžete okúpať, zájsť do hôr na huby a v zime lyžovať v Skilande,“ vymenúva.

S výhľadom na krajinu

Skrátka, dobré jedlo, pálenka a príroda myjavsko- turianskych kopaníc sú najväčšie lákadlá tohto regiónu. Z vyhliadkovej veže Turá Lúka sa pokocháte pohľadom do doliny rieky Myjava, na časť Myjavskej pahorkatiny, Bielych Karpát a čiastočne i Považského Inovca.

Mimochodom, veža stojí na historickom mieste. Kedysi tu obesili dvanásť evanjelikov, za účasť na „turolúckej vzbure“, keď bránili svoj kostol pred odobratím. Až dvadsať metrov meria veža na Poľane, najvyššom mieste v okolí, a uvidíte z nej Biele Karpaty, masív Veľkej Javoriny, Myjavskú pahorkatinu, Malé Karpaty, Považský Inovec, Tríbeč, Vtáčnik i Strážovské vrchy.

Ak si chcete dopriať aj kus histórie, z Mohyly Milana Rastislava Štefánika na vrchu Bradlo si odnesiete nielen estetický zážitok z dokonalého výhľadu, ale vzdáte hold jednému z najväčších mužov slovenskej histórie, ktorý sa narodil v kopaničiarskej dedinke Košariská.

Pivovar s najkrajším výhľadom

Pôvodne chceli len pálenicu, ale čo si počať cez leto?

Inšpirovaní priateľmi, ktorí vlastnia pivovary, sa Strakovci pustili do varenia vlastného zlatého moku. „Technológiu sme prispôsobili tak, aby sme dali pivu rozmanitosť.

Vyrábame sedem druhov a stále máme päť z nich vo výčape,“ hovorí Ľubomír Straka. Pivo z pivovaru Turák & vnuk nesie historický názov Staroturanský regál. Do stálej ponuky patrí: Blonďák, Ryšavec a Brunet. Názvy vyjadrujú farebnosť pív od svetlého až po tmavé. Za ochutnanie však stojí aj kvasinkové pivo anglického typu Krásavec.

Iste, tieto špeciality z malého pivovaru nie sú pre tých, ktorí do seba potrebujú za málo peňazí naliať litre. Za Blonďáka a Ryšavca 12° zaplatíte dve eurá. V Pivovare Turák & vnuk však nezostanete ani o hlade. Aj keď sa ponuka zmestí na jeden papier, je z čoho vyberať. A špeciality? Ako ľahká večera poslúži šalát z baby špenátu s hruškami a kozím či ovčím syrom za 5,90 eura či zaujímavý dezert v podobe pivnej zmrzliny so slaným karamelom, za ktorú zaplatíte 2,90 eura. Takmer všetky nápoje, ktoré na tomto mieste ponúkajú, sami vyrobia.

Z destilátov len kopaničiarske, vyrobené v okolí alebo v ich vlastnej pálenici, a domáce limonády, na ktorých si pochutnajú aj najmenší. K modernému presklenému priestoru s otvorenou terasou patrí aj nezabudnuteľný výhľad na okolitú krajinu. „Chceme, aby sa tu ľudia cítili skôr ako na návšteve než v krčme. U nás sa neopíja do nemoty,“ dodávajú manželia Ľubomír a Marianna.

Ako u babičky

Na minifarme v Lubine vás ako prvý privíta maxikrálik. Ale nenechajte sa zmiasť! Na tomto mieste vaše ratolesti nájdu hlavne miniatúry najrôznejších hospodárskych zvierat, ale aj veľa ďalších atrakcií.

Majiteľka Katarína Ježíková svoj unikátny projekt už niekoľko rokov buduje s obrovským nadšením a nasadením. „Naše babičky už zriedka chovajú hospodárske zvieratá a u nás sa s nimi deti stretnú v prirodzenom prostredí. Všetky sú krotké, môžu ich pohladiť, akoby naozaj boli na babičkinom dvore,“ opisuje atmosféru minifarmy.

Nakŕmite kozičky či ovečky, pohladíte sliepky i srnčeka, ktorého mimo zoologickej záhrady z takej blízkosti nikde neuvidíte. Miláčikmi farmy sú lamy Tobi a Andy. Z roka na rok v rozsiahlom areáli pribúdajú špecialitky. Ak sa vaše deti nabažia zvieratiek a kŕmenia, môžu sa vyšantiť na detskom ihrisku, ukryť sa v tieni pod stromami a relaxovať v brazílskych hojdacích sieťach či osviežiť sa na tohoročnej novinke - vodnom ihrisku.

„Videla som niečo podobné v zahraničí, a tak som to chcela vyskúšať aj u nás. Deti sa rady hrajú s vodou a u nás si jej môžu dosýta užiť a nemusia sa vyzliekať,“ opisuje majiteľka. Ihrisko pozostáva z fontánok aj hrádzí, ktoré deti spúšťajú. Toto leto navyše na minifarme sprístupnia ihrisko zo slamy. Mnohí rodičia si možno spomenú na lákavé hry v prírode a v Lubine ich môžu dopriať aj svojim ratolestiam.

Dvesto balíkov slamy spevnenej konštrukciami kvôli bezpečnosti ponúka originálny zážitok. Za vstup do celého areálu zaplatíte 2,50 eura a môžete v ňom pokojne stráviť aj celý deň. Kúpite tu aj nápoje či suveníry. Niekoľkokrát do roka sa v areáli konajú špeciálne akcie, napríklad farmárske víkendy či iné podujatia k rôznym sviatkom.

VIDEO Plus 7 Dní