Tip na článok
Park od súkromného pozemku oddeľuje plot.

Košický mestský park začína pripomínať luxusnú záhradu pre vyvolených

Košičanov dráždi výstavba hotela a podzemného parkoviska v tesnom susedstve mestského parku, ktorý má slúžiť verejnosti.

Galéria k článku (9 fotografií )
Košice: Vo vychytenej lokalite v centre mesta stavia súkromná spoločnosť City Park Center.
Prominentný sused: V polyfunkčnom dome patriacom súkromnej spoločnosti býva aj expredseda parlamentu Pavol Paška.
Park od súkromného pozemku oddeľuje plot.

Mestský park v centre Košíc nedá domácim spávať. Najprv si museli zvykať, že park, ktorý využívali najmä pri prechode z hlavnej stanice do historického centra, je oplotený, dá sa doň vojsť len na určitých miestach a o desiatej hodine večer sa zamyká.

V budúcnosti by mali v susedstve pribudnúť ďalšie objekty. Mestský park, ktorý má byť ozdobou mesta a slúžiť všetkým, začína pripomínať luxusnú záhradu pre vyvolených, financovanú z peňazí všetkých daňových poplatníkov.

Zmena možná

Akciová spoločnosť City Park Club vybudovala v minulosti na hranici košického mestského parku polyfunkčný športovo-rekreačný objekt. Tento názov však vôbec nebráni faktu, že v ňom bývajú vyvolení, napríklad bývalý predseda parlamentu Pavol Paška s manželkou či podnikateľ a predseda predstavenstva spoločností City Park Club a City Park Center Dušan Mach.

Vo vychytenej lokalite v centre mesta, kde podľa územného plánu nemožno stavať súkromné byty, ale iba zariadenia pre širokú verejnosť - preto ten poetický názov polyfunkčný športovo-rekreačný objekt pre dom, v ktorom býva i Paška -, tentoraz stavia akciová spoločnosť City Park Center.

Patrí jej pozemok s rozlohou 12-tisíc štvorcových metrov, ktorý je od parku oddelený plotom a označený ako stavenisko. Na pozemku sa nachádza bývalý krasokorčuliarsky areál v secesnom štýle, ktorý dal v roku 1909 postaviť Košický korčuliarsky a tenisový spolok.

Po dokončení rekonštrukcie by mal slúžiť ako reprezentačný objekt, kde sa budú usporadúvať bály, nedeľné tanečné popoludnia a čaje o piatej. Postupne by malo na lukratívnom mieste vyrásť podzemné parkovisko približne pre deväťdesiat vozidiel a oficiálne relaxačno-športové centrum s tenisovými kurtmi, ktorého súčasťou bude aj hotel vyššieho štandardu.

Pre smotánku?

Mnohí Košičania sa však obávajú, že aj najnovšie staviteľské počiny budú slúžiť len úzkej skupine ľudí. Podobne ako spomínaný polyfunkčný objekt. Oficiálne sú síce v budove iba apartmány určené na krátkodobé ubytovanie, no realita je iná. Stabilnú strechu nad hlavou tu našli viacerí prominentní Košičania.

„Nikde nie je napísané, že hotel vyššieho štandardu, ktorý je tiež určený na krátkodobé ubytovanie, nebude svojim stálym ‚hosťom‘ poskytovať rovnaké výhody ako polyfunkčný objekt na lukratívnej adrese Mestský park č. 1,“ upozorňuje jeden z Košičanov.

„Park sa na noc zamyká, no obyvatelia polyfunkčného domu môžu ísť doň aj po desiatej hodine večer. Vedie tam jeden zo vstupov do domu. Z tej časti, kde majú vstup autami, je pre ostatných zákaz vjazdu. Dávno využívané parkovisko odtiaľ úplne zmizlo a je tam pešia zóna,“ netají rozhorčenie.

Dobre strážené

Mestský park v Košiciach je už dlhší čas obohnaný vysokým plotom a vstupy sa o desiatej hodine večer zamykajú. Na poriadok dohliada mestská polícia, ktorej slúži kamerový systém. V areáli hliadkuje aj Správa mestskej zelene. Bezpečnosť a ochranu platenú z peňazí daňových poplatníkov si tak užijú aj obyvatelia polyfunkčného objektu. Podobne to bude platiť pre návštevníkov budov vo výstavbe.

Väčšina Košičanov na zamknutý mestský park hromží. Prekáža im, že po desiatej hodine večer ho nemôžu využívať ako prirodzenú spojnicu z centra mesta na stanicu, ktorou bol odvtedy, ako postavili stanicu. Mesto si plot i kamery pochvaľuje. Vraj držia krok so svetom.

Podľa magistrátu je plotom obohnaný aj Central park v New Yorku či Luxemburské záhrady v Paríži. Mestský park stojí na mieste niekdajších vaňových kúpeľov, ktoré postavili v roku 1820 a celé desaťročia ho využívali Košičania ako miesto na relax. „Chodili sme tam najmä v nedeľu na promenády, počúvali živú hudbu, korčuľovali a hrali tenis,“ spomína dôchodkyňa Anna.

VIDEO Plus 7 Dní