Tip na článok
Kosti pri Auparku: Zdokumentovali muži zákona bez archeológov, lebo sa im vraj nedovolali. Tí oponujú, že ich k nálezom neprizvali.

Kosti nájdené v Košiciach rozhádali policajtov a archeológov

Namiesto pracovníkov pamiatkového úradu nastúpila polícia, ktorá kostrové nálezy v Košiciach odniesla na ďalšie skúmanie a začala trestné stíhanie za zabitie. Vraj sa pracovníkom pamiatkového úradu nedovolali.

Galéria k článku (4 fotografie )
Finišuje sa: Stavebné práce v niektorých častiach musia byť dokončené aj pre Medzinárodný maratón mieru, ktorý sa koná začiatkom októbra.
Zabetónované: Pamiatkari potvrdili, že pri Auparku sa nachádza vojnový hrob.
Richard Raši: Primátor Košíc verí, že sa všetko stihne načas a mesto neprídene o eurofondy.

Rekonštrukcia električkových tratí v Košiciach, ktorá pred časom vyvolala nevôľu verejnosti, ide do finále. Vedenie mesta chce stoj čo stoj dodržať termíny, keďže väčšinu peňazí na projekt za takmer štyridsať miliónov eur by mala preplatiť Európska komisia.

Čo tam po nejakých drobnostiach, ako sú kostrové nálezy staršie viac ako šesťdesiat rokov, ktoré by mohli celú stavbu zdržať. V hre je oveľa viac ako nejaká zaprášená minulosť a termíny treba dodržať.

Navyše, keď sa už opakovane predlžovali. Pôvodne mali byť rekonštrukčné práce hotové do konca júla, neskôr termín natiahli na záver septembra.

Podľa najnovších informácií požiadalo konzorcium zhotoviteľov stavby, prešovská Dúha a poľský ZUE, o ďalšie posunutie termínu na 25. októbra. Metropola východu je v podobnej situácii ako Bratislava, ktorú tlačí rekonštrukcia Starého mosta. Ak mestá nestihnú dokončiť projekty v stanovených termínoch, prídu o európske peniaze.

Ružové okuliare?

Rekonštrukcia električkových tratí, oficiálne IKD Námestie Maratónu mieru - Staničné námestie, vyjde podľa projektu na 39,94 milióna eur. Z toho osemdesiatpäť percent by mala preplatiť Európska komisia, desať percent uhradí štát a zvyšných päť percent zaplatí mesto. Projekt musí byť aj s vyúčtovaním uzavretý do konca roka.

Košickí radní páni si nepripúšťajú, že by sa niečo „pokazilo“, termíny sa nedodržali a Košice by museli projekt zacvakať z vlastného vrecka. „Mesto Košice nemá žiadny dôvod na to, aby sa muselo touto otázkou zapodievať,“ píše sa v stanovisku košického magistrátu.

Nikoho z vedenia mesta zrejme netrápi, že zhotovitelia stavby požiadali o ďalšie predĺženie termínu - namiesto 28. septembra chcú projekt odovzdať 25. októbra.

Košický primátor, smerák Richard Raši, v minulosti obhajoval projekt tým, že Košice dostali šancu čerpať eurofondy, a tak ju jednoducho využili.

„My nemáme toľko prostriedkov, aby sme si mohli dovoliť financovať to z nášho rozpočtu,“ vysvetľoval Raši na aprílovom mestskom zastupiteľstve. „Jednoducho ideme do toho, lebo sú to peniaze, ktoré by v budúcnosti nemuseli prísť,“ dodal.

Rozčarovanie Košičanov z večného čakania v zápchach a z meškajúcich spojov MHD však bolo podstatne väčšie, ako radní čakali. Zo všetkých strán sa valila kritika a ľudia kontrolovali práce dodávateľských firiem. Rozčuľovalo ich, že práce stagnujú a rekonštrukcia sa naťahuje.

Miroslav Remeta, ktorý vystupuje ako majiteľ Dúhy, sa začiatkom júna dušoval, že rekonštrukčné práce uzavrú do konca septembra. Ubezpečoval, že predĺženie termínu na september neohrozí čerpanie peňazí z eurofondov, keďže mesto ich musí zúčtovať do konca roka. Časový sklz vtedy vedenie Dúhy zdôvodňovalo viacerými faktormi.

Tvrdilo, že sa vyskytli nové skutočnosti, ktoré neboli zahrnuté v projektovej časti a ktoré projekt nemohol predpokladať. Popri technických problémoch sa spomínalo aj nájdenie kostrových pozostatkov, ktoré musela zdokumentovať polícia.

Čítajte viac:

Vzácny kostrový nález skončil na polícii. Archeológovia skoro odpadli

Keď sa dlho stavia, draho sa stavia

Zatiaľ nie je jasné, o koľko sa môže rekonštrukcia električkových tratí predražiť. Kompetentní tvrdia, že pri takom veľkom projekte bude táto čiastka zanedbateľná.

„Keď sa dlho stavia, draho sa stavia. Okrem toho to znervózňuje ľudí,“ poučil bývalý košický primátor a exprezident Rudolf Schuster ešte v máji Rašiho.

Ten pozval Schustera v rámci jedného z kontrolných dní na rozkopané električkové trate. Čiperný Schuster, odvolávajúc sa na svoju stavbársku prax, sa nedal odbiť tvrdeniami stavbárov, že ide o drobnosti. Ani on sa však nedozvedel presnú sumu, o ktorú sa môže pôvodná cena stavby zvýšiť.

Horúci zemiak

Časová a s ňou súvisiaca prípadná finančná tieseň zrejme môžu za prinajmenšom sporný postoj zodpovedných ku kostrovým ostatkom nájdeným v tesnom susedstve najväčšej mestskej pamiatkovej rezervácie na Slovensku. Horúci zemiak si tak dnes prehadzuje polícia a Krajský pamiatkový úrad Košice.

Zatiaľ čo nálezy obydlí mohli odborníci zdokumentovať, pri kostrových ostatkoch to už potrebné nebolo. Namiesto pracovníkov pamiatkového úradu nastúpila polícia, ktorá ich odniesla na ďalšie skúmanie a vo všetkých troch prípadoch začala trestné stíhanie za zabitie.

Polícia tvrdí, že pracovníkom pamiatkového úradu telefonovali, ale nedovolali sa im. Preto urobili obhliadku kostrových ostatkov bez nich. „Do budúcna by sme privítali, aby kompetentní z krajského pamiatkového úradu zabezpečili nepretržitú službu, aby bolo možné kontaktovať pracovníkov a zabezpečiť archeológov na miesto nálezu,“ neodpustila si košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Čítajte viac:

Praveké nálezy made in China: Falšovanie je dnes veľký biznis

Archeológovia oponujú, že ich z „bádania“ vynechali. „Archeológovia neboli prizvaní ku kostrovým nálezom pri Auparku ani na Strojárenskej ulici. Nálezy pozostatkov domov z devätnásteho storočia na Kuzmányho ulici a západne od Kuzmányho ulice skúmal, zachytával a dokumentoval Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied počas rekonštrukcie plynovodov.

Nálezy pozostatkov domov na križovatke Československej armády - Zimná ulica skúmala a dokumentovala Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach,“ hovorí Marcela Ďurišová z Krajského pamiatkového úradu Košice.

Pamiatkari vydali k projektu rekonštrukcie záväzné stanovisko pre konanie stavebného úradu a stanovili v ňom podmienky ochrany pamiatkového fondu, archeologických nálezov a archeologických nálezísk.

Ďurišová zároveň upozornila, že stavebníkovi nebola uložená povinnosť zabezpečiť vykonanie archeologického výskumu. Či bol porušený pamiatkový zákon a policajti mali nechať kostrové náleziská na obhliadku a skúmanie archeológom, nie je jasné.

Čaká sa na presné určenie času, kedy boli do zeme zakopané. Až to určí, či ide o obete zabitia s historickým podtextom, alebo nie. Vražda je premlčateľná Zabitie alebo vražda sú činy, ktoré náš trestný zákon považuje za premlčateľné. Stačí len dostatočne dlho počkať, kým uplynie zákonom stanovená lehota.

„Pri trestných činoch, za ktoré dovoľuje trestný zákon uložiť trest odňatia slobody na doživotie, je premlčacia lehota tridsať rokov. Tam, kde zákon umožňuje uložiť trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov, je premlčacia lehota dvadsať rokov. U mladistvých páchateľov sú tieto premlčacie lehoty kratšie,“ vysvetľuje zástupca krajského riaditeľa Policajného zboru v Košiciach Rudolf Pilarčík.

Podľa neho to však neznamená, že pri kostrových nálezoch starších ako tridsať či päťdesiat rokov, kde nie je vylúčené cudzie zavinenie, sa nepátra po príčinách smrti a páchateľoch. „Polícia tieto prípady riadne dokumentuje, vyšetruje a v závislosti od výsledkov vyšetrovania, teda či ide o násilnú smrť, alebo nie, aj archivuje,“ prezrádza ďalej Pilarčík.

Trestný zákon však pozná aj také skutky, na ktoré sa premlčacia lehota nevzťahuje. „Ide o trestné činy proti mieru, ľudskosti, terorizmu a vojnové trestné činy. Nemožno dopredu vylúčiť, že v súvislosti s nejakým kostrovým nálezom môže ísť o obeť niektorého z uvedených trestných činov, pri ktorých sa trestné stíhanie nepremlčiava,“ dodáva Pilarčík.

VIDEO Plus 7 Dní