Tip na článok
Kotlebova manželka dostala zaujímavý flek, ktorý hrá županovi do karát. Do práce chodí Frederika na červenom Suzuki.

Kotleba je na koni: Zamestnaním manželky vypiekol aj s políciou

Banskobystrický župan si parádne vystrelil z úplne nového zákona na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Galéria k článku (3 fotografie )
Polícia prešetruje jeho účty: Marianovi Kotlebovi posiela asi dvadsiatka zamestnancov kraja pravidelne časť mzdy.
Kotlebova mladá žienka: Nový zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti jej dopomohol k pracovnému miestu.
Propaguje Kotlebovu stranu: Do práce chodí Frederika na červenom Suzuki, na ktorom bolo doposiaľ vídať hlavne samotného Kotlebu.

Červené Suzuki s výrazným emblémom Ľudovej strany Naše Slovensko na kapote i bočných dverách auta už niekoľko týždňov vídať zaparkované pred budovou Banskobystrickej regionálnej správy ciest. V mnohých ľuďoch vyvoláva tiesnivý pocit, že kotlebovci si provokačne značkujú zabraté teritórium.

O provokáciu v istom zmysle ide, aj keď má celkom prozaické vysvetlenie. V aute, ktoré doposiaľ využíval hlavne Marian Kotleba, jazdí teraz jeho mladá žena Frederika. Do práce. Áno, chápete to správne.

Po tom, čo za Kotlebovho „županovania“ získali teplé miestečká v rámci samosprávneho kraja kadejakí funkcionári Kotlebovej strany aj dvaja Kotlebovi bratia, je už konečne zamestnaná aj Kotlebova manželka. V Banskobystrickej regionálnej správe ciest.

Čítajte viac:

Kotlebovi zamestnanci mu musia platiť odmenu z vlastnej mzdy!

Poslanecká impotencia

Neprehliadnuteľné auto celé dni postávajúce pred budovou spoločnosti, ktorá patrí samosprávnemu kraju, je jasným signálom toho, že Kotleba sa nesnaží praktizovať klientelizmus nenápadne, potichu, aby o ňom vedelo čo najmenej ľudí.

On sa mocou, ktorá mu dovoľuje praktiky tohto typu uplatňovať, priam chvastá. A špeciálne v tomto prípade môže byť na seba mimoriadne hrdý. Lebo zamestnaním manželky aj sebe pomohol, aj s policajtmi vypiekol.

Banskobystrickému županovi teoreticky hrozí, že príde o dvanásť mesačných platov, a prežiť celý rok bez oficiálneho príjmu nie je žiadna zábava ani pre Kotlebu.

Právomoc siahnuť na jeho príjem majú poslanci kraja preto, že Kotleba v decembri minulého roku verejne priznal prijímanie darov od svojich priaznivcov, na ktoré upozornil týždenník Plus 7 DNÍ. Podľa zákona o konflikte záujmov ako verejný činiteľ žiadne dary prijímať nesmie. Pre prípad, že by zákon zobrali poslanci vážne, má už teraz Kotleba cez svoju manželku zaistený aspoň aký-taký rodinný príjem.

Samozrejme, stále sa bavíme len v teoretickej rovine, pretože poslanci kraja sa svojej právomoci zľakli a jedinú kompetenciu na umravnenie župana prehadzujú z komisie na ochranu verejného záujmu na zastupiteľstvo a zase na komisiu. Župana si najprv predvolali, aby dary vysvetlil ústne.

Potom mu prikázali, aby tie isté dary vysvetlil písomne. Následne ho znova vypočuli na verejnom zasadnutí. Bez toho, aby zaujali stanovisko. Toľkú impotenciu volených zástupcov ľudu sme hádam ešte nevideli.

Čítajte viac:

Kotlebu nechcú vyzliecť zo župana. Vraj by mu stúpla popularita

Trvalým príkazom

Naozajstným Kotlebovým problémom nie sú zľaknutí poslanci, ale polícia. Aj tá rieši prípad údajných darov, podľa najnovšej Kotlebovej verzie premenovaných na príspevok na kúpu bagra. Problém vidí v tom, že na dva osobné Kotlebove účty pravidelne prichádzajú peniaze, ktoré ako dary nevyzerajú.

Tieto peniaze posiela zhruba dvadsať zamestnancov kraja, niektorí dokonca cez trvalé príkazy. Všetko sú to ľudia prijatí do zamestnania po nástupe Kotlebu do funkcie a peniaze posielajú iba od toho času, čo do práce nastúpili. Tí, ktorí už v zamestnaní skončili, automaticky prestali Kotlebu „obdarovávať“.

O pozadí tejto situácie informoval našu redakciu jeden z platiacich zamestnancov. Povedal, že po nástupe do práce dostal číslo účtu a pokyn posielať naň dvadsať percent svojho platu. Ak si chce miesto udržať, musí časť mzdy Kotlebovi odvádzať.

Výpoveď tohto zamestnanca sme mohli zverejniť len vďaka dohode, že jeho identita ostane utajená. Mal strach, že Kotlebovi chlapi sa mu pomstia a výpoveď z práce považoval za automatickú reakciu.

Čítajte viac:

Kto musí platiť Kotlebovi? Plus 7 Dní zistil, že župan má účtov viac

Kotleba tlieska zákonu

Policajti dúfali, že pri prešetrovaní čudných Kotlebových účtov už medzi zamestnancami kraja na bariéru strachu nenarazia. Počítali s pozitívnym účinkom nového zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, ktorý práve začal platiť. Cieľom tohto zákona je hlavne chrániť zamestnancov, ktorí nekalé praktiky nahlásia, pred stratou ich pracovného miesta.

Zákon okrem iného priniesol povinnosť orgánov verejnej moci a zamestnávateľov s viac ako päťdesiatimi zamestnancami vytvoriť vnútorný kontrolný systém prijímania a vybavovania podnetov.

Tieto subjekty sú povinné určiť zodpovedné osoby, na ktoré sa bude možné obrátiť s podnetmi na protiprávne, neetické či nehospodárne konanie. Keďže k uvedeným subjektom patrí aj Banskobystrická regionálna správa ciest, jej vedenie sa rozhodlo na tento účel vytvoriť nové pracovné miesto.

A tu sa dostávame k pointe - medzi zamestnancami Banskobystrickej regionálnej správy ciest sa šíri správa, že u nich sa odbornou referentkou pre nahlasovanie protispoločenskej činnosti stala dvadsaťročná Frederika Kotlebová, manželka Mariana Kotlebu.

Teda, že práve ona by mala vypočuť a následne aj chrániť zamestnancov tohto podniku, keby sa im náhodou odnechcelo posielať časť svojej mzdy na osobný účet Mariana Kotlebu.

Vysvetľovať, aký dosah môže mať táto zvesť na dotknutých zamestnancov, hádam netreba. Župan Kotleba a všetky jeho hnedé ruky odmeňujú zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti obrovským aplauzom.

VIDEO Plus 7 Dní