Vyšetrovanie miliónových úplatkov v štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) pod názvom Dobytkár má už jasné kontúry. Najvyšší súd nedávno prepustil z väzby bývalého šéfa agentúry Juraja Kožucha. Ten mal na úplatkoch zobrať 114 tisíc eur. Pri tejto príležitosti súd upriamil pozornosť na viacero dôležitých vecí. Najmä na dotované projekty,  s ktorými mal  Kožuch dočinenia.

„Okolo obvineného existujú aj ďalšie podozrenia týkajúce sa projektov Chateau Grand Bari, McCarter, PD Mestečko, Agropol, Agrotrade, Zlatý kľúčik, Radošina, pre ktoré ale (zrejme) dodnes nie je vedené trestné stíhanie, hoci o nich orgány činné v trestnom konaní už dlhší čas majú vedomosť,“ píše súd.

Posledné dve zariadenia patria medzi latifundie oligarchu Norberta Bödöra. Ten sedí vo väzbe práve kvôli podozreniam z prania špinavých peňazí z korupcie v PPA, ktorú mal mať pod palcom v čase vlády Smeru. Na úplatkoch vtedy malo natiecť až desať miliónov eur.

Nitriansky hotel Zlatý kľúčik ako aj Pivnicu Radošina navštevovali Robert Fico aj Robert Kaliňák (viac TU). Agroagentúra v minulosti priklepla Kľúčiku vyše 2,3 milióna a Radošine 3,56 milióna eur.

Kontakty pána sudcu

Pri odhaľovaní korupcie v PPA prichádzalo k úniku informácií s cieľom mariť vyšetrovanie. Súd preto pri Jurajovi Kožuchovi zvažoval aj jeho možné kolúzne aktivity. Pridŕžal sa výpovede kľúčového článku korupčného reťazca a “rozdelovača“ peňazí Mareka Kodadu a poukázal na Kožuchove „kontakty na sudcu Špecializovaného trestného súdu JUDr. Trubana, v prospech ktorého mal prostredníctvom JUDr. Gajana ´vybavovať´ riešenie v súvislosti s projektom Altmayer“.

Projekt bol podľa súdu schválený ešte za čias Bödörovho blízkeho človeka a bývalého výkonného riaditeľa agentúry Ľubomíra Partiku. Za Kožucha sa dodatočne zistilo, že nemal byť nakontrahovaný, no peniaze z dotácií vo výške necelých 29 tisíc eur na penzión Trubanovcov v Banskej Štiavnici však nakoniec aj tak putovali.

Michal Truban sa ku kontaktom na Kožucha a advokáta Jána Gajana nevyjadril.

Ako je známe, minulý rok Truban nezobral Bödöra zatknutého v akcii Dobytkár do väzby. Poslal ho tam až odvolací súd.

Auto za 25 tisíc aj gáža pre matku

Z väzby teraz putoval na slobodu Juraj Kožuch (extrémne vychudnutý, viac TU), no s presvedčením súdu, že jeho trestné stíhanie je dôvodné.

Zlom u Kožucha vraj nastal po nástupe Slovenskej národnej strany k moci v roku 2016. Podľa výpovedí ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná vtedy na neho previedla komunikáciu s “gestorom“ v pozadí SNS Martinom Kvietikom, ktorý v prípade figuruje ako hlava korupčnej mozaiky.

Najvyšší súd skonštatoval, že exriaditeľ Kožuch nebol organizátorom, iniciátorom a aktivitou prekypujúcim členom korupčnej schémy, ktorá mala žiadiateľov o príspevky roky okrádať o peniaze. Úplatky podľa svedectva nepýtal. No keď dávali, neodmietol. Kožuchovým najväčším zlyhaním je najmä to, že nad nekalými pomermi zatváral oči. A popritom si aj čo-to prilepšil. 

Okrem spomínaných 114-tich tisíc eur dostal aj iné “prémie“. Kodadova firma mu kúpila a dala k trvalému užívaniu auto Opel Zafira za vyše 25 tisíc eur. Kožuchovu matku zase fingovane zamestnal na svojom roľníckom družstve v Budči. To jej v rokoch 2016 až 2019 vyplácalo 405 eur mesačne.

Stranícky gestor SNS: Tak opísal Martina Kvietika muž, ktorý mu podľa svojej výpovede osobne nosil úplatky. Na snímke s otcom, slávnym hercom Štefanom.
Zdroj: ARCHÍV

Kožuch sa hájil, že auto dostal za svoje zootechnické poradenstvo pri chove hovädzieho dobytka a matku mu Kodada zahrnul na výplatnú listinu z ľútosti, keďže poberala nízky dôchodok. Súd jeho argumentácii neuveril. Nedala sa preukázať a pri poradenstve by sa ako vysoký štátny funkcionár dostal do konfliktu záujmov a nemohol si svoje služby fakturovať.

 Marek Kodada bol Kožuchov dlhoročný rodinný priateľ. Spoznal cez neho svoju manželku a Kožuch bol krstným otcom jednej z jeho dcér. Údajne sa o ňom pri výsluchoch vyjadroval vždy s úctou. Nemal teda s najväčšou pravdepodobnosťou dôvod zaťahovať nevinného a tak blízkeho človeka do veľkej úplatkárskej skladačky, pokiaľ by nehovoril pravdu. Podľa súdu Kodadove slová podporujú a robia dôveryhodnými aj výpovede ďalších svedkov.

Kvietik rovnako ako Juraj Kožuch svoju vinu popierajú.

Pár minút aj hodiny

Policajná akcia Dobytkár odhaľuje korupciu v PPA počas jednofarebnej vlády Smeru s kontinuálnym pokračovaním pod taktovou SNS. Práve vtedy mala do rúk zobrať opraty skupina Martina Kvietika -  kamaráta predsedu národniarov Andreja Danka. Úplatky údajne tiekli zväčša vo výške 14 percent z pridelenej dotácie. Tie delil sprostredkovateľ a bývalý zamestnanec ministerstva Marek Kodada, ktorý začal po zadržaní spolupracovať s políciou. Osem percent údajne odovzdával osobne Kvietikovi. Jedno percento z peňazí malo ísť Kožuchovi a jedno percento si nechával pre seba. Celkovo malo ísť zatiaľ o sumu okolo milióna eur.

Otázkou ostáva, či peniaze u Kvietika končili, alebo časť putovala ďalej - “na systém“, teda na podporu Slovenskej národnej strany, ako to mal svedkovi uviesť Kvietik.

Marek Kodada mu podľa svojich slov odovzdával úplatky v hotovosti v špeciálne upravenej izbe číslo 8 v hoteli Albrecht. V rovnakej izbe sa mal podľa svedectiev personálu hotela s Kvietikom stretávať aj Andrej Danko, pričom jedna zo svedkýň opísala ich “matiné“ takto: „Niektoré ich stretnutia boli veľmi krátke, len niekoľkominútové a iné trvali aj hodiny.“

FOTO bratislavského hotela, kde sa vraj odhrávali konšpiračné stretnutia, v GALÉRII >>