Okresný súd v Banskej Bystrici včera rozviedol predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu (42) a Frederiku Kotlebovú (24). Stalo sa tak hneď na prvom pojednávaní. Potichu, bez zbytočných prieťahov a problémov.

Spojil ich útok

Manželstvo nebolo funkčné už dlhší čas. Spolunažívanie im vydržalo len päť rokov. Tak rýchlo ako ich láska splanula, aj vyhasla. Kotleba a Frederika, za slobodna Pospíšilová, sa zoznámili po tom, čo sa dievčina stala obeťou trestného činu. Keď pracovala ako servírka v penzióne svojich rodičov vo Veľkom Slavkove, upozornila hulákajúcu skupinu ľudí, aby sa správali slušne. Štyria z nich však dievčinu, ktorá mala vtedy 16 rokov, brutálne napadli a dokopali do bezvedomia. Pomohol jej až otec. Útočníci dostali iba podmienečný trest. Prípadu sa preto chytila Ľudová strana Naše Slovensko, pričom udalosť jej šéfa s mladou Frederikou zblížila natoľko, že v júli 2014 si povedali áno v kostolíku v obci Čerín pri Banskej Bystrici. O necelé dva roky sa im narodil syn Ľudko.

Kotlebovci žili takmer celý posledný rok oddelene. Frederika sa vlani dokonca na niekoľko mesiacov utiahla do zahraničia.

Šeky na 1 488 eur

Marian Kotleba sa aj hneď na druhý deň postavil pred Špecializovaný trestný súd. Prišli ho podporiť desiatky členov ĽSNS alebo priaznivcov. Medzi nimi aj Milan Mazurek, ktorý prišiel o poslanecké kreslo po odsúdení za rasistické reči, Andrej Medvecký, odsúdený za napadnutie černocha a jazdu pod vplyvom alkoholu, Stanislav Mizík, ktorý sa trestu vyhol, lebo vraj nevie robiť s počítačom. Ale aj Miroslav Suja, bývalý vojak, ktorý kedysi trénoval Černákových esbéeskárov. Nechýbajú samozrejme postavičky ako Rudolf Vaský.

V kauze šeky na sumu 1488 eur je obžalovaný z prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Sudkyňa ešte stále zvažuje, že kvalifikáciu skutku zmení na prísnejšiu, kde by mu za to hrozil vyšší trest, až 8 rokov. Problémom je nacistická symbolika, za ktorú prokurátor Špeciálnej prokuratúry číselnú kombináciu pokladá.

Neonacisti totiž po celom svete používajú číslo 14 ako symbol pre 14 slov, ktoré vyslovil známy neonacista David Lane. V slovenskom preklade jeho 14 slov znamená: Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí. Rovnako neonacisti používajú číslo 88 ako symbol pre HH, čo znamená Heil Hitler. Táto kombinácia sa používa v rôznych verziách, či už 1488 alebo 14/88, 14-88 či dokonca 8814.  Neonacisti po celom svete si tento symbol tetujú, používajú na zástavách, ale aj v komunikácii.

So žuvačkou na pojednávaní

Kotleba dnes na začiatku pojednávania odmietol vypovedať v tomto štádiu konania. Celý čas žul žuvačku, za čo sa sudkyni ospravedlnil. Má ochorenie horných dýchacích ciest a bez žuvačky by nemohol rozprávať. Sudkyňa mu to odobrila. Medzi svedkami na dnešnom pojednávaní boli aj manželia Demjánovi, ktorí ako rodičia piatich detí, patrili k obdarovaným. Vypovedali, že im o možnosti dostať peniaze povedal rodinný známy kňaz. Navštívili ich dve panie zo strany ĽSNS a neskôr ich pozvali, 14. marca 2017 na slávnostný večer, kde dostali 1488 eur. Na večeri, kde Kotleba ocenil aj človeka, ktorý sa narodil v deň vzniku fašistického slovenského štátu, sa zúčastnilo viacero rodín. Podľa Demjána mali jeho deti neskôr, po tom, čo problematickosť čísla vyšla najavo, zažiť výsmech.  Kotleba neskôr pri vyjadrení sa ku svedkovi povedal, že za to môžu médiá a on chcel vraj len pomáhať. Vypovedal aj svedok Peter Getting, publicista a náš bývalý kolega, ktorý už pred rokmi písal o neonacistoch aj ich symbolike.  Kotleba sa snažil na neho útočiť a spochybňovať ho.

Foto z Kotlebovej svadby v GALÉRII >>

Mohlo by vás zaujímať: