Nelegálne osady vznikajú zoskupením niekoľkých totálne chudobných - zväčša osadníkov. A to z celého okolia. Mesto ich oficiálne eviduje na svojom území jedenásť. Pripúšťa však, že ich počet sa mení zo dňa na deň.

Rozrastajú sa

„V minulosti bolo s osadníkmi spájané len niekoľko lokalít v Košiciach. Samozrejme, Luník IX, potom Vodárenská ulica, značná časť ich žila priamo v centre Košíc - v rozbitých a zdevastovaných historických domoch. Dnes je situácia úplne iná,“ vysvetľuje Ivan Hriczko.

Ich počet a trvanie osady závisí aj od vlastníka pozemku. Ak mu na ňom prekážajú, jednoducho ich vyhodí a pozliepané biedne príbytky zrovná so zemou. A osadníci? Vytvoria si novú osadu - o pár kilometrov ďalej.

Mašličkovo

Najznámejšou osadou je Mašličkovo. Vznikla po búraní staticky narušených bytoviek na Luníku IX. Paradoxne, na Luníku IX takmer nik z obyvateľov Mašličkova nemal trvalý pobyt.

„Tiahne sa od Luníka IX popri hlavnom štvorprúdovom ťahu až k mestskej časti Pereš. Ešte chvíľu a budú mať chatrče v záhradách miestnych boháčov,“ vraví Ivan Hriczko. Nelegálna osada dostala názov podľa prvých obyvateľov. „Rodina, ktorá sa tam usídlila ako prvá, boli Mašľárovci. Žijú tam doteraz. Terénni sociálni pracovníci osadu tak nazvali a uchytilo sa to. Inak, tie chatrče majú v súčasnosti popisné čísla a riadne im tam chodí aj pošta,“ prezrádza ďalej.

Rudolf Felšöci

V smere na Prešov: Roky rokúce zaberajú územie záhradkárskej oblasti, i neobývanej časti nad rýchlostnou komunikáciou v smere k cintorínu. Foto: Rudo Felšöci

Snažia sa im pomôcť

A skutočne, v osade neďaleko Luniía IX žije približne 250 osadníkov asi v šestnástich chatrčiach. Svoju aglomeráciu majú rozdelenú na tri časti. V tej prvej žijú pomaly už sedem rokov prví obyvatelia, tí „najčerstvejší“ žijú v tretej časti.

Mesto, tak ako v ostatných osadách, situáciu v Mašličkove monitoruje a snaží sa ju riešiť. No nie je to jednoduché, pretože ďalšia osada môže na hociktorom mieste v Košiciach vyrásť zo dňa na deň.

Rozrastá sa: Mesto sa osadu snaží zlikvidovať. Ponúkli obyvateľom Mašličkova, aby si opravili byty na Luníku IX a nasťahovali sa tam. Foto: Rudo Felšöci

Osadu Mašličkovo sa kompetentní snažia okresať. Ponúkli obyvateľom osady, aby si opravili byty na Luníku IX a nasťahovali sa tam. „Sedem rodín ponuku mesta prijalo, do svojpomocne opravených bytov sa presťahovali a svoje pôvodné nelegálne obydlie zbúrali. K riešeniu tohto nelegálneho osídlenia významnou mierou prispejú aj ďalšie rozpracované zámery – výstavba kontrolovaného bývania, svojpomocná a samofinancovaná výstavba domov a zriadenie pobytových sociálnych služieb na Sídlisku Luník IX,“ upresnila hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová.

K plnším kontajnerom

Mesto eviduje najmenej jedenásť osád. „Mesto Košice má prehľad o tom, koľko ľudí v jednotlivých osadách žije. Napríklad v najväčšej nelegálnej osade, v Mašličkove, je to 250 ľudí, v dvoch malých iba po šesť. Sú to aj ľudia, ktorí nemajú v Košiciach trvalý pobyt,“ vysvetľuje Šnajdárová.

Nesmie chýbať: Mnohokrát bez elektriny, no televízor so satelitom v chatrči majú. Často na autobatériu. Foto: Rudo Felšöci

Dôvod, prečo sa osadníci ťahajú do osád v Košiciach, je podľa odborníka na migráciu rôzny. No prevláda jeden základný. „Pud prežitia. Jednoducho košické kontajnery sú plnšie a bohatšie, ako tie v okolí Košíc. Čo viem, tak v Mašličkove bola aj rodina z Trebišova. Práve tí bez okolkov povedali, že v košických kontajneroch toho nájdu podstatne viac,“ vysvetľuje Ivan Hriczko.

Každá dedina má svoju osadu

Hriczko poukazuje na fakt, že najväčší okres na Slovensku, Košice okolie, je plný Rómov. A to najmä chudobných. „Keď si to tak vezmete, takmer každá dedina v tomto okrese má svoju osadu. Poniektoré dokonca aj dve-tri. V takých Rankovciach je zo 700 obyvateľov 600 osadníkov, v Kecerovciach je z 3000 ľudí 2400 Rómov, vo Vtáčkovciach je z tisíc obyvateľov až 950 Rómov. Do Košíc to ďaleko nemajú. Tak sa jednoducho zoberú a svojich pár handier si presťahujú bližšie k väčšiemu počtu kontajnerov,“ objasňuje situáciu ďalej Ivan Hriczko.

Podľa neho by celý rómsky problém s negramotnosťou a chudobou vyriešil systém „kibucov“.

Popisné čísla: Chatrče v Mašličkove majú aj svoje čísla. Podľa Ivana Hriczka kompetentní i polícia presne vie, kto, kde v osade žije. Foto: Rudo Felšöci

Právny oriešok

Mesto Košice situáciu pozná, no zároveň dodáva, že boj s nelegálnymi osadami nie je jednoduchý. „Likvidácia nelegálnych osád je právne mimoriadne zložitá a limitovaná vlastníctvom pozemkov, na ktorých takéto osady vznikajú. Stavebné úrady nemôžu účinne zakročiť, pretože stavebný zákon im to neumožňuje. Samospráva prakticky nemá možnosť likvidovať objekty, ktoré osoba, respektíve rodina vyhlási za svoje,“ dodáva na záver Linda Šnajdárová.

Aktuálne osady v Košiciach

 1. Záhradkárska lokalita Jazerná č. 3 v priemyselnej časti Mestskej časti Košice – Juh.
 2. Záhradkárska lokalita Jarmočná pri Malej stanici v MČ Košice - Juh.
 3. Záhradkárska lokalita Pri bitúnku v MČ Košice - Juh.
 4. Osada pri firme Pema, na ulici Pri Prachárni č. 20, v MČ Košice - Juh.
 5. Osada v lokalite pri Myslavskom potoku oproti OC Optima v MČ Košice - Barca.
 6. Osada v lokalite Moňov potok na východnej strane diaľničného privádzača v smere Prešov v MČ Košice - Sídlisko Dargovských hrdinov.
 7. Osada Mašličkovo v MČ Košice – Sídlisko Luník IX.
 8. Osada v lokalite Lubina v MČ Košice – Sídlisko Nad jazerom.
 9. Osada v lokalite Vyšný dvor v MČ Košice - Krásna.
 10. Osada v lokalite Majetkár v MČ Košice – Sídlisko Ťahanovce.
 11. Osada v lokalite Čičky – majer v MČ Košice - Sever.