Čo si napečieme, to si aj zjeme

Ak to v spoločnosti vrie, umelci zvyčajne nestoja bokom. Manželia Kubinskí nie sú výnimkou.

Najnovšie sa nechali inšpirovať vianočným časom a situáciu v krajine glosujú cez slovenskú klasiku - vianočné oblátky. „Naše oplátky komentujú to, čo sa dnes u nás deje,“ povedali nám. „Tradičné motívy sme doplnili kódmi, ktoré poukazujú na znepokojujúcu spoločenskú a politickú situáciu - narastajúcu xenofóbiu, vytesňovanie historických faktov a ich manipuláciu, to všetko sa prekvapivo stáva akceptovateľným pre mnohých Slovákov,“ vysvetľujú a dodávajú, že hoci sa často k podobným veciam staviame alibisticky, v tomto prípade doslova platí - „čo si napečieme, to si aj zjeme."

Paródia na Kotlebu

Ich oplátky rozhodne nie sú bežné. Okrem typických vianočných motívov na jednej strane, na druhej nájdete paródie na logá strany Mariana Kotlebu - napríklad namiesto Ľudovej strany Naše Slovensko, Ľudovú ranu Naše Slovensko.

Bohuš Kubinský, ktorý je pedagógom na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v kabinete výtvarnej tvorby, vysvetľuje: „Nevinné výjavy anjelov či jasličiek strieda ikonografia fašistických, xenofóbnych a extrémistických prejavov. Takýto kontrast je navyše zvýraznený sladkastou podstatou oblátok a ich krehkosťou."

A je tu zas?

Na nápad prišli náhodou, následne vyrobili špeciálne matrice a oslovili známeho banskoštiavnického oplátkára Vladímíra Beňadika. Po Banskej Štiavnici piekli svoje oplátky aj v bratislavskej Kunsthalle.

Nie je to prvý spoločný projekt tejto výtvarníckej dvojice, na umeleckej scéne sa pohybujú od 90. rokov minulého storočia. Mimochodom, v bratislavskej Kunsthalle prebieha až do konca februára výstava s názvom „A je tu zas?“ Dvadsaťštyri umelcov na nej vystavuje diela, ktoré sú protestom voči nárastu extrémistických nálad v spoločnosti.