"Čo ste sa dozvedeli? Aké riešenia? Načo ste prišli?!" s výčitkou v hlase sa pýtal Alojz Hlina ľudí vychádzajúcich z kultúrneho domu v Slovenskej Ľupči, kde práve skončil predvolebný míting Ľudovej Strany Naše Slovensko. Vypočuť si Mariána Kotlebu ich prišlo veru viac ako dosť. Väčšinou starších, ale nechýbali ani mladé ročníky, či páry v stredných rokoch. Ako Hlina tušil, Kotleba im žiadne riešenia do budúcnosti neponúkol, ani sa nič nové nedozvedeli. Krútil len staré, obohrané témy, ale zato dokázal rozdúchať hnev u už aj tak frustrovaných voličov.

Míting Ľudovej Strany Naše Slovensko v Slovenskej Ľupči.
Míting Ľudovej Strany Naše Slovensko v Slovenskej Ľupči.
Zdroj: JÁN LETTRICH

Ovce a opice

"Čo sme my ovce?!" kládol smerom do publika emotívnu rečnícku otázku. "Máme sa tešiť, že nám vyberú liek s najnižším doplatkom? Lieky majú byť zadarmo! Nemôžeme driapať peniaze za lekára od ľudí, ktorí celý život pracovali..."O pár minút sa v zvieracej ríši pohol ďalej : "Čo sme my opice, že sa sem chodia otŕčať Švédi. My si sami nevieme postaviť cesty?!" A sálou sa niesol súhlasný šum.

Aj pri reči o platení za druhotriedne potraviny, za napichané mäso z Argentíny, za "toto, čo my žerieme", ľudia súhlasne pokyvkávali hlavami. Rozčúlila ich aj cena osemdesiatpäť tisíc eur za byt na známom banskobystrickom sídlisku Sásová, na ktorý si mladé rodiny musia brať hypotéky, kým v okrese Vranov nad Topľou postavili pre Rómov byty zadarmo. "Čo sú naše deti horšie?" pýtal sa Kotleba do pléna.  

Somálski jadroví fyzici

Najviac sa bývalý učiteľ rozohnil pri témach migrantov. Hoci v Európe nie je tento problém zďaleka taký horúci ako pred pár rokmi, on upozorňuje na teroristické hrozby, vystríha pred stavaním mešít u nás a ako príklad zlej cesty uvádzal Švédsko s vládou "slniečkárov, liberálov, psychopatov a LGBT fanatikov". Lebo vo Švédsku vraj ženy dostávajú obrovské pokuty za nosenie kaserov v kabelke, ktorými sa chcú brániť, ak "dôjde k pokusu dvadsiatich somálskych jadrových fyzikov ju znásilniť"

"Ako môže takto tárať?"šepkali si manželia sediaci vzadu v hľadisku, ale to už Kotleba prešiel svojim posmievačským tónom k téme homosexuálov, zrejme ako k problému, ktorý naše krásne Slovensko tak veľmi kvári. 

O polohách homosexuálov

"Škoda, že tu nie je Uhrík," - spomenul jediného europoslanca svojej strany. "Oni to majú v Európskom parlamente s tými buzerantmi dosť rozrobené... Dvaja chlapi napriek tomu, že sa tak veľmi milujú a aj boli u lekára, aj vysadili antikoncepciu, aj nasadili vitamíny, aj zmenili polohu,"pridával Kotleba potešený, že ľudia sa bavia, a s iróniou dokončil, že ani za všetkých týchto podmienok dvaja muži nemôžu mať deti, a tak im niektoré európske krajiny dovolili dieťa adoptovať. "Keď tak ďaleko zájdeme u nás, bude záverečná."

Toto a ťuťu

Treba sa vraj radšej postarať, aby sa slovenské ženy nebáli rodiť deti. Lebo prvé a často jediné dieťa v štyridsiatke, ktoré potom mamičky "piplajú, chúďatko moje, toto, ťuťu"-ako ich prístup parodoval Kotleba - zapríčiňuje, že slovenský "národ vymiera a potrebujeme migrantov".