Najvyšší súd mu vyše štvorročný trest od Špecializovaného trestného súdu síce zrušil, no odsúdil Kotlebu za podporu ideológií potlačujúcich ľudské práva.

Jedná sa o prípad šeky na 1 488 eur, ktoré šéf ľudákov Marian Kotleba teatrálne rozdával v deň výročia vzniku vojnového slovenského štátu chudobným rodinám, obsahovali neonacistické symboly.

Špecializovaný trestný súd naparil Kotlebovi trest 4 roky a 4 mesiace ešte v októbri 2020 a doteraz sa čakalo na rozhodnutie posledného odvolacieho orgánu.

Skutok sa podľa predsedu senátu Najvyššiehk súdu stal a spáchal ho Marian Kotleba. Sudca spomenul aj zrušenie Kotlebovej predošlej strany Slovenská pospolitosť. "Nie je možné prehliadnuť, že k odovzdávaniu šekov došlo na výročie vzniku Slovenského štátu," dodal s tým, že ten aplikoval nacistické pravidlá. Obhajobe obžalovaného súd neuveril. Ale súd sa nestotožnil so záverom, že tieto ideológie aj propagoval.

Odišli od neho

Ešte začiatkom roku 2021 opustili ĽSNS Milan Uhrík, Milan Mazurek a ďalší bývalí vysokopostavení členovia. Hoci oni tvrdia, že to bolo kvôli tomu, ako Kotleba stranu viedol a že si upravil pre seba výhodne aj stanovy ĽSNS v kuloároch sa šepkalo čosi iné. Nechceli vraj ostať v strane, ktorej predsedom bude prvý právoplatne odsúdený šéf v dejinách Slovenska. A ešte celkom jednoznačne za propagáciu nacizmu.

V prípade Uhríka je to pochopiteľné, hoci aj on sa už v tomto smere prejavil, minimálne, keď nebol schopný v televízii odsúdiť vyvezenie slovenských Židov do vyhladzovacích táborov. A Mazurek bol právoplatne odsúdený za rasizmus.

Neonacistické a rasistické

Napriek tvrdeniam Kotlebu, že čísla 14 a 88 boli náhodné, medzi neonacistami a rasistami ide o veľmi známe šifry. Používajú ich po celom svete, či už ako tetovania, alebo na oblečení. Číslo 14 je skratka pre „14 slov“. Zo 14 slov sa skladá veta, ktorá v preklade z angličtiny znamená: „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“ Jej autorom je americký rasista David Lane, člen teroristickej organizácie The Order, ktorý zomrel vo väzení. Číslo 88 je zas kryptogramom ôsmeho písmena v abecede, ide teda o HH. Pre neonacistov, ktorí ho radi používajú, to znamená Heil, Hitler, nacistický pozdrav z čias Tretej ríše.