Desiateho marca uplynul rok od požiaru hradu Krásna Hôrka. Ako je známe, polícia prípad uzavrela s tým, že za tragickú udalosť nesú vinu dvaja maloletí rómski chlapci, ktorí si zapálili cigaretu a podpálili hradný kopec. Súhra viacerých nešťastných náhod, ako suchá tráva, teplé počasie či pomerne silný vietor, spôsobila, že Slovensko za pár minút takmer prišlo o jeden z najkrajších hradov a cenné exponáty. Tragédia však nepoškodila iba vzácnu pamiatku. Značne sa vyhrotili aj vzťahy medzi zatiaľ ešte väčšinovým obyvateľstvom a Rómami.

Najväčším prilievačom oleja do ohňa sa stal Marian Kotleba, niekdajší volebný líder Ľudovej strany Naše Slovensko. Vyštudovaný učiteľ známy vyhranenými postojmi voči niektorým menšinám využil aj toto smutné výročie na zviditeľnenie. So svojimi stúpencami si ho prišiel pripomenúť priamo do Krásnohorského Podhradia. A hoci sa zdalo, že akcia sa zaobíde bez vážnejších incidentov, Kotlebov víkendový výjazd pod zhorenú pamiatku sa takmer skončil masakrom.

Najmenší podporovateľ Mariana Kotlebu mal údajne dva mesiace. Dedinou tak pochodovali viaceré generáci. Foto: Martin Domok

Opäť pod hrad

„Pripravíme si tyče, palice, zoženieme päťtisíc ďalších Rómov a policajtov na našu ochranu už nebude treba!“ Aj týmito slovami reagovali vlani v septembri Rómovia z osady v obci Krásnohorské Podhradie na plány Kotlebu a jeho prívržencov búrať načierno postavené domy, ktoré stoja na pozemkoch, čo odkúpil tento propagátor myšlienky vzniku domobrany.

Polícia vtedy nenechala nič na náhodu a pripravila opatrenia hodné holywoodskeho sfilmovania. Stovky po zuby vyzbrojených mužov zákona uzavreli prístupové cesty do osady. Do akcie boli nasadení aj špeciálne cvičení kukláči, ktorí od rána predvádzali na výsluchy ľudí podozrivých zo spáchania doteraz neznámych skutkov. Na stanici vtedy okrem Kotlebu skončil napríklad aj majiteľ penziónu, kde bol Kotleba ubytovaný, či miestny občan Štefan Szaniszló, ktorý mu daroval časť pozemkov v osade.

Uplynulý víkend Kotleba opäť pozval svojich priaznivcov do Podhradia, aby si tam pripomenuli prvé výročie požiaru. Pri tejto príležitosti si neodpustil pichľavé poznámky, že hoci sú vinníci známi, udalosť, ktorá spôsobila škody za milióny eur, zostala nepotrestaná. Polícia tentoraz zvolila menej okázalú akciu. Žiadne manévre, žiadne výsluchy, len niekoľko desiatok kukláčov zašitých v budove materskej školy v neďalekej dedine Pača, pripravených zasiahnuť v prípade potreby, či zopár vozidiel krúžiacich v okolí krásnohorskopodhradskej osady.

Na Kotlebu s kladivom

A práve zníženú policajnú ostražitosť využil Kotleba na vyhrotenie situácie. Počas pobytu v obci si nenechal ujsť príležitosť provokovať miestnych Rómov a na dobre známom terénnom aute sa niekoľkokrát vybral na obhliadku svojich pozemkov v osade. Urobil tak aj v nedeľu podvečer, keď to už policajti zabalili. Nechýbalo veľa a slová Rómov, že ubrániť sa vedia aj bez polície, by sa naplnili. Autu, v ktorom sa Kotleba viezol, totiž zatarasili cestu desiatky nasrdených mužov. Rómovia do tereniaka kopali, búchali a vytiahli i kladivo.

Keď si všimli, že celú situáciu sledujeme a fotíme, ich hnev sa obrátil aj na nás. Nadávali nám a hádzali kamene. To už zasiahla polícia, ktorá však z osady bezpečne „vyprevadila“ len auto s Kotlebom. Nás tam nechala napospas rozvášnenému davu. Keď sme sa im snažili vysvetliť, že práve toto chcel Kotleba dosiahnuť - vyprovokovať ich -, stíchli, dali nám za pravdu a rozišli sa.

Trestné oznámenia

Ako už býva zvykom, celý incident sa skončil na polícii. Kotleba podal trestné oznámenie pre prečin poškodzovania cudzej veci v súbehu s prečinom nebezpečného vyhrážania, no na polícii sa sťažovali aj Romóvia. Jednému z nich mal Kotleba porušiť domovú slobodu. Otázne je ako, keď ani nevystúpil z auta.

K udalosti totiž nedošlo na súkromnom pozemku niektorého z miestnych Rómov, ako neskôr odznelo z úst vajdu, ale na verejne prístupnej komunikácii vybudovanej iba nedávno za vyše milióna eur z eurodotácií. Ide o širokú cestu lemovanú priestranným chodníkom, ktorá je primerane využitá - miestny drobizg na nej hrá futbal a korčuľuje sa. Zatiaľ čo Rómovia sa tešia z čerstvej asfaltky vedúcej k ich domom postaveným načierno, obyvatelia i návštevníci Krásnohorského Podhradia majú čo robiť, by sa vyhli výtlkom na miestnych cestách. Nehovoriac o tom, že obyvatelia bočných ulíc sa k svojim nehnuteľnostiam musia presúvať po komunikácii vysypanej štrkom.

Sťažovať nahlas sa však veľmi nechcú. Napokon, svoje o tom vie už spomínaný Štefan Szaniszló, ktorý si dovolil darovať časť pozemkov v osade práve Kotlebovi. Odvtedy ho šikanuje nielen polícia, ktorá ho údajne bezdôvodne predvádza na výsluchy, ale najmä miestni Rómovia. Tí ho už aj fyzicky napadli. Muži zákona to vyhodnotili naozaj úsmevne. Keďže podľa nich ide o obvyklý spôsob života tohto etnika, nič sa vlastne nestalo.

Na Kotlebu s kladivom: Počas jazdy po osade zablokovali Rómovia Kotlebovi cestu a vyhrážali sa mu aj kladivom. Foto: Martin Domok

Nespokojní

Práve také počínanie polície však môže za to, že nielen v Krásnohorskom Podhradí, ale i v Rožňave majú ostatní ľudia z Rómov strach. Len nedávno vraj došlo v miestnom hypermarkete k paradoxnej situácii - pokladníčka, ktorú upozornili na to, že Rómka má naspodku košíka ukradnuté detské plienky, tovar dotyčnej nezaúčtovala a radšej ho po napomenutí vedúcou sama zaplatila.

„Ľudia sa neboja len Rómov, ktorí sú schopní napadnúť vás za úplnú banalitu, no neveria ani polícii, ktorá nad všetkým zatvára oči. Ako úplný výsmech znejú jej tvrdenia, že je tu nulová kriminalita, keď všetci vieme, že krádeže sú tu na dennom poriadku. Veď pred hypermarketom v Rožňave sa už pomaly bojíte aj z auta vystúpiť, aby sa na vás nevrhla skupina malých Rómov požadujúcich peniaze,“ krúti hlavou obyvateľ Krásnohorského Podhradia.

Tunajší ľudia majú ťažké srdce najmä na politikov, ktorí doteraz ani prstom nepohli kvôli zlepšeniu situácie. Najviac kritiky sa zosypalo na hlavu vládneho splnomocnenca pre rómsku problematiku Petra Polláka, ktorý napriek napätej situácii ani raz obec nenavštívil. „Potom sa čudujú, že Kotlebovi stúpajú preferencie?! Veď keby sem on nechodil, tak by sa o týchto problémoch ani nehovorilo!“ tvrdia dedinčania.

Mimochodom, miestny portál www.krasnohorskepodhradie.sk zverejnil pred pár dňami zaujímavú správu. Týkala sa práve pozemkov v osade, ktorých spoluvlastníkom je aj Kotleba. Na jeseň, keď sa tam chystal búrať čierne stavby, objavila sa informácia, že Rómovia majú záujem ich majetkovo usporiadať. Svetlým príkladom mala byť pani Adela Darvašová s manželom, ktorí sa pre médiá vyjadrili, že pozemok pod svojím domom už vlastnia.

Z aktuálneho výpisu z katastra nehnuteľností je však zrejmé, že tieto pozemky už opäť patria pôvodnému majiteľovi. O čo šlo, môžeme sa len domnievať. Žeby o manipuláciu s verejnou mienkou?