Slávnostné prestrihnutie pásky v novej bratislavskej Nemocnici svätého Michala, ktorá patrí pod ministerstvo vnútra a nahradila vojenský a policajný špitál, si nenechal ujsť minister vnútra Robert Kaliňák ani premiér Robert Fico. Podľa nich je to dobrá správa pre všetkých pacientov, lebo nemocnica s poliklinikou má slúžiť širokej verejnosti, nielen pre silové zložky a politikov.

Naozaj pre všetkých?

Rozhodli sme sa teda vyskúšať, ako to funguje. Na internete má nemocnica uvedené dva telefonické kontakty na centrálnu ústredňu. Jedno telefónne číslo nefungovalo vôbec a na druhom ani pri opakovaných pokusoch nikto nedvíhal. Tak sme teda skúsili zavolať priamo do ambulancie všeobecného lekára, teda aspoň do tej, ktorá mala zverejnené číslo.

„Ste policajt, vojak, hasič?“ bola prvá otázka po zdvihnutí telefónu. Po zápornej odpovedi sme sa dozvedeli, že ambulancia je plná a nových pacientov neberie. Urobili sme teda ďalší pokus. Skúsili sme odbornú ambulanciu.

„Pán doktor má plno, ale skúste vedľajšiu ambulanciu,“ uviedla nám sestrička. Tak do tretice. „Vy ste civil? No tak, poprosím, zavolajte o týždeň až dva, lebo ani nám to nie je jasné, či budeme brať ľudí zvonka, alebo nie. Musíme sa na tom ešte dohodnúť,“ znela už trochu obsiahlejšia odpoveď sestry z vedľajšej ambulancie. Skúsili sme to ešte zopárkrát, ale scenár bol vždy rovnaký. Buď nikto nedvíhal, alebo mali plno, alebo treba počkať.

Pri strihaní pásky premiér vyhlásil, že iba desať percent kapacít bude vyčlenených pre silové zložky a zvyšných 90 percent bude otvorených pre širokú verejnosť.

„Máme tu dnes k dispozícii 120 lôžok, ktoré sa dajú rozšíriť až na 140. Rád som si vypočul správu, že je záujem rezortu pokračovať vo výstavbe, pretože je tu jeden priestor, kde by sa dala postaviť druhá etapa takejto modernej nemocnice, čím by sa rozšírila kapacita prakticky na 240 až 250 lôžok, čo už je veľmi slušná nemocnica z hľadiska kapacít,“ povedal Fico.

Na našu opakovanú otázku nám ministerstvo vnútra tvrdilo, že nová nemocnica nebude určená iba pre vybraných ľudí. „Pacient, ktorý chce chodiť do Nemocnice svätého Michala, si musí priniesť kartu k všeobecnému lekárovi tejto nemocnice. Voľná kapacita je asi pre 16-tisíc pacientov,“ uviedla Marta Fabianová z ministerstva vnútra.

„Júj, môj zlatý. Viete, koľko pacientov majú naši lekári? Všade plno,“ znela jedna z odpovedí po zavolaní do ambulancie s otázkou, či by sa dalo dostať skorší termín na vyšetrenie, keďže sú nové zariadenie.

Napriek slávnostnému otvoreniu nemocnica ešte nefunguje naplno. „Obsadenosť lôžkovej časti je 33 percent,“ uviedla Fabianová a dodala, že v priebehu nasledujúceho týždňa už vraj začnú operovať. Dovtedy plánujú, že im bude s pacientmi pomáhať ružinovská nemocnica.

Za päťdesiat

Špitál svätého Michala postavili v priebehu dvoch rokov zhruba za 33 miliónov eur. Ďalších takmer 23 miliónov stálo podľa zverejnenej zmluvy zdravotnícke vybavenie, ktoré komplet na kľúč dodávala jediná firma, E-BA tpz.

„Po prehliadke niektorých priestorov môžeme naozaj skonštatovať, že je to najmodernejšie zdravotnícke zariadenie, aké si vieme predstaviť, vrátane najmodernejších technológií, ktoré má táto nemocnica k dispozícii,“ povedal na otvorení premiér Fico.

Dobre informovaný zdroj blízky vedeniu nemocnice uviedol, že pri rokovaní o cenách s dodávateľom mali od ministra vnútra Roberta Kaliňáka jednoznačné zadanie.

„Prístroje a vybavenie mala nemocnica nakúpiť za normálne ceny a v každom prípade sa vyhnúť kadejakým sprostredkovateľom, ktorí si dávajú vysoké prirážky,“ uviedol jeden z členov tímu, ktorý zariaďoval nemocnicu.

Pri pohľade na zverejnenú zmluvu napríklad toľko spomínané CT kúpili za 1,5 milióna a prístroj na magnetickú rezonanciu takmer za dva milióny eur, no vzhľadom na konkrétne typy ide zhruba o bežné ceny.

Pri dohadovaní cien za zdravotnícke zariadenia im však asi ušli ceny za nábytok. Zásobník papierových utierok za 300 eur je už pomerne vysoká cena a určite existuje lacnejšia alternatíva. A to ich kupovali 217, čo dáva 65 100 eur iba za zásobníky.

Ani plastový odpadkový kôš za 180 eur asi nie je extra výhodný obchod. A tých kupovali až 472 kusov, teda iba za odpadkové koše zaplatili takmer 85-tisíc eur.