Tip na článok
Jaromír Jezný sa k niektorým myšlienkam scientológov otvorene hlási.

Košická spoločnosť má platnú bezpečnostnú previerku. Jej šéf sympatizuje so scientológmi

Spoločnosť Jaromíra Jezného, ktorý priznal kontakty so scientológmi, má bezpečnostnú previerku NBÚ. Používa štát dvojaký meter?

Galéria k článku (4 fotografie )
Preverený: Národný bezpečnostný úrad vydal previerku Jezného firme, hoci Robert Fico v prezidentskej kampani tvrdil, že scientológovia o previerky prichádzajú.
V roku 2007 podporil scientológov aj Európsky súd pre ľudské práva, keď vyhlásil, že sú chránení Európskou dohodou o ľudských právach.
Hrozba: Jezného firma analyzovala riziká jadrovej sabotáže.

Robert Fico v uplynulých týždňoch predvolebnej kampane intenzívne používal scientologickú kartu na svojho rivala Andreja Kisku. Neustále zdôrazňoval, že spojenie so scientológmi je bezpečnostné riziko pre štát a tiež dôvod, prečo viaceré firmy stratili bezpečnostnú previerku.

Dokonca pripustil, že jeho vláda sa pokúsi obmedziť prístup prezidenta k utajovaným informáciám, ak sa do Prezidentského paláca dostane Andrej Kiska, ktorému scientológovia vydali vo svojom vydavateľstve knihu.

Spoločnosť ZTS VVÚ Košice má však platnú bezpečnostnú previerku na stupeň dôverné, a to až do decembra 2018, aj keď na jej čele stojí generálny riaditeľ Jaromír Jezný. Ten pre PLUS 7 DNÍ priznal sympatie s viacerými myšlienkami scientológie, najmä v oblasti riadenia ľudí a manažmentu firmy.

NBÚ mlčí

„Z dôvodu zákonnej prekážky sa Národný bezpečnostný úrad nemôže vyjadrovať ku konkrétnym bezpečnostným previerkam,“ reagovala hovorkyňa úradu Blažena Zimanová.

Neodpovedala tak na otázku, ako je možné, že ZTS VVÚ má previerku na vyšší stupeň utajenia - dôverné, keď podľa slov Roberta Fica aj Slovenskej informačnej služby sa kontakty na scientológov považujú za bezpečnostné riziko a viaceré firmy z tohto dôvodu previerku stratili.

„Evidentne tu štát používa dvojaký meter,“ hovorí bezpečnostný analytik Milan Žitný. Pripomína, že v roku 2002 štát jednu spoločnosť vylúčil z možnosti podieľať sa na budovaní miliardového projektu siete Govnet z dôvodu, že jej predstavitelia prešli manažérskym kurzom Business Success, za ktorým stáli scientológovia. „Veľmi by ma teda zaujímalo, čo sa odvtedy zmenilo. Prečo sa to vtedy považovalo za bezpečnostné riziko a dnes už nie,“ hovorí Žitný.

V konkrétnom prípade si ZTS VVÚ pre nedostatok dôverných informácií netrúfa hodnotiť, či by firma mala previerku stratiť, ale vo všeobecnosti považuje kontakty so scientológmi za problematické.

„Osobne by som veľmi váhal, či takejto spoločnosti bezpečnostnú previerku vydať, pretože scientológov považujem za nebezpečných. Stačí sa pozrieť na test osobnosti, ktorému podrobujú svojich členov a záujemcov o ich kurzy. Pýtajú sa ich tam na také intímne detaily, že je to v rozpore so zákonom o ochrane osobných údajov."

"Vytiahnu z ľudí informácie o ich zdravotnom stave, sexuálnej orientácii, o rôznych životných zlyhaniach a nedostatkoch. Tak identifikujú ich slabosti, hriechy a následne im ponúknu možnosť absolvovať drahý kurz, aby sa všetkých pokleskov zbavili. To všetko sa dá považovať za manipuláciu a porušovanie zákona, čo potvrdzujú mnohí bývalí scientológovia, ktorí zo sekty ušli,“ tvrdí Žitný.

Bezpečnostný analytik Ivo Samson to vidí inak. „Dôležité je individuálne preveriť spoľahlivosť takejto firmy a jej predstaviteľov. Nemožno ich paušálne vyradiť z hry len z dôvodu príklonu k scientologickej cirkvi.“

Čítajte viac:

Fikcia: Kiska je vo väzbe, v aute prevážal scientologický symbol!

Sme normálna cirkev

„Či už sa to niekomu páči, alebo nie, scientológia je náboženstvo, ktoré v 184 štátoch sveta združuje približne desať miliónov členov a priaznivcov,“ reaguje na kritiku Jiří Vondráček, hovorca scientológov pre Česko a Slovensko.

Argumentuje najmä viacerými súdnymi rozhodnutiami o tom, že scientológia je riadna cirkev a diskriminovať jej členov predstavuje zásah do náboženskej slobody. Takéto verdikty v poslednom čase padli v Holandsku, vo Veľkej Británii i v Nemecku. V roku 2007 podporil scientológov aj Európsky súd pre ľudské práva, keď vyhlásil, že sú chránení Európskou dohodou o ľudských právach.

Na tvrdenie, že scientológovia sa snažia nebezpečne infiltrovať do štátnych zložiek a svojimi členmi manipulujú, reagoval Vondráček slovami: „Nikto zatiaľ nepoložil na stôl jediný dôkaz, že ktorýkoľvek scientológ na Slovensku by bol usvedčený z takéhoto konania.“

Všetko v poriadku

Košická firma Jaromíra Jezného realizovala aj zákazku pre Úrad jadrového dozoru, čo je strategické odvetvie veľmi citlivé na bezpečnosť. Išlo o analýzu rizík pri ochrane jadrových materiálov a zariadení, špecificky v prípade krádeže alebo sabotáže.

„Úrad pri výbere spolupracujúcich firiem neprihliada na náboženskú, politickú alebo sexuálnu orientáciu predstaviteľov týchto firiem. Riadime sa len odbornosťou, referenciami a cenovou ponukou,“ potvrdila hovorkyňa úradu Zuzana Hosťovecká.

Dodala, že hoci košická firma má bezpečnostnú previerku, v tomto prípade ju nepotrebovala, pretože „pri riešení úlohy nebolo potrebné poskytnúť utajované ani citlivé informácie“.

Jaromír Jezný pre PLUS 7 DNÍ potvrdil svoje sympatie k scientológom, ktorí mu vydali aj knihu. „Nestotožňujem sa vo všetkom so scientológmi, ale páčia sa mi mnohé ich názory na riadenie ľudí, odmietanie korupcie, podpora filantropie a vôbec pohľad na spoločnosť,“ vyhlásil Jezný.

VIDEO Plus 7 Dní