Muž, ktorý pred médiami teatrálne vykrikuje, ako robí poriadky so všetkým, čo prekračuje nielen hranice zákona, ale i počestnosti a morálky, veď napokon, práve preto niektorým kultúrnym inštitúciám v kraji zrušil štátom schválené dotácie, zrazu čuší ako voš pod chrastou.

Banskobystrický župan Marian Kotleba odmieta vyjadriť sa k tomu, prečo vyberal peniaze od ľudí, ktorí netušili, že mu ich posielajú na osobný účet. Robili tak v domnení, že podporujú Ľudovú stranu Naše Slovensko a jej snahy „upratať“ rómsku osadu v obci Krásnohorské Podhradie.

Reagovali na výzvu zverejnenú na webe pripomínajúcom oficiálnu stránku Kotlebovej grupy. Hoci táto nepovolená verejná zbierka preukázateľne trvala niekoľko mesiacov, vodca radikálov nemá žiadnu potrebu komukoľvek vysvetľovať, koľko peňazí na jeho osobný účet pribudlo a na aké účely ich použil.

Pri upratovaní v osade pod hradom Krásna Hôrka ho zatiaľ vidieť nebolo. Navyše sa zdá, že jeho bezhraničná drzosť vytvorila na Slovensku precedens. Polícia, ktorá Kotlebove účty preverovala, tvrdí, že nič nezákonné nezistila.

Začalo sa to dvadsiatkami

Na čudné maniere Mariana Kotlebu upozornil náš týždenník temer pred rokom. Vtedy sme zistili, že niektorí zamestnanci Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, odhadom ich mohlo byť dvadsať až päťdesiat, musia časť svojej mzdy odvádzať na účet v Československej obchodnej banke. Keby tak vraj nerobili, hrozilo by, že prídu o miesto.

Ako sa neskôr ukázalo, išlo o Kotlebov osobný účet, ktorých bolo dokonca niekoľko. Župan po zverejnení informácií pred médiami priznal, že na jeho účet skutočne prichádzajú peniaze od zamestnancov. Rezolútne však odmietol, že by si ich vynucoval. Dodal, že robí len to, čo je na politickej scéne bežné. Veď predsa všetky politické strany prijímajú dary od členov či sympatizantov.

To, čo sa zdalo samozrejmé Kotlebovi, sa nepozdávalo polícii. Záležitosťou sa začala vážne zaoberať s tým, že v prvej fáze vyšetrovania vec vyhodnotila ako podozrenie zo spáchania zločinu vydierania.

S čudným financovaním banskobystrického župana mal problém aj poslanec Národnej rady Miroslav Beblavý. Niekdajší šéf parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií podal na Kotlebu v súvislosti s jeho „dvadsiatkami“ podnet za porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov.

Čítajte viac:

Kto musí platiť Kotlebovi? PLUS 7 DNÍ zistil, že župan má účtov viac

Otázky na Kotlebu mali aj poslanci samosprávneho kraja. Tým župan na mimoriadnom zastupiteľstve spieval pesničku o tom, že finančné dary neprijímal v súvislosti s funkciou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, ale v súvislosti so svojou občianskou aktivitou ako vlastníka pozemku pod časťou nelegálnej osady v Krásnohorskom Podhradí.

Konkrétne ich vraj chce použiť na kúpu bagra, ktorým plánuje „upratať“ svoj pozemok, pričom celkové náklady odhadol minimálne na 50-tisíc eur.

Pôsobivé Kotlebovo vysvetlenie nenechalo chladných ani niektorých poslancov. Nezávislý poslanec a primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, mimochodom, bývalý okresný policajný riaditeľ, vyhlásil, že ide o politický cirkus, na ktorom má väčší podiel Beblavý než Kotleba. Šimko svoju skvostnú reč zaklincoval slovami, že Kotlebovi sám na bager poskytne dvesto eur.

Účet pre verejnosť

S odstupom jedného roka to však skutočne vyzerá tak, že všetko okolo Kotlebových účtov je v poriadku. Banskobystrické zastupiteľstvo sa už k téme nevrátilo, pričom sa zdá, že zabudlo aj na Beblavého podnet. Vo veci má jasno i polícia.

„Po vykonaní rozsiahleho preverovania, pretože nebol produkovaný žiadny dôkaz, ktorý by nasvedčoval, že došlo k spáchaniu trestného činu, bola vec v máji 2015 odmietnutá,“ dala nám vedieť hovorkyňa banskobystrickej krajskej polície Mária Faltániová.

Rozhodnutie mužov zákona však zaráža. Podľa našich informácií polícia preverovala niekoľko účtov patriacich Kotlebovi. A hoci v súvislosti s tými, ktoré sa týkali vyberania dvadsiatok od zamestnancov úradu, mohla dospieť k záveru, že sa nič nestalo, lebo ak sa napokon nik nepriznal k tomu, že bol vydieraný či zastrašovaný, inak sa prípad hádam skončiť ani nemohol, v merku vraj mala aj ďalší účet.

A pri ňom, podľa nášho skromného názoru, mohla spozornieť. Išlo o číslo účtu, ktoré bolo niekoľko mesiacov zverejnené na hlavnej stránke webu vyvolávajúceho zdanie, že ide o oficiálnu prezentáciu Ľudovej strany Naše Slovensko.

Svojich podporovateľov i bežných ľudí kotlebovci vyzývali, aby ich zaslaním ľubovoľnej finančnej čiastky na uvedený účet podporili v snahe upratať osadu v obci Krásnohorské Podhradie. Rovnaké číslo účtu bolo zverejnené aj v marcovom vydaní straníckeho plátku Naše Slovensko z roku 2013.

Tu však vedenie Kotlebovho zoskupenia zašlo ešte ďalej. Svojich priaznivcov vyzvalo, aby si zriadili trvalý príkaz a na účet posielali tri eurá! Toto bankové konto sa líšilo od tých, na ktoré časť mzdy zasielali pracovníci Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja. Ukázalo sa však, že peniaze opäť putovali Kotlebovi.

Zhrnuté a podčiarknuté, ľudia posielali peniaze na účet v domnení, že tým podporujú činnosť Ľudovej strany Naše Slovensko. Je však možné, že v konečnom dôsledku prispievali do rodinného rozpočtu banskobystrického župana a jeho mladej manželky.

Čítajte viac:

Kotleba je na koni. Zamestnaním manželky vypiekol aj s políciou

Mlčí

Kotleba sa napriek závažným podozreniam odmieta k téme vyjadriť. Na naše otázky týkajúce sa jeho účtu zverejneného na webe Ľudovej strany Naše Slovensko nereagoval. Okrem iného sme sa ho pýtali, kedy účet založil, koľko prostriedkov sa doteraz podarilo vyzbierať a na čo boli použité.

Obrátili sme sa aj na hovorkyňu Banskobystrického samosprávneho kraja Michaelu Piliarovú, ktorá nám odpísala, že „vzhľadom na fakt, že ide o súkromný účet pána predsedu Mariana Kotlebu, ktorý v tejto situácii vystupuje ako súkromná osoba, nie ako verejný činiteľ a s Úradom Banskobystrického samosprávneho kraja to teda nemá nič spoločné, nie som kompetentná odpovedať na vaše otázky“.

Hoci polícia už konanie vo veci Kotlebových účtov skončila, je otázne, či nekonala unáhlene. Finančnú zbierku na upratovanie Krásnohorského Podhradia, nazvanú tiež Podporte náš boj za slušných ľudí!, totiž predstavitelia Ľudovej strany Naše Slovensko i Kotleba zabudli ohlásiť, čo nám potvrdilo ministerstvo vnútra.

Porušili tak platnú legislatívu. Peniaze od ľudí vyberali nezákonne, pričom opätovne treba zdôrazniť, že nik ani len netuší, koľko peňazí sa na Kotlebov účet vyzbieralo.

A keďže pán župan sa môže tváriť, že ide o dary, ktoré sa nezdaňujú, v podstate sa tak bavíme o jeho čistom, štátom nekontrolovanom príjme, čo na Slovensku zrejme nikoho netrápi. Ale možno sa ľady predsa len pohnú a finančnú situáciu Mariana Kotlebu začnú kompetentní opäť preverovať.

Hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár totiž priznal, že predmetom preverovania, ktoré je už ukončené, nebola verejná zbierka v súvislosti s upratovaním Krásnohorského Podhradia, „pretože Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici konala na základe informácií uverejnených vo vašom týždenníku, kde nebola uvedená žiadna skutočnosť týkajúca sa tejto verejnej zbierky“.

Nie je preto vylúčené, že orgány činné v trestnom konaní zaujme aj čudné zbieranie financií na Kotlebov účet od verejnosti a opäť sa pustia do vyšetrovania.

Poslanec Beblavý upozorňuje tiež na ďalší problém. „Ak sa tieto peniaze použili na politické aktivity, či už Kotlebu, alebo jeho strany, je tam problém aj so zákonom o financovaní politických strán, ktorý je na Slovensku veľmi prísny, a to práve preto, aby bolo jasné, aké peniaze sú v politike.“

Z výročnej správy za rok 2014, teda za obdobie, keď bolo číslo Kotlebovho účtu zverejnené na webe strany, však vyplýva, že Ľudová strana Naše Slovensko mala príjem len z členských príspevkov, a to vo výške 1 260 eur. Žiadne dary nepriznala. Ale veď ani nemusela, oficiálny stranícky účet má totiž úplne iné číslo, ktoré verejnosť nemá temer žiadnu šancu nájsť.