Tip na článok
Župan Marian Kotleba: Kritika novinárov, aktivistov a antifašistov ho nezneistila, ale nečakaná nespokojnosť medzi „vlastnými“ musela byť z jeho pohľadu ranou pod pás.

Kotlebu nechcú vyzliecť zo župana. Vraj by mu stúpla popularita

Banskobystrickým poslancom sa nechce zbaviť župana Kotlebu funkcie, aj keď zákon im to umožňuje. Na stole už majú dva podnety pre porušenie zákona.

Kontroverzný predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba by sa už čoskoro mohol vrátiť k svojej čiernej uniforme, ktorú takticky odložil, keď sa rozhodol stať váženým verejným činiteľom. Podľa ústavného zákona má totiž župan právo len na jedno zlyhanie. Pri druhom právoplatnom porušení zákona už automaticky stráca svoju funkciu.

Všetko však majú v rukách poslanci Banskobystrického kraja, ktorí už majú na stole dva podnety pre porušenie zákona Kotlebom od poslanca parlamentu a podpredsedu Siete Miroslava Beblavého. Viacerým sa však nechce zbaviť „vodcu“ verejnej funkcie. Obávajú sa, že by tak z neho vyrobili obeť a jeho popularita by mohla ešte väčšmi narásť.

Dvakrát a dosť

„Pri dvojnásobnom porušení zákona môže župné zastupiteľstvo rozhodnúť aj o tom, že župan stráca mandát. Zatiaľ sa to na Slovensku nestalo, ale je to možné,“ hovorí Miroslav Beblavý. Právnik a riaditeľ Ústavu štátu a práva Jozef Vozár vysvetľuje, že zbavenie mandátu je dokonca v tomto prípade automatické.

Zákonné ustanovenie totiž v tejto súvislosti nehovorí o možnosti, ale že rozhodnutím o druhom právoplatnom porušení zákona v poradí sa „vysloví strata mandátu alebo verejnej funkcie“.

Vozár však zároveň upozorňuje, že toto rozhodnutie nebude hneď právoplatné, lebo „s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote sa predseda vyššieho územného celku odvolá s odkladným účinkom na Ústavný súd. Ten však v zákonom stanovenej 60-dňovej lehote aj tak nerozhodne, takže Kotleba by určite vykonával funkciu ešte niekoľko mesiacov“.

O prvom podozrení, že Kotleba porušil zákon, informoval týždenník PLUS 7 DNÍ. Ide o odvádzanie „dvadsiatku“ zamestnancami kraja, čo je časť ich mzdy, ktorú mu pravidelne posielajú na jeho bankový účet. Polícia túto skutočnosť preveruje ako podozrenie zo spáchania zločinu vydierania. Kotleba sa bráni, že sú to iba dary od jeho priaznivcov.

Zákon však županovi zakazuje prijímať akékoľvek dary okrem tých, ktoré nie sú spojené s jeho funkciou. Za porušenie mu hrozí pokuta vo výške ročného platu. Druhé možné porušenie zákona odhalil poslanec Beblavý. Kotleba sa ho vraj dopustil tým, že nezrušil svoju starú živnosť do tridsiatich dní od nástupu do funkcie, ale ponechal si ju ešte pol roka.

„Ak nie je nejaká chyba v Živnostenskom registri, tak jednoznačne porušil zákon. V tomto prípade by mohol dostať pokutu až šesť platov,“ hovorí Beblavý.

Čítajte viac:

Kotlebovi zamestnanci mu musia platiť odmenu z vlastnej mzdy!

Bude obeť?

Na ťahu sú teraz poslanci banskobystrického krajského zastupiteľstva, ktorým sa však vyzliekať Kotlebu zo „župana“ veľmi nechce, aj keď tú možnosť podľa zákona majú. „My nie sme právnici. Konštatovať porušenie zákona nemôžeme. Čo ak následne súd povie, že Kotleba zákon neporušil?“ priznávajú viacerí oslovení poslanci obavy z vlastnej zodpovednosti.

Na najháklivejšiu časť celého procesu upozorňuje predsedníčka najsilnejšieho poslaneckého klubu Ľubica Laššáková zo Smeru: „Župan je priamo volený občanmi. Zobrať mu jeho mandát je veľmi, veľmi citlivá záležitosť.“

Nezávislý poslanec Daniel Gelien už teraz jasne hovorí, že za stratu Kotlebovho mandátu hlasovať nebude: „Z pragmaticko-politického pohľadu by to neprinieslo žiadny efekt. Kotleba by len získal bezplatnú kampaň.“ Politológ Tomáš Koziak ich obavy čiastočne potvrdzuje.

„Niet pochýb o tom, že ak by ho poslanci skutočne zbavili funkcie, tak by sa snažil štylizovať do pozície obete. Nič rozumnejšie by totiž v danej situácii urobiť nemohol,“ hovorí Koziak. Dodáva, že takáto póza vie byť na Slovensku relatívne dobrý nástroj na získavanie politických bodov a navyše by sa mu takto najlepšie bagatelizovali dôvody jeho odvolania.

Zatiaľ voličov sklamal

Nič však nie je isté a politológ vysvetľuje, že Kotleba sa doteraz vo funkcii predviedol skôr ako sklamanie než alternatíva tradičných politikov.

„Medializované kauzy od zastavenia príspevkov na eurofondy cez nefunkčný úrad, rodinkárstvo až po odvádzanie ‚darov‘ totiž Mariana Kotlebu ako politika župana v očiach verejnosti dosť poškodili, a preto si vôbec nemyslím, že by jeho prípadné zbavenie funkcie mohlo viesť k nejakému dramatickému nárastu jeho popularity,“ uzatvára Koziak.

Banskobystrickí poslanci by o podnetoch na Kotlebu mali rozhodnúť na mimoriadnom zasadnutí v priebehu najbližších týždňov.

Čítajte viac:

Kto musí platiť Kotlebovi? Plus7 DNÍ zistil, že župan má účtov viac

Koniec sivej eminencie?

Dal slovo chlapa, že osobne pošle poslancom mail s písomným vysvetlením, ako je to s peniazmi od zamestnancov kraja odosielaných na jeho vlastný účet. Prešli celé týždne, ale zatiaľ som žiadny mail od Kotlebu nedostal, - sťažuje sa poslanec Daniel Gelien na spôsoby banskobystrického župana.

Lenže Marian Kotleba má teraz iné starosti, ako vylepšovať svoj imidž pred verejnosťou. V prvom rade musí spraviť poriadok „na vlastnom dvore“.

Postupne „odídený“

Aj keď na verejnosť sa nedostávajú takmer žiadne informácie o kotlebovcoch zabarikádovaných v inštitúciách samosprávneho kraja, vrie to medzi nimi už dávnejšie. Prvým dymovým signálom vypusteným mimo vlastného mikrosveta kotlebovcov bolo „odídenie“ Miroslava Beličku z postu podpredsedu predstavenstva Banskobystrickej regionálnej správy ciest.

Podľa výpisu z Obchodného registra sa tak stalo piateho decembra minulého roku. Beličkovo miesto zaujal iný člen Ľudovej strany Naše Slovensko, Vladimír Klein, ktorý neúspešne kandidoval na miesto župana v Prešove.

Zhruba v rovnakom čase, ako Belička opustil miesto v predstavenstve krajského podniku, zmizli z jeho pozemku na vrchu Urpín transparenty s nápismi propagujúcimi Kotlebu či jeho myšlienkové pochody.

Možno si ešte spomeniete na fotografie zachytávajúce na tomto mieste nápisy ako Kotleba proti politickej mafii alebo Kotlebovci jedia Cigánov či Yankees go home. Od prvého januára odstavil Kotleba Beličku z pozície hovorcu BBSK.

Nahradil ho Vladimírom Gürtlerom s oficiálnym dodatkom, že Belička stále ostáva vo funkcii vedúceho oddelenia styku s verejnosťou. Ibaže podľa posledných neoficiálnych informácií vyvrcholili nezhody medzi Beličkom a Kotlebom natoľko, že Belička nadobro odchádza z Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Našej redakcii sa podarilo v pracovný deň zastihnúť Beličku pred budovou jeho súkromnej firmy v Banskej Bystrici, ale na otázku, či ešte je zamestnancom úradu, odmietol odpovedať.

Sivá eminencia

Obchodníka s priemyselnými nehnuteľnosťami, ako sám seba Belička prezentoval, s Kotlebom spájajú až po epizóde nazvanej Slovenská pospolitosť. Tá bola považovaná za ultrapravicovú nacionalistickú stranu. S príchodom Beličku ako sivej eminencie nastal u Mariana Kotlebu väčší príklon v jeho rétorike smerom k rómskej problematike a všade na seba pútal pozornosť vďaka extravagantnému Hummeru zdobenému zebrovaným vzorom.

Majiteľom tohto auta bol Belička. Ale Belička nikdy nestál v ústraní. Kdekoľvek sa Kotleba ukázal, bol na zábere kamery vždy hneď vedľa neho. Či už ako Kotlebov realitný poradca, alebo jeho volebný manažér.

Krátko po Kotlebovom víťazstve v župných voľbách ktosi Beličkov starý Hummer podpálil. A teraz sa zdá, že za ním odchádza do zabudnutia aj samotný Belička.

VIDEO Plus 7 Dní