Tip na článok
Filip (na snímke vľavo), Syn Róberta Okoličányho (vpravo), má na krku viacero obvinení vrátane vydierania.

Košická "bejbymafia": V šľapajách Okoličányho pokračuje jeho synáčik

Róbert Okoličány, neprávoplatne odsúdený na doživotie, sa so synom Filipom obklopil jeho rovesníkmi a začal opäť úradovať.

Galéria k článku (8 fotografií )
Podporil brata v cudzine: Políciou sledovaný Filip Okoličány išiel na šampionát do Kanady s rodinou a priateľkou.
Okoličányovci: Zľava Dávid, Filip, exmanželka a hlava rodiny Róbert.
Hrdý otec: Obávaný muž košického podsvetia prišiel za synom Dávidom aj do Bratislavy, kde bronzovú reprezentáciu do dvadsať rokov vítal Peter Pellegrini.

Mojím snom je vyprevadiť syna na nejakú prestížnu školu - právnickú, ekonomickú alebo na diplomaciu -, najradšej niekde v Anglicku. Myslím, že môj syn na to má - nie preto, že je môj syn. Viem ho motivovať, - tieto slová vyslovil obávaný muž košického podsvetia Róbert Okoličány krátko po prepustení z dlhoročnej väzby v roku 2008.

Jeho predstavy o budúcnosti staršieho syna Filipa zneli pôsobivo, no ubehli roky a zostali iba prázdne reči. Z Filipa sa nestal úspešný študent práva, ekonómie ani diplomacie.

Všetko nasvedčuje tomu, že nádejný poslucháč prestížnej anglickej školy sa vybral v ockových šľapajach. A nie sám, ale s partiou košických výrastkov, ktorú podľa polície riadil práve vydarený tato Róbert Okoličány.

Detská mafia?

O Filipovi Okoličánym, synovi muža považovaného za bosa jednej z najnebezpečnejších zločineckých skupín východného Slovenska, bude verejnosť zrejme ešte počuť. Nie však v súvislosti s výnimočnými študijnými úspechmi.

Jablko totiž nepadlo ďaleko od stromu, čo potvrdzuje i minulotýždňový policajný zásah - ozbrojené komando zadržalo Filipa Okoličányho spolu s vrstovníkmi a otcom Róbertom. Banda „hrubokrkých chlapcov“ vo veku od dvadsaťjeden do dvadsaťtri rokov pracovala podľa polície na pokyn Róberta Okoličányho.

Muž, ktorý podľa obžaloby vraždil a dával vraždiť, ich zrejme ohuroval historkami zo svojich mladých čias, keď sa na zastrašovanie podnikateľov používali päste, bejzbalové palice a vyhrážky smrťou. Ako inak si možno vysvetliť primitívne mafiánske prežitky, pre ktoré skončili členovia Okiho „bejbymafie“ vrátane syna Filipa s putami na rukách?

Čítajte viac:

Tajomstvo bronzového hokejistu! Otec je považovaný za bosa podsvetia

Ako za starých čias

S agresívnym zastrašovaním od partie košických výrastkov sa podľa polície stretol podnikateľ, keď sa chcel zúčastniť na dražbe nehnuteľností v hodnote šesť miliónov eur na Starej prešovskej ceste v Košiciach.

Mladíci na čele s Filipom Okoličánym sa podľa obvinenia vybrali vlani v októbri pred budovu, kde mala dražba prebehnúť. Podnikateľ, ktorý mal o budovy záujem, sa však nemohol na nej zúčastniť. Okiho „bejbymafia“ ho tam jednuducho nepustila.

„Filip O. (21), František G. (22), Patrik K. (22), Jakub M. (22) a Lukáš I. (23) mali na pokyn Róberta O. zabrániť účasti na tejto dražbe jej účastníkom tak, že sa postavili pred vchody do budovy a aktívnym pohybom, odstrkávaním a vyhrážkami bránili viacnásobným pokusom o vstup do budovy,“ informoval policajný hovorca.

Z obavy, že otec so synom a jeden z mladíkov by mohli pokračovať v páchaní trestnej činnosti, poslal sudca trojicu do väzby. Všetkým šiestim obvineným členom organizovanej skupiny hrozí za obmedzovanie osobnej slobody a machinácie pri verejnom obstarávaní a dražbe až osemročné väzenie.

Vydieranie

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa podarilo zistiť, že Filip Okoličány mal opletačky s políciou aj v minulosti. Dokonca bol vo väzbe, z ktorej ho prepustili iba deň pred veľkým zatýkaním v Košiciach. Svojho času nádejný študent je tak navyše obvinený z vydierania.

Podľa policajného zdroja došlo k vydieraniu začiatkom apríla na Rooseveltovej ulici v Košiciach, keď Filip Okoličány s dvoma kamarátmi pýtal od mladíka z Košíc dvetisíc eur pod hrozbou smrti. Dôvodom bol údajne zmarený obchod.

Nezostalo však iba pri vyhrážkach, ale došlo aj na činy. Prípad Filipa Okoličányho tak pripomína mladé časy jeho otca. „Na čerpacej stanici pristúpil k autu, v ktorom sedel poškodený. Toho začal biť, kopať a požadoval vyplatenie sumy dvetisíc eur, na čo mu poškodený dal dva kusy päťeurových bankoviek. Poškodenému spôsobil poranenia tváre a hrudníka,“ uviedol Milan Filičko z košickej prokuratúry.

Policajti zadržali Filipa Okoličányho už v apríli a žiadali väzbu. Okresný súd v Košiciach väzbu odobril, no krajský súd na základe sťažnosti obvineného rozhodol o jeho prepustení na slobodu.

Čítajte viac:

Náhoda? Aj v roku 2013 sa chybou súdov dostali na slobodu veľké ryby

Filip sa podal na otca

Róbert Okoličány žil až do minulotýždňového zadržania vo vile na Karlovarskej ulici v Košiciach spolu so synmi a s ich matkou. V košickej vilovej štvrti boli jeho susedmi špičkoví manažéri i úspešní majitelia prosperujúcich spoločností, bývalý primátor aj sudcovia. Zdalo sa, že Okoličány sa chce košickej smotánke vyrovnať aspoň cez svojich synov.

Ako však ukazujú udalosti posledných dní, v prípade staršieho syna Filipa to nebude jednoduché. Človek, ktorý o rodine Okoličányovcov čo-to vie, vníma slová hrdého otca o údajnej Filipovej inteligencii ako výmysel. „Nikdy nemal hlavu na učenie, preplo mu z toho, aké má meno,“ tvrdí náš zdroj.

Filip podľa neho skúšal zápasenie i zmiešané bojové umenie, no pri ničom dlhšie nevydržal. „Vôbec ma neprekvapuje, že skončil za mrežami. Myslím si, že v tomto prípade zavaril tatkovi práve on.“ Zároveň upozorňuje, že Dávid je úplne iný. „Je šikovný hokejista, ľudia si ho vážia,“ dôvodí.

Nádejný brankár

Zatiaľ čo Filip sedí spolu s otcom vo väzbe, Okoličányho druhý syn Dávid žne hokejové úspechy, za ktoré vďačí, ako pred časom sám priznal, práve neslávne známemu otcovi. Nateraz posledným Dávidovým úspechom je bronzová medaila z majstrovstiev sveta do dvadsať rokov z Kanady, kde ho bol povzbudzovať aj otec Róbert Okoličány.

Muž obžalovaný z viacerých vrážd sa síce pre hmotnú núdzu nezúčastňuje na súdnych procesoch, no nemá problém vycestovať do Kanady. A nielen on. Ako sa nám podarilo zistiť, na šampionáte v Kanade bol aj jeho starší syn Filip Okoličány, v tom čase sledovaný políciou pre vyčíňanie na košickej dražbe.

Týždenník PLUS 7 DNÍ už začiatkom januára upozornil, že finančná mizéria, ktorou sa Róbert Okoličány oháňa pred súdmi, akosi nejde dohromady s jeho životným štýlom. Už len pobyt v Kanade určite nie je lacná záležitosť.

Keď sme sa Okoličányho pýtali, kde vzal na drahý výlet, odbil nás otázkou: „A čo keď mi cestu zaplatila bývalá manželka?“ Svojho času obávaný muž košického podsvetia však nebol iba na šampionáte v Kanade.

Nenechal si ujsť ani pohľad na syna s bronzovou medailou na krku pri prílete do Bratislavy. Pyšný otec sa počas uvítacieho ceremoniálu držal ďalej od objektívov. Prikrčený, so zdvihnutým golierom na bunde, postával v blízkosti jedného z trojice najvyšších ústavných činiteľov Pellegriniho bez toho, aby si to všimla ochranka.

Kto je Róbert Okoličány?

Skôr ako sa stal z Róberta Okoličányho starostlivý otec, robil šoféra bratrancovi, nebohému Karolovi Kolárikovi, označovanému koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia za bosa košického podsvetia. Neskôr sa vraj pohádali, nadobro sa rozišli a Oki začal robiť na vlastnú päsť.

„Okoličány bol šéfom košického podsvetia. Zločineckú skupinu zosnovali v lete 2000 v Košiciach. Zameriavala sa na vydieranie, úžerníctvo a vraždy,“ povedal pred súdom chránený svedok Görcsös, člen skupiny.

Okoličányho šestnásťčlenná zločinecká skupina podľa obžaloby päť rokov vydierala košických podnikateľov, kradla autá, vyvolávala potýčky, mlátila protivníkov bejzbalovými palicami a lámala im kosti sekerami. Na krku má päť vrážd, tri pokusy o vraždu a ťažké ublíženia na zdraví.

Okoličányho skupinu rozbili policajti v roku 2005, po vražde šéfa konkurenčnej košickej skupiny Jozefa Estóka. Za najbrutálnejšie činy dostal Okoličány vo februári 2009 od vtedajšieho Špecializovaného trestného súdu doživotný trest.

Senát Najvyššieho súdu v zložení Jozef Kander, Jana Serbová a predseda Milan Karabín však vo februári 2010 zrušil verdikt v plnom rozsahu.

Kauzu Okoličányho gangu vrátil späť, prikázal spojiť štyri samostatné konania do spoločnej trestnej veci a nanovo vypočuť šesťdesiat svedkov.

Pre možnosť, že by sa Okoličány s kumpánmi dostal po uplynutí väzby na slobodu, zvolal parlament mimoriadnu schôdzu a schválil novelu Trestného poriadku. Vyplýva z nej, že u páchateľov mimoriadne závažných zločinov, za ktoré možno uložiť trest odňatia slobody dvadsaťpäť rokov alebo doživotie, možno predĺžiť maximálnu lehotu väzby o jeden rok, teda až na päť rokov.

Ani to však nepomohlo. Odročovaním súdnych pojednávaní pre rôzne dôvody smeroval Okoličány predsa len na slobodu. Sudca ho prepustil po tom, čo v júli 2012 uplynula maximálna lehota trvania väzby.

VIDEO Plus 7 Dní