Tip na článok

Kotlebove „tanečky“: Zvolal schôdzu kvôli návrhu, ktorý rýchlo stiahol

Predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Mariana Kotlebu dobrá nálada neopúšťa.

Galéria k článku (8 fotografií )

Nemusí vymýšľať sofistikované spôsoby, ako obalamutiť voličov. V pozícii najmocnejšieho muža kraja a so vzrastajúcou chuťou tú moc absolútne pohltiť, si vystačí s jednoduchými, priehľadnými nápadmi. Aj dnes vuckárski poslanci Kotlebov najnovší nápad so zmenou okolo blížiacich sa volieb prekukli, ale ignorovať ho nijakovsky nemohli.

Ohrozené voľby

Zasadnutie poslancov BBSK malo krátky priebeh. Všetci dostali na stôl Kotlebov návrh na zníženie počtu poslancov zo súčasných 49 na 44. Hneď sa ozvali hlasy, že túto tému by síce bolo vhodné dôkladne rozobrať, ale nie teraz! Zákon im predsa dáva už len tri týždne na to, aby určili počty poslancov v jednotlivých volebných obvodoch kraja. Posledný možný deň, do ktorého sú povinní rozhodnúť, padol na jedenásty august. Poslankyňa Ľubica Laššáková navrhla, aby nateraz ostalo všetko tak, ako to bolo doposiaľ a kuloárne reči naznačovali, že jej protinávrh by prešiel mohutnou väčšinou. Zároveň bolo každému jasné, že ak bude Kotleba schválený protinávrh vetovať, do jedenásteho augusta už poslanci nestihnú jeho veto prelomiť.

Tým by došlo v banskobystrickom kraji k vážnemu ohrozeniu tohtoročných regionálnych volieb. Ako pripomenul poslanec Jakub Gajdošík, stačí, aby sa ktorýkoľvek z kandidátov sťažoval na Ústavnom súde, že na svoju kampaň nemal toľko času, ako mu garantuje zákon a voľby môžu byť vyhlásené za neplatné.

Zbytočná cesta

V poslednej chvíli župan Kotleba poslancom milo oznámil, že akceptuje ich výhrady. Vraj majú pravdu, na diskusiu dostali skutočne málo času. Preto svoj návrh z rokovania sťahuje a ďalšiu schôdzu, kde sa budú týmto problémom zaoberať, zvoláva na desiateho augusta. „Všetko stihneme v stanovenej lehote,“ obhajoval šibeničnosť schôdze stanovenej na deň pred posledným možným termínom.

„Kotleba sa potrebuje predvádzať, ukazovať sa. O nič iné tu nejde. Bolo mu jasné, že jeho návrh neprejde, spravil len divadielko. Vďaka schôdzi v poslednom možnom termíne sa opäť stane vďačnou témou. Napokon Laššákovej návrh podpíše a ešte sa bude tváriť, že ustúpil pre dobro nás všetkých,“ znechutene komentovali poslanci situáciu opúšťajúc budove Úradu BBSK. Do Banskej Bystrice cestovali zo všetkých kútov kraja úplne zbytočne.

VIDEO Plus 7 Dní