Marian Kotleba kvôli „akože korone“ nemohol navštíviť syna v Egypte. Keď už sa za ním po pol roku mohol vybrať, zobral so sebou na výlet i kolegu z parlamentných lavíc, s ktorým si v moslimskej krajine zašli do kostola. Tam možno Kotleba požehnanie dostal, no nie od svojej exmanželky Frederiky, aby ich spoločného syna zobral so sebou späť na Slovensko.

Šéfa ľudákov ani tak neohromili v Hurgade piesočného pláže či koralové útesy ako otvorené kostoly. „Kým na katolíckom kresťanskom Slovensku, ľudia v tom čase nemohli ísť na omšu a museli sa omší zúčastňovať len cez video na diaľku cez internet, tak v moslimskej krajine ako je Egypt, bolo úplne slobodne možné ísť do kostola, ísť na omšu, aj keď áno, v kostoloch bolo potrebné mať rúška,“ pochvaľoval si voľnejšie protipandemické opatrenia v Egypte Kotleba. Príležitosť zájsť si do kostola po požehnanie sa rozhodol využiť, jeho kroky nasledoval aj kotlebovec Peter Krupa. Ako Kotleba podotkol, bolo potrebné mať rúško, to Kotleba ani jeho poslanec Krupa nemali správne nasadené. Ako je u nich zvykom, zakryť si rúškom i nos, je zjavne nad ich možnosti.

FOTO Kotlebu a Krupu v kostole v Egypte v GALÉRII

Hoci kotlebovci podľa videa z kostola, ktoré Marian postol na svoj Facebook, odchádzali s požehnaním, to svojmu exmanželovi nedala Frederika. Egypt si totiž Kotleba za cieľ svojej cesty nevybral náhodou. Žije tam jeho exmanželka s ich spoločným synom Ľudovítom. Toho šiel Kotleba po pol roku navštíviť, no matke sa za ho už naspäť zaniesť neunúval. Podľa slov Frederiky s ním odletel na Slovensko bez jej súhlasu. „Syn je súdom zverený mne do osobnej starostlivosti, no nikdy som nebránila ich spoločným stretnutiam. S exmanželom sme uzavreli rodičovskú dohodu, ktorú si dokonca navrhol on sám. Pozná ma, vie, že sa so mnou dá porozprávať a nie som osoba, ktorá vytvára problémy. Preto nerozumiem, čo sa stalo a čo ho viedlo k tomu, aby takto reagoval,“ povedala PLUS 7 DNÍ Frederika, ktorá má slovenského právnika a situáciu rieši aj s pomocou slovenskej ambasády.

Medzičasom Kotleba v spoločnosti Krupu pristál na letisku vo Viedni aj so synom Ľudovítom, kde ich zachytil fotograf PLUS 7 DNÍ. Hoci si Kotleba výslovne neželal, aby sme jeho syna fotili, on sám sa ozval počas druhého dňa v karanténe na Slovensku videom zverejnením na Facebooku, kde svojim temer 46-tisícom sledovateľov ukázal syna sediaceho mu na kolenách s tortou k jeho piatym narodeninám, aby vysvetlil, že „medializované správy, že som uniesol svojho vlastného syna z Egypta, je absolútna hlúposť“.

„Malý bol v Egypte vkuse šesť mesiacov, pretože tam odišiel vtedy, keď som ja mal tú akože koronu alebo vírus alebo čo to bolo, pretože žiadny doktor mi žiadnu diagnózu nestanovil a keďže tu všetci v panike opatrenia, mali v tých hlavách dosť chaos, tak vtedy som nemohol ani svoje vlastné dieťa zaniesť do škôlky, tak som ho poslal so starkou Egypta za svojou mamou, ale po šiestich mesiacoch, jednoducho, keď vám dieťa každý druhý deň povie – ocko, kedy prídeš, lebo ja už chcem ísť na Slovensko –, tak to už sa nedalo vydržať a už sme to museli nejako vyriešiť, a preto sme už konečne na Slovensku spolu,“objasnil svoju pravdu Kotleba pričom nezabudol spochybniť existenciu koronavírusu, hoci mal sám v októbri pozitívny test.

FOTO Mariana Kotlebu po prílete do Viedne so synom v GALÉRII

Kotleba je obžalovaný z podpory a propagácie sympatií k hnutiam potláčajúcim základné ľudské práva.