Pustili sa do seba a nič si pritom nedarovali. Otvorene, pekne od srdca verejnosti prezradili, čo si jeden o druhom myslia. Prezident republiky Andrej Kiska označil predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko Mariana Kotlebu za obyčajného odvrhnutiahodného fašistu.

Spolupartajníci na to okamžite reagovali, že z vyjadrení hlavy štátu si nič nerobia. Pre nich je totiž nikto. V skutočnosti však zrejme zažívajú všeličo. A nie je vylúčené, že i kus hnevu a zrady.

Veď ešte zhruba pred dvoma rokmi sa mohol Andrej Kiska spoľahnúť na ich podporu. Svoj hlas mu dali v druhom kole prezidentských volieb. Vyzval ich na to totiž samotný Marian Kotleba.

Fico nemôže vyhrať

„Na straz! Kiska sice nie je nic moc, ale ak vyhra Fico tak premierom bude cigansky ochranca Kalinak a to by bola katastrofa! Prave idem volit! Marian Kotleba Ludova strana Nase Slovensko.“

Takúto fundovanú esemesku rozposlal 29. marca 2014, v deň konania druhého kola volieb hlavy štátu, kamarátom a sympatizantom svojej strany Marian Kotleba zo svojho mobilného čísla.

Kotleba si nepamätá svoje esemesky? Za prezidenta volil NIKOHO

Foto: Norbert Grosz

Z jej obsahu muselo byť všetkým adresátom jasné nielen to, že ich šéf je skutočný znalec aktuálnych politických pomerov na Slovensku, ale tiež jednoznačné posolstvo jeho správy.

Či všetci dotyční, ktorým bola doručená, pokyny zdôraznené výkričníkmi pochopili a či sa ich aj držali, ťažko povedať. Pokojne však možno predpokladať, že slovu svojho vodcu sa veľmi nepriečili.

Veď koho voliť, im už neradil nejaký pochodujúci panáčik z ulice, ale vtedy pomerne čerstvý, ľudom zvolený víťaz župných volieb v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Teda kapacita s vykryštalizovanými názormi.

Koľko „kotlebavoličov“ dalo prednosť podnikateľovi Andrejovi Kiskovi pred šéfom sociálnej strany Smer Robertom Ficom, štatistika neprezradí, no niekoľko ich hádam aj bolo. A možno mnohí z nich teraz od zlosti päste zatínajú a do hlupákov si nadávajú.

Ako s odstupom času svoje odporúčanie v druhom kole prezidentských volieb hodnotí samotný Marian Kotleba, nevedno. Na naše otázky nereagoval. Neurobila tak ani osoba zodpovedná v strane za propagáciu, Rastislav Schlosár.

Nemajú sa radi

Prezident Andrej Kiska svoj jednoznačný postoj k strane Mariana Kotlebu vyjadril takmer okamžite po parlamentných voľbách, keď jej zástupcov ako jediných odmietol prijať. Ešte otvorenejší názor dal najavo počas minulotýždňovej návštevy Krupiny, teda regiónu, kde sa Kotleba pýši výraznou podporou.

Andrej Kiska ho bez okolkov nazval fašistom. Povedal, že urobí všetko pre to, aby sa do politiky nedostávali extrémistické skupiny a nestávali sa z nich normálni politickí partneri.

Propagandistické oddelenie ľudovej strany na tieto slová okamžite reagovalo vyjadrením, že necítia žiadnu potrebu výroky prezidenta komentovať, ale predsa dodali šťavnatý komentár, že to preto, lebo prezident Kiska svojou neúčasťou na ustanovujúcej schôdzi Národnej rady SR ukázal pohŕdavý postoj k najvyšším zákonodarným orgánom, ako aj k slovenskej štátnosti.

Na záver ľudovci svoj postoj zaklincovali vyjadrením, že pán prezident Kiska je pre nich nikto. Nie je vylúčené, že pri formovaní tohto názoru sa, ako správni pištoľníci, inšpirovali názvom westernu Moje meno je Nikto, ktorý, samozrejme, prispôsobili svojim potrebám a cieľom.