Tip na článok
Symboly rodinkárstva: Ako smerácky Jahnátek, tak i extrémista Kotleba sa stará hlavne o svojich.

Kotleba zavádzal v priamom prenose: Aká je pravda o ušetrených miliónoch na župe?

Banskobystrický župan sa chváli, že kraju ušetril milióny eur. A čo z toho majú jeho obyvatelia? Nízke mzdy a drahé cesty.

Galéria k článku (7 fotografií )

Priame obvinenie z rodinkárstva župan Marian Kotleba prešiel v televíznej debate veľavravným mlčaním, aj keď ho Richard Sulík prirovnal k neslávne známemu Ľubomírovi Jahnátkovi.

Zachránia Bystričanov pre Kotlebom? Kto sú muži, ktorí sa mu chcú postaviť?

archív

Ten poskytol prácu na svojom ministerstve azda polovici obyvateľov z rodnej dediny Komjatice. Škaredú paralelu so smeráckym ministrom sa Kotleba snažil prebiť informáciou, že práve za jeho vedenia sa Banskobystrickému kraju (BBSK) mimoriadne darí. „Znížil som zadlženosť kraja o 38 miliónov eur,“ vyhlásil hrdo a túto vetu vytiahol v debate vždy, keď prišla reč na jemu nepríjemné témy. Teda mnohokrát, a usmieval sa pri tom, akoby mal byť na čo hrdý. Lenže veci sa majú inak.

Barbar Kotleba: Kontroverzný župan sa pokúsil zlikvidovať umeleckú školu. Jej žiakmi sú najmä Rómovia

Dostal tučnú kasu

„Zníženie zadlženosti kraja je známa mantra predsedu BBSK Kotlebu,“ hovorí krajský poslanec Jaroslav Demian a vysvetľuje, že zníženie zadlženosti súvisí so zmenou daňových príjmov kraja. „Daňové príjmy za roky 2014 až 2017 sú o osemdesiatšesť miliónov eur vyššie, ako boli v predchádzajúcom volebnom období. Na tomto výraznom zvýšení však nemá vedenie kraja žiadnu zásluhu. Dane z príjmov fyzických osôb vyberá štát a podľa stanoveného kľúča ich rozdeľuje jednotlivým samosprávam. Vyššie čísla sú efektom ekonomického rastu a zníženia nezamestnanosti.“ Ak Kotleba dostal do kasy kraja o osemdesiatšesť miliónov viac ako jeho predchodca, potom už zníženie zadlženosti o tridsaťosem miliónov nevyznieva až tak pozitívne.

MARTIN DOMOK

Skôr naopak. Pretože za Kotlebu sa v kraji takmer vôbec neinvestovalo. „Kraj počas celého volebného obdobia nedočerpal kapitálové výdavky schválené v rozpočte. Šetril na nesprávnom mieste ,“ vysvetľuje údajný ekonomický zázrak Demjan.

„Výška investícií je vzhľadom na hodnotu majetku BBSK nedostatočná a nevytvára predpoklad na splnenie zákonnej povinnosti vyššieho územného celku, ktorým je zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať majetok kraja.“

Šetrenie či šafárenie?

Kotleba sa tiež rád chváli tým, že kraj nezaťažil dlhmi. Nevyužívanie eurofondov prezentuje ako svoj tromf. „Dlhy si kraj neurobil, to je pravda. Ani cent úveru sme nečerpali. Kotleba škrtil, kde sa dalo. Osobne nie som proti šetreniu, ale otázne je, či to škrtenie bolo v prospech obyvateľov kraja. Platy v sociálnych zariadeniach financovaných krajom sú katastrofálne. Mzdy zamestnancov domovov dôchodcov či zdravotných sestier pomaly nekopírujú ani minimálnu mzdu! Na Úrade BBSK je zase poddimenzovaná zamestnanosť, neriešené problémy sú aj v školách a kultúrnych zariadeniach,“ vypočítava ďalší krajský poslanec Daniel Gelien. Podľa neho pri rozhodnutí nebrať žiadny úver uvažoval Kotleba čisto politicky, nie ekonomicky.

TASR

„Ono to znie pekne, že sme kraj nezadlžili, že nepotrebujeme peniaze z Európskej únie. Ale zamyslite sa spolu so mnou. Napríklad teraz ideme dávať deväť miliónov eur na asfaltovanie ciest. Všetko z našich vlastných peňazí, môžeme sa tváriť hrdo. Ale keby sme na cesty použili eurofondy, nemuseli by sme celých deväť miliónov dávať z nášho vrecka, stačilo by nám iba päť percent z tejto sumy. Zvyšok peňazí sme mohli použiť niekde inde.“

Prípadne mohol Banskobystrický kraj použiť schválených deväť miliónov eur ako päť percent z čerpania euroúveru. A v kase banskobystrického VÚC by tak z ničoho nič mali 180 miliónov eur. „To by sme mali v kraji iné cesty!“ zasmial sa Gelien. Pri Kotlebovom riadení župy totiž ide o čisto utopickú predstavu.

VIDEO Plus 7 Dní