V štandardnej demokracii západného typu by to mohlo vyzerať ako pranie peňazí, v slovenských pomeroch sa prokuratúra po krátkom vyšetrovaní prestala v roku 2006 o kauzu zaujímať. O to väčšie je teraz prek­vapenie, keď takmer po dvanástich rokoch sa prípad znovu otvára a vyšetruje ho špeciálny tím Gorila.

Milióny v kase

„Nemožno preukázať, že osoby, ktoré tvrdia, že dary SDKÚ neposkytli, tieto dary strane naozaj nedali. Strana si totiž svojich darcov eviduje a dary riadne zdanila,“ konštatoval v roku 2006 prokurátor, ktorý rozhodol o zastavení trestného stíhania vo veci. Čarovné vety, ktoré spochybňujú zdravý rozum tých, ktorých niekto evidentne dopísal do zoznamu k státisícovým sumám aj bez toho, aby ich boli vytiahli z vrecka. Pritom, keď sa vyšetrovanie v roku 2004 začalo, samotná SDKÚ priznala, že vo finančných správach má jedenásť sporných darcov, ktorí vraj stranu obdarovali sumou blížiacou sa k miliónu korún. Strana však tvrdila, že išlo o darcov, ktorí mali záujem vyvolať škandál, pretože zo strany odišli po konflikte.

Doba „kešu“: Od ľudí spojených s Autotrendom dostal desaťtisícové dary v hotovosti aj Daniel Lipšic a jeho politické štruktúry.
Doba „kešu“: Od ľudí spojených s Autotrendom dostal desaťtisícové dary v hotovosti aj Daniel Lipšic a jeho politické štruktúry.
Zdroj: TASR

„Pána Hudeca som nikdy v živote nestretol. Neviem, ako vyzerá, neboli sme spolu osobne,“ povedal nám jeden z bývalých spoločníkov z firmy Autotrend, s. r. o., Bratislava. Sporný príjmový pokladničný doklad dokazujúci príjem finančného daru 750-tisíc korún vyhotovil niekdajší riaditeľ ústrednej kancelárie SDKÚ Štefan Hudec, ktorý sa po voľbách v roku 2002 stal šéfom Úradu vlády. Firma Autotrend bola jedným z najväčších darcov v zozname, trištvrte milióna korún podľa príjmového dokladu podarovala v marci roku 2000. „Pokiaľ viem, naša firma v tom čase nestála tak skvelo, aby sme si mohli dovoliť len tak darovať trištvrte milióna na účet nejakej politickej strane,“ konštatuje jeden z vtedajších spoločníkov firmy. Firma Autotrend bola úspešným dovozcom a predajcom automobilov. Do roku 2006 bol jej spoločníkom človek, ktorý nám potvrdil, že Štefana Hudeca nikdy nevidel a nikdy mu žiadne peniaze pre SDKÚ nedal. Tento spoločník z Autotrendu odišiel a ostatní spolumajitelia urobili viacero zmien, ktorými vyviedli vlastníctvo firmy do daňového raja v Delaware v USA. Konateľom premenovanej spoločnosti Auto Services Group sa stal biely kôň, ktorý je napísaný v desiatkach ďalších zlikvidovaných firiem.

Politický sponzoring v období kešu

Ľudia, ktorí sa vo firmách okolo skupiny Autotrend pohybovali, sa k politickému sponzoringu vrátili aj neskoršie. Stali sa darcami i pre občianske združenie Sen pre Slovensko, ktoré pripravovalo vznik politickej strany Nova a aktivity Daniela Lipšica. Občianske združenie Sen pre Slovensko dostalo viacero štedrých finančných darov.

Doklad: Spoločník Autotrendu potvrdil, že Hudeca nikdy osobne nestretol. Na príjmovom doklade však svieti Hudecovo meno.
Doklad: Spoločník Autotrendu potvrdil, že Hudeca nikdy osobne nestretol. Na príjmovom doklade však svieti Hudecovo meno.
Zdroj: ARCHÍV

Tridsaťtisíc eur daroval futbalový tréner z Petržalky Tomáš Medveď, ktorý bol až do roku 2016 konateľom aj spoločníkom firmy Autotrend Fleet Services. Keď Medveď daroval Lipšicovi tridsaťtisíc eur, mala jeho firma zisk iba 16 220 eur. Tento štedrý darca a úspešný podnikateľ doviedol svoju firmu do straty a do rúk rumunskej Maďarky Erzsébet Szacacsovej z Chetu v okrese Bihor v Rumunsku. Sídlo firmy je stále na Slovensku v dedine Semerovo a je viac než isté, že rumunskú majiteľku a konateľku ťažko pôjde niekto niekam hľadať.

Na Lipšicov politický sen prispel aj futbalista z FK Rača Andrej Kalina. Daroval 20-tisíc eur. Málo známa herečka Katarína Ivanková tiež venovala svoje úspory v sume desaťtisíc eur. Všetci traja darcovia využili obdobie kešu a peniaze vložili na účet v hotovosti. Dvadsaťtisíc pridal aj Oliver Galata, manažér firmy personálne prepojenej s niekdajším vlastníkom firmy Autotrend, sponzorujúcej SDKÚ, Vincentom Hegedušom. Dnes túto firmu premenovanú na Auto Services Group vlastní delawarská garážová firma. Strana Nova v tom čase na otázky ohľadne herečky a igelitkových darcov z radov športovcov nereagovala. Finančné pozadie plné operácií s finančnou hotovosťou nevadilo ani Igorovi Matovičovi, ktorý Lipšica a jeho spolustraníkov prijal vo voľbách roku 2016 na svoju volebnú kandidátku.

Obnovené vyšetrovanie

Ako prvá poukázala na čudné dary pre SDKÚ Aliancia Fair-play. Stalo sa tak ešte v roku 2004. V tom čase však bolo problematické definovať, o aký trestný čin ide, ak strana vyrábala fiktívnych darcov, aby dokázala vysvetliť pôvod peňazí vo svojej straníckej kase. Vlastne až doteraz nikto nevysvetlil, odkiaľ SDKÚ nabrala vo svojej kase milióny korún.

„Rád by som videl poctivo vyšetrenú kauzu fiktívnych darcov SDKÚ. No obávam sa, že tie veci sú premlčané a prípadných páchateľov za to už stíhať nemožno. Na druhej strane, kapacity vyšetrovateľov a ich ochotu dotiahnuť veci do konca by som radšej videl pri súčasných kauzách, kde možno postaviť páchateľov pred súd ešte pred uplynutím premlčacej lehoty. Bol by som nerád, aby sa zaviedla tradícia vyšetrovať trestné činy až vtedy, keď sa páchatelia nedajú potrestať,“ skonštatoval Peter Kunder z Aliancie Fair-play, ktorý stál ako prvý za zverejnením čudného financovania.

Prečítajte si viac: