Banskobystrický župan, novozvolený poslanec Národnej rady SR a predseda svojej Ľudovej strany Marian Kotleba si môže vydýchnuť, spokojne si ruky pomädliť i skonštatovať, že sa mu zase raz podarilo obabrať systém. Prišiel totiž na to, ako sa dajú pomerne jednoducho získať peniaze bez toho, aby musel platiť dane alebo kadejakým štátnym úradom predkladať zbytočné vyúčtovania a správy o výške či, nedajbože, účele ich použitia.

Kotlebu o jeho šikovnosti nedávno uistili dokonca slovenské vyšetrovacie orgány. Tie po namáhavom a zložitom preverovaní rozhodli, že verejne zbierať finančné prostriedky na osobný bankový účet šéfa politického zoskupenia aj prostredníctvom oficiálneho straníckeho webu je úplne v poriadku. Nie je na tom nič nezákonné.

Podvod to nebol

Polícia a prokuratúra sa prípadom začali zaoberať krátko po tom, ako sme vlani v novembri napísali o peniazoch, ktoré Ľudová strana Naše Slovensko už od roku 2012 zbierala na upratovanie rómskej osady v obci Krásnohorské Podhradie.

Kompetentné vyšetrovacie orgány niekoľko týždňov iste tuho skúmali všetky okolnosti, na ktoré sme upozornili. Napríklad, ako je možné, že extrémisti cez svoj web ťahali financie od ľudí bez toho, aby verejnú zbierku oficiálne ohlásili štátnym úradom tak, ako im to prikazuje zákon.

Určite si podrobne posvietili aj na to, prečo peniaze nekončia na účte strany, ako by sa mohol slovenský ľud naivne domnievať, ale na súkromnom konte Mariana Kotlebu. Bolo to práve číslo jeho osobného účtu, ktoré strana na svojom webe zverejnila pre budúcich prispievateľov.

Kotleba navyše nemal ani najmenšiu potrebu transparentne vysvetliť verejnosti, koľko prostriedkov takto získal a ako ich použil. Na robenie poriadku v krásnohorskej osade, kde, ako je známe, od roku 2012 vlastní časť pozemku, to však určite nebolo. Teda minimálne o tom nikto nevie.

Ani starosta Krásnohorského Podhradia, ba dokonca ani tamojší Rómovia, ktorých pozornosti by prípadná „čistiaca akcia“ určite neušla. A už vôbec nie, ak by sa tam Marian Kotleba dovalil osobne na bagri, ktorý si plánoval kúpiť za verejne získané peniaze.

Napriek veľkej snahe - veď podľa našich informácií sa bol k veci vyjadriť aj samotný župan Kotleba - musela polícia napokon skonštatovať, že sa nič nestalo, že je všetko v poriadku a že získavaniu peňazí naozaj prazvláštnym spôsobom vlastne nebráni žiadny zákon.

Úradným jazykom hovorcu prokuratúry Ivana Vozára, „vyšetrovateľka uznesením podľa § 197 ods. 1 písm. d) Trestného poriadku odmietla dňa 3. februára 2016 vec podozrenia zo spáchania zločinu podvodu, ku ktorému malo dôjsť v súvislosti s výzvou na zasielanie peňažných prostriedkov určených na podporu upratovania Krásnohorského Podhradia. Okresná prokuratúra v Banskej Bystrici sa s uvedeným postupom stotožnila“.

V preklade to znamená, že polícia a prokuratúra sa prípadom odmietli zaoberať, lebo jednoducho nemali dôvod konať inak.

Čítajte viac:

Kocúrkovo v parlamente: Poslanci nosia do práce zbrane, boja sa aj Rómov

Nemá prehľad

Čo presne pán župan a aktuálne už i zákonodarný poslanec vyšetrovateľom k veci povedal, ťažko odhadnúť. Nám však veľmi rýchlo a stručne na chodbe parlamentu vysvetlil, že nemá dôvod o tejto téme s nami debatovať. „To teraz naozaj riešiť nebudeme,“ odvetil Marian Kotleba na otázku, koľko peňazí sa mu podarilo doteraz vyzbierať a ako ich použil.

V rýchlosti však prehodil ešte čosi v tom zmysle, že ak má povedať pravdu, tak o stave svojho upratovacieho konta vlastne ani nemá prehľad. „Ale poviem vám aj to, že sa budú diať veci! Pretože my sme nezabudli na protizákonný stav, nezabudli sme na to, že je to nespravodlivé voči všetkým slušným ľuďom, a chceme to dať ako exemplárny príklad ostatným, že naozaj sa možno podarí dosiahnuť nejakú tú spravodlivosť,“ rozohnil sa Marian Kotleba, keď si uvedomil, že by mal k tejto téme predsa len čosi povedať.

Nesplnené sľuby

Od jeho plamenných rečí však už hádam ani nemožno nič reálne očakávať. Veď ešte ohnivejšie, razantnejšie, ba až militantne o robení poriadku v Krásnohorskom Podhradí vykrikoval pred davom svojich doslova sfanatizovaných priaznivcov už 29. septembra 2012.

V ten deň zorganizoval v obci pod hradom Krásna Hôrka akciu, z ktorej domácim ešte dnes behá mráz po chrbte. Udiali sa tam manévre dovtedy nevídané. Dedinu na niekoľko hodín zapratali v jednej časti stovky policajtov ozbrojených po zuby, z druhej mohutný dav rozvášnených extrémistov, ktorí prišli pomôcť svojmu vodcovi s „upratovaním“ tamojšej rómskej osady.

Nejednej slovenskej matke iste srdce zaplesalo, keď zočila, aká čistotná generácia mladých mužov a žien na Slovensku vyrastá. Udalosti v Krásnohorskom Podhradí spustil nešťastný požiar hradu, ktorý v marci 2012 podľa záverov vyšetrovania zapríčinili dvaja rómski chlapci.

Kotleba v pachu dymu z historickej stavby zavetril, že prišla jeho šanca. Situáciu okamžite využil na svoje zviditeľnenie. Pokojne sa dá konštatovať, že vtedy rozohral partiu, ktorá ho postupne vystrelila do najvyššej politiky. Pod rúškom boja „proti neprispôsobivým parazitom“, ktorí nielenže vypaľujú naše národné pamiatky, ale i obydlia si stavajú na cudzích pozemkoch, začal šéf extrémistov novú éru práce so svojimi voličmi.

Od občana Krásnohorského Podhradia, roky márne bojujúceho za získanie svojich pozemkov v rómskej osade, prijal Kotleba časť týchto parciel ako dar. Plánoval robiť na nich poriadky, búrať rómske príbytky, hoci aj bagrom. V tom mu chceli v onen septembrový deň v roku 2012 pomôcť aj stovky motivovaných priaznivcov.

Zabránila im v tom polícia, ktorá však svojím postojom pomohla Kotlebovi medzi jeho fanúšikmi vytvoriť obraz novodobého martýra. Pravidelné kontroly, či dokonca predvedenie na výsluch, dali šéfovi extrémistov do rúk silné argumenty, že „polícia nebráni slušných ľudí, ale parazitov z cigánskych osád“.

Kotleba vtedy narozprával, že veľmi rýchlo urobí nápravu, že dá všetko do zákonného stavu. Odvtedy však uplynuli viac ako tri roky a Marian Kotleba by si na Krásnohorské Podhradie, nebyť našich otázok ohľadom účtu, možno ani nespomenul.

Čítajte viac:

Tvrdé slová pre Kotlebu: Autor hry, ktorú župan prerušil, píše rozhorčený list

Majú pokoj

„Iba tu vyvolal nepokoje a strach. Dovtedy nikto na Slovensku ani netušil, že v Krásnohorskom Podhradí je nejaká osada, nikdy tu nestáli proti sebe bieli a Rómovia. Ako pomohol? Nijako a nikomu, len narobil veľa zla. A teraz, keď sa dostal do parlamentu… Veď uvidíme, čo vymyslí. Ľudia mu napriek všetkému stále veria, aj u nás v obci ho volili, prekvapujúco najmä obyvatelia maďarskej národnosti,“ vracia sa k udalostiam z roku 2012, ale aj k nedávnym, miestny vajda Ľudovít Gunár.

Starosta obce Peter Bollo si myslí, že Marian Kotleba iba využil Krásnohorské Podhradie na svoju kampaň. A začal hneď, ako vyhorel hrad. „Prišiel sem niekoľko dní po nešťastí. No pre obec pán Kotleba doteraz nič pozitívne nespravil. Nič. Ale viete, sľuby sa sľubujú a ľudia sa radujú. On sám si musel byť vedomý, že tu nič nedokáže splniť. Nikdy tu nebol upratovať, prišiel sem, rozvíril kaluž a potom tú kaluž nechal tak a odišiel,“ hodnotí pôsobenie šéfa Ľudovej stany Naše Slovensko v obci pod hradom Krásna Hôrka tamojší starosta.

S odstupom času to vyzerá, že život v Krásnej Hôrke sa konečne vrátil do normálu. V dedine je pokoj. Po uliciach bez obáv chodia všetci obyvatelia. Nad policajnou akciou a pravidelnými návštevami extrémistu Kotlebu a jeho partie len mávnu rukou.

Napokon, pán župan si tento rok už nepripomenul ani výročie vypálenia hradu. Poslal len svojich poskokov. A práve hrad domácich veľmi trápi. Bolo by načase opraviť ho, ale kedy to bude, nevedno. Vraj majú rátať až s rokom 2022. Ale to je iný príbeh.